Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Troncanit spate
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
kalyyyyyy
Am cautat prin forumuri si nu am gasit o problema similara.Cand este masina fara bagaje in plus(doar locurile din fata ocupate) se aude un troncanit pe spate,la gropi oricat de mici.Cand masina este incarcata,nu se mai aude/se aude mai putin.Precizez ca au fost schimbate bucsile pe spate si prima incercare de remediere a problemei a constat in punerea unor inaltatoare la amortizoare,incercare ce nu a rezolvat absolut nimic.Amortizoarele sunt noi.Singura cauza care imi vine mie in cap este faptul ca masina este mai ridicata pe spate(aceeasi garda la sol ca in fata,probabil are alte arcuri decat cele cu care a fost conceputa).A mai patit cineva asa ceva,si daca da cum a remediat problema?
kalyyyyyy
macar o schema suspensiei spate sa incerc sa ma lamuresc singur...
tgg2k
arcurile sunt un pic prea dure pentru masina, in timp se vor lasa dar acum nu prea ai ce face, daca doar troncane si nu simti in scaun gropile, e foarte posibil sa ai ceva in portbagaj care sare, pur si simplu, vreo 2 cm si cand pica inapoi bate... o cheie, un ciocan mai mic... chestii de astea
Dyda
QUOTE(kalyyyyyy @ 6 Apr 2007, 07:22)
Precizez ca  au fost schimbate bucsile pe spate si prima incercare de remediere a problemei a constat in punerea unor inaltatoare la amortizoare,incercare ce nu a rezolvat absolut nimic.Amortizoarele sunt noi.Singura cauza care imi vine mie in cap este faptul ca masina este mai ridicata pe spate
*



Dupa ce ai inlocuit bucsile pe spate ai strins la semiincarcat (70 kg) ?
kalyyyyyy
sincer nu stiu,mecanicul a facut operatia,o sa il intreb dar cred ca a facut bine,se ocupa de vre-un an de masina asta si e in regula.De curiozitate cu ce ar putea influenta stransul la semiincarcat sau stransul pe liber?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.