Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Antena Satelit cu reciver digital
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
Cristi T
Sal',vreau sa-mi cumpar o antena satelit cu reciver digital.Exclus cele pe abonament DigiTv,MaxTv,Dolce,etc.Cine pote sa-mi spuna care sunt criteriile de alegere a unei instalatii tv satelit digital?Ce posturi romanesti necodate se prin cu asa ceva,ce diametru ar trebui sa aiba "oala"si ce sensibilitate sa aiba LNB-ul?Sistemul de pozitionare e necesar?Programele autohtone sunt pe sateliti diferiti sau nu? rolleyes.gif
blackout
in J A M A I C A habar n-am ce sateliti poti receptiona icon_mrgreen.gif
Programe romanesti pe satelit, vezi aici!
Antena.... un offset de 1,2 sau 1,6 m, cu montura polara. Preturi, antene, receptoare, LNB-uri...vezi aici
SUPERCAR
daca vrei un LNB bun alege unul de minim 0.3
si pentru offset de minim 1.2 m daca vrei sa prinzi cat mai multe posturi fta(free to air,adica cele necodate).
Cristi T
Bine,dar care sunt posturile romanesti necodate pe care le pot prinde cu un reciver digital fara abonament sau cartela??
blackout
in primul link pe care l-am dat mai sus, programele necodate sunt cele in dreptul carora , la rubrica "codare" scrie FTA. Cele unde apare FTA/sistem codare, sunt partial codate(adica au emisiuni/filme codate)
hash
Vezi si http://www.lyngsat.com/ In stanga ai Free TV (ro)
ga!nusha
parere personala... nu prea faci mare lucru cu ea... io am milioane de posturi si ma uit numa la 2-3...
lapescuit
lnb ia si tu unu sa fie...
oala cat mai mare, preferabil peste 0,9.
receiver...hmm, aici ai de unde alege dar, eu iti recomand de la firma kaon. daca cauti pe net o sa afli de ce. ieftin, imagine ok si mai poti face una\alta cu el...
sistem de pozitionare, fara el degeaba iei sistem d-asta.
eu am sat in casa de vreo 20 de ani si nu prea ma pot lipsi de el. pe romanasii nostrii nu rezist mai mult de 10 minute pe oricare post,,, wink.gif
bafta!

ps- inainte de toate vezi daca balconul tau e cu fata spre sud sau daca ai acces spre sud cat mai mult. nu de alta dar sa poti sa si prinzi ceva cu oala aia... smile.gif
Sony
Cu cat e LNB-ul mai sensibil cu atat poate sa fie "farfuria" mai mica.
lapescuit
Pai acuma gasesti lnb de 0,3 pe toate gardurile.
Din experienta spun, cel mai meserias lnb nu face cat face cm in plus la antena.
Daca intram la detalii... totul conteaza wink.gif
Are cineva receiver HDTV?
liviu2004
Sunt in cautarea unei solutii de receptie TV prin antena satelit. In principiu o sa folosesc un abonament digi.

In schimb la partea de hardware nu stiu ce si cum sa aleg.

Ce as vrea sa am:
receptor: iesire hdmi, s/pdif optic, sa stie 1080i si 720p, sa aiba intrare DVB-S2 si eventual al doilea port pentru DVB-C, hdd intern sata si optional extern usb (sata), CI slot pentru nagravision card, conexiune ethernet, linux(?), viteza procesor(?), capacitate de inregistrare video si redare canal TV in acelas timp

Ce nu mi-e clar: la antena daca ii atasez un motor, stie vreun tuner sa controleze antena avand o baza de date in spate? Sau cum se face actionarea motorului?

antena: inaltime in jur de 1 metru. motorizata.

lnb: simplu, dublu, care e diferenta? cu cat mai multe cu atat mai bine?

cabluri, conectori, suporti, etc, ce mai trebuie?

Orice ajutor pentru a face o configurare e binevenit.
george_scala_2004
http://www.rdi-board.com/
kaspersky
QUOTE(liviu2004 @ 13 Jun 2011, 21:45)
lnb: simplu, dublu, care e diferenta? cu cat mai multe cu atat mai bine?
*



depinde la ce-ti trebuie: daca ai un receiver dublu atunci iti iei un lnb dublu (la receiver dublu poti sa legi doua televizoare si sa te uiti la programe diferite pe ele), sau daca vrei sa-ti pui mai multe receivere atunci iti iei lnb cu atitea iesiri cite receivere vrei.
ady77
QUOTE(george_scala_2004 @ 14 Jun 2011, 14:13)
din 2004  blink.gif pina acum o fi si renuntat la antena...pina acum... wink.gif
*


Poti si in romana?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.