Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Roata pe spate stanga imi fuleaza
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Ionutzz
Am o problema la roata de pe stanga spate, imi fuleaza de mai mult timp, adica imi merge ca si cum ar fi descentrata.. am schimbat zilele astea rulmentul si butucul, masina find o dacie papuc. Acuma dupa ce am schimbat tot asa face si se aude si un sunet ciudat in spate, iar la viteza mare,(aprox. 110km/h) simt ca masina nu este stabila. Eu am zis ca trebuie sa fie si geanta stramba, sau o fi doar de la cauciuc ?
anpop
pai io' cred ca-i de la cauciuc.... wink.gif
mirceas
daca rulmentul e nou, desi se poate si acesta monta prost, vezi anvelopa sau janta. te duci la un centru vulcanizare si iti zic aia daca sunt probleme cu janta, eventual sa incerce o roluire si echilibrare (ultima operatiune recomandata la toate 4).

ce fel de anvelopa e? vechime? roata are joc?
Ionutzz
Anvelopa nu mai stiu de care este, oricum ambele de pe spate sunt cam vechi, doar ca asta de pe stanga merge asa, inainte sa schimb rulmentul si butucul aveam si joc la roata acuma nu mai am, si tot inainte aveam si o alta roata, acuma dupa ce am schimbat rulmentul si butucul n-am mai pus acea roata. o sa schimb rotile de pe spate intre ele sa vad daca face tot asa
Ionutzz
Am fost la un centru specializat si am verificat gentile si intradevar de la ele este vina, sunt strambe din butuc si nu au ce sa le faca. Trebuie numai decat sa-mi cumpar o geanta noua ca tocmai mi-am luat cauciuc si n-am de gand sa-l stric si pe acesta.. Stie cineva cat ar costa o geanta de papuc ?
mirceas
eu am vazut la 80 ron, vopsite in negru.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.