Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum inversez polaritatea ?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia - Diverse > Tutoriale, Tips & Tricks
Danny_bb
Nu stiu cum sa schimb polaritatea firelor care duc la un motoras. Trebuie un releu sau vreun montaj ? Ca nu prea ma pricep. Scuze daca s-a mai discutat dar cu searchul n-am avut succes.
di3g0
salut,pentru a schimba polaritatea este nevoie doar sa schimbi firele intre ele,atat,adik "+" cu "-".bafta
C a t a l i n
Cred că el dorește o soluție "la buton" biggrin.gif
Danny_bb
Da cam asta vreau. Geamurile electrice si actuatoarele usilor sunt controlate de UCH de exemplu. Cum as putea sa fac un motoras sa mearga in ambele sensuri folosind 1 buton cu 2 pozitii sau 2 butoane.(cred ca e cam acelasi lucru). Sunt total lipsit de idei.
klaus
Si n-ar merge niste butoane de geamuri? ca alea fac automat chestia asta (inversarea polaritatii) din cate stiu eu
Danny_bb
Deci ar trebui sa caut niste butoane "specializate". Am inteles. Mai astept si alte pareri.
C a t a l i n
QUOTE(Danny_bb @ 3 Apr 2007, 21:36)
1 buton cu 2 pozitii
*



Ai nevoie de un buton cu 3 poziții, cum sunt cele pentru acționarea geamurilor electrice (fără impuls).
Danny_bb
Da , scuze . 3 pozitii. am omis-o p'aia neutra.
marianrec
Sau asa cu doua relee:

[attachmentid=50019]
bygy007
sachimba sensului unui motor de cc cu un comutator cu 2 cai separate
Danny_bb
Multumesc pentru sugestii.
lucifer
Un switch care schimba polaritatea , poti gasi la magazinul Dioda sau magazinele asemanatoare de pe Maica Domnului, (sper ca nu se considera reclama) si fac exact ceea ce ne-a desenat "bygy007" in schema de mai sus . Acum depinde de cati bani esti dispus sa dai pe el si cum vrei sa arate . Cel de la Dioda este metalic si arata ca un popic , mai poti utiliza un buton pt. geamuri electrice de Logan , dar nu va mai functiona lumina din el , sau mai poti cauta un buton de antena electrica simpla , din aceea care nu o actioneaza automat radio cass-ul . mult succes
CIPTUNING
QUOTE(marianrec @ 3 Apr 2007, 22:12)
Sau asa cu doua relee:

                  [attachmentid=50019]
*



Ma poate ajuta cineva cu identificarea pinilor releului din desen? Anume, care este 30, 85, 86, 87a si 87. Stiu ca normal inchis realizeaza 87 cu 87a si normal deschis 87 cu 30 dar din desen nu inteleg incotro culiseaza lamela. Multumesc!
bygy007
poate te ajuta asta
CIPTUNING
Mersi, acelasi releu il am si eu dar nu stiu la care din pinii releului sa duc plusul, masa si cele doua contacte din schema atasata. Nu stiu sa fac acele conexiuni intre relee, poza neavand pinii numerotati. smile.gif
Poate cineva edita poza?
costin_bad
Pai te uiti la schema si releu si legi:
-un fir verde la pin 85 al unui releu, alt fir verde la pin 85 al celuilalt releu
-un fir albastru la pin 30 al unui releu, alt fir albastru la pin 30 al celuilalt releu
-un fir kaki la pin 87a al unui releu, alt fir kaki la pin 87a al celuilalt releu
-fire rosii la pinii 87 si 88 ai fiecarui releu.
CIPTUNING
Multumesc mult tuturor! Daca imi permiti, cred ca, in loc de 88, ai vrut sa scrii 86. Asa am vazut ca merge biggrin.gif
costin_bad
Tot ce se poate, pesemne ca n-am distins bine cifrele din poza lu' bygy. Esenta este sa ai capetele bobinei releului alimentate.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.