Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Zgomot cutie de viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
vls
Am vazut ca au mai fost discutate niste probleme legate de acest subiect dar nu stiu sigur daca e vorba de aceiasi problema. Pe scurt am o nova GT din 99 ..aprox 76.000 km. De catva timp am un zgomot in cutie cand nu e pedala de ambreiaj apasata. Zgomotul e tot timpul Nu conteaza daca masina e in vre-o viteza sau la punctul mort. Daca apas putin pedala zgomotul dispare. Ideea e daca e ceva grav sa merite sa ma duc in service sa-mi faca praf toata masina sau mai rezista asa. Intre timp merg cu piciorul sprijinit pe ambreiaj foarte usor ca sa nu mai faca zgomot. Presupun ca nu e asta o solutie foarte buna. Ca idee acum 7-8 mii km am avut gheara(furca) la ambreiaj rupta si am schimbat-o . Sa fie de acolo?

Merci
northwood
Rulmentul de presiune?
paulp
Rulmentul 100%. Si eu am acelasi zgomot dupa ce am schimbat discul si am pus rulment nou (ala vechi nu facea zgomot, dar asta nou e mai galagios).

Am mai slabit putin cablul de ambreiaj si zgomotul s-a mai atenuat dar tot mai este.



Intra la categoria "Asa face toate" :vmad:
RIon
Hmmm...mie intr-a 5-a, cum iau piciorul de pe Acc. si las in frana motor, se aude un zgomot de frecare enervant...cateodata sare din viteza...am o furca de 1 5-a de la un Renault, e putin mai groasa, la capete, asta sa fie problema???
RoboCoop
Nu cred sa fie de la furca ca e prea groasa,doar daca nu impinge furca sincronul destul intra in vit si dupa ce scade viteza iti sare ,asa am patit eu dar furca mea este uzata rau de tot
vls
Am rezolvat-o pana la urma. Placa de presiune dusa, am schimbat si rulmentul preventiv desi nu murise de tot + smeringuri.
panter1
"dezgrop" acest topic deoarece am si eu o problema la cutie.. masina este din 2002 si cutia nedesfacuta niciodata.. si anume de cand am cumparat masina la 60kkm se auzea un zgomot la cutie ca un rontait mai ales cand se incalzeste.. nu se aude mereu ci doar cand stau pe loc la semafor.. sau daca fac o pedala sunetul dispare partial apoi iar revine.. iar daca tin apasat ambreiajul nu se mai ause deloc acel sunet

De atunci am schimbat tot kit-ul de ambreiaj deci placa de presiune, disc si rulment de presiune toate noi, masina are 114.000km si se apropie de un nou schimb de ambreiaj cu rulment.. mentrionez ca dupa schimbarea kit-ului nu s-a simtit nici o diferenta se aude exact la fel.. deci nu faza cu rulmentul pica..

Am vorbit cu un mecanic si mi-a spus ca ar fi rulmentul de la sincron si ca pot sa merg cu ea asa mult si bine.. insa.. este deranjanta.. mai ales vara cand este cald si se incalzesc toate este chiar enervant.. Se simte si o mica vibratie dupa ce iau piciorul de pe ambreiaj la semafor..

A mai patit cineva asta?
TRK
Ceva frecvent la dacie. S-ar putea sa fie si priza.
panter1
care priza unde??
TRK
Priza care face legatura dintre motor si cutie. E bucata aia de fier care iese din cutie si intra in ambreiaj. Aia cu timpu isi face joc, dar poti sa mergi asa muuuuult si bine, in afara de zgomotul asta la relanti nu ridica nici o alta problema.
scorpion
Priza este cel mai probabil. Zgomotul apare la incepul doar la cald ( peste 80G ) apoi in timp devine constant si va duce uneori si la alte consecinte si anume la o mai proasta scoatere din viteza dupa ce motorul s-a incalzit puternic. Tehnic nu-i un capat de tara , dar ca recomandare : cand mai umblii la ambreiaj , verifica si schimba bucsa aceea mica daca-i cazul, pt aproape niciun mecanic nu se gandeste la ea in mod normal si poti schimba si 2 ambreiaje cu ea uzata lasata la locul ei bine-mersi. Iar daca spui ca suna "ciudat" ambreiajul ti se invoca argumentul cu "nu se mai fac piese ca pe vremuri" ceea ce culmea este ca-i adevarat si-ti deturneaza atentia de la problema reala.
panter1
ma bucur ca ar putea avea alta cauza decat rulmentul de la sincron deoarece necesita desfacerea cutiei dupa cum mi-a spus un mecanic.. si normal.. bani mai multi la manopera.. imi cerea peste 2 milioane sa desfaca cutia.. si am zis ca o aman.. El mi-a mai spus ca ar merge asa mult si bine.. probabil vroia sa imi ia bani pe desfacutul cutiei si printre altele ar fi schimbat si priza dupa care gata zgomotul si banul luat iar eu multumit smile.gif)))

deci ii zic sa schimbe priza si bucsa sau priza este acelas lucru cu bucsa?? se gaseste in magazine? imi cer scuze dar nu m-am lovit de asa ceva pana acum si de asta intreb..

este adevarat ca la cald parca nu mai decupleaza discul de pe placa si cand vreau sa bag in viteza se aud pinioanele cum se ating pana cand se opresc.. si apoi intra.. deci la scoaterea din viteza nu mai decupleaza bine
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.