Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nu gasesc semnul de pe fulie...
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mymothman69
Stiu ca suna stupid, dar nu gasesc semnul de pe volanta- am invartit de elice pana am facut scurta la mana. Inainte am avut Dacia 1300 normala, taietura era clara, puteam sa reglez avansul initial dar la asta (1310-CN4) are tot felul de canale si decupaje si nu imi dau seama unde naiba e semnul. Sa nu sariti pe mine, ca am scotocit intai si pe forum si prin carti- numai ca m-am saturat sa tot reglez avansul dupa ureche.
Va rog frumos blink.gif
ionutctn
Pai nu trebuie sa ajungi la semn. Vezi ca axul acela de la avans are 4 colturi (este un fel de patrat) in dreptul unde se sprijina platina mobila pe el. Roteste de elicea de la motor pana ce piciorul de sprijin al platinei mobile se rezeama in oricare din cele 4 colturi ale axului avansului. Cand piciorul acela, NU STIU cum sa ii spun sta pe oricare colt din cele 4 atunci poti regla partea fixa pe care face contact partea mobila a platinei.
Nu stiu cum sa explic mai bine. Sper ca s-a inteles.
mymothman69
M-am tampit..multumesc, ai dreptate. Da, de fapt am schimbat ansamblul platinei si i-am reglat si distanta cu lera la 0,3 mm (in carti scrie 0,3-0,35). Numai ca daca avea semn ca la modelul vechi de volanta, nu mai trebuie sa desfaci ruptorul , sa stai aplecat si sa te chiombesti pana cand potrivesti pintenul platinei mobile pe unul din colturi- tre' sa ai ochi de vultur si mana agera, si sa te tina cineva de izmene sa nu cazi cu nasu-n ruptor. Ma intrebam numai daca nu cumva are totusi vreun semn, daca nu pe volanta poate pe fulia arborelui cotit (n-am chef sa demontez scutul doar sa constat ca nui exista mad.gif ). Cel putin asa zic prin carti...
iulian.bisty
decupatura din axul delcoului tb sa fie inspre aripa din stg sau spre bobina ca sa intelegi mai bine

atunci semnul de pe volant trebuie sa fie in dreptul ferstrei de pe cutia ambreajului
am sa incerc sa caut niste poze
argon
Da? la mine e taman invers. Nu e o regula, depinde cum e introdus delcoul in bloc, decupatura poate fi la fel de bine si in partea cealalta.
diaconuliviu
Acolo regula e: pinionul de delco se monteaza cu crestatura spre far, in situatia in care pistonul 1 e in compresie, caz in care si delcoul va fi cu crestatura "lulea" inspre aripa stinga. Ca unu' monteaza invers, da, e functional dar...asta numai daca umbla doar el la masina aia.
axy89
D-le Argon,si sa cred ca fisa de la pistonul 1 este montata in capacul delco,in plotul dinspre chiulasa?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.