Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema cutie de viteze cu 4 trepte
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
v_razvan_c
Salut!
Am si eu o problema cu cutia de viteze si anume mi se intampla deseori sa nu intre in treptele 1 respectiv 3,doar se aude zgomotul pinoanelor...Sa fie din cauza ca a ramas fara ulei?Curge din ea pe la planetare si mereu trebuie sa ii pun din nou ulei.Recuosc ca am mers foarte mult cu ulei putin dar imi intra intotdeauna in viteze,atat ca avea un zgomot...ca reactorul avioanelor radmasa.gif
OAP
Mai intai verifica sa nu ai suruburile din spate retezate (acolo unde se prinde de traversa). ai verifica de asemenea ghidajele, e o bucsa in spate unde intra tija in cutie..tampoanele de cauciuc de pe ghidaj deasemenea...
v_razvan_c
...sa inteleg ca nu-i ceva din cutie?Rulmenti,pinioane,etc...cand face figura,atunci cand scot din viteza se simte maneta grea...incleiata,nu stiu cum sa ma pronunt.
adostar
Daca problema nu se rezolva din timonerie..atunci pot fi sincroanele uzate.
OAP
QUOTE(v_razvan_c @ 3 Apr 2007, 21:44)
...sa inteleg ca nu-i ceva din cutie?Rulmenti,pinioane,etc...cand face figura,atunci cand scot din viteza se simte maneta grea...incleiata,nu stiu cum sa ma pronunt.
*


poate fi orice. eu inclin spre timonerie...
v_razvan_c
O.K.,multumesc,dar am uitat sa spun ca atunci cand este oprit motorul intra 1 si 3 dry.gif

sincroanele unde sunt plasata?in cutie..inafara ei....
OAP
QUOTE(v_razvan_c @ 3 Apr 2007, 22:20)
sincroanele unde sunt plasata?in cutie..inafara ei....
*


In cutie, pe arborele secundar.
v_razvan_c
merci pt.raspunsuri,maine o sa ma bag sub ea,o sa-i mai pun si ulei(oricum cred ca trebuia),si revin in caz ca mai am nevoie de ajutor. smile.gif
v_razvan_c
M-am linistit,deja incepusem sa-mi caut o alta cutie de viteze.Am fost la o rampa si m-am bagat sub ea,problema era din cauza unei sigurante,care lipsea,imediat unde se termina maneta jos,tija iesea cand avea ea chef.I-am pus si ulei dar abia am apucat sa pun 300gr. si incepuse sa curga,aveti idee daca pun mai mult de 2l se intampla ceva?Astea cu 4 trepte cica de 2 l au nevoie.Merci pt.ajutor,ati avut dreptate ca nu cutia a fost de vina. icon_mrgreen.gif
diaconuliviu
Nu ai cum sa pui mult peste 2 l, acel "dop" lateral marcheaza nivelul. Din cauza viscozitatii mari a uleiului sa zicem ca pui 100-200 ml in plus, daca pui cu "spritiera", nu-i problema, cutia are un "aerisitor" la partea superioara prin care se "descarca" eventuala suprapresiune creata de incalzire.
v_razvan_c
OK,m-am lamurit,multumesc pt.ajutor biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.