Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: doar segmentat sau trebuie tot setul
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
thedragon
deci cineva de pe forum ma cam speriat....am o dacie amarata ! nu mananca ulei dar totusi dispare huh.gif daca scot capacul de la culbutori iese fum... destul de mult blush.gif prea multi bani nu am deci...ce trebuie tot setul sau scap numai cu o segmentare care cica mar ajunge undeva in jurul sumei de 150 roni unsure.gif
EUROPE_
Nu poti sti niciodata ce gasesti in motorul tau, ar fi bine sa iesi doar cu o segmentare, dar nu cred, se mai gasesc piese de inlocuit...
iulian.bisty
gradul de uzura a cilindrilor iti spune daca iti permite segmentare
danny_b
De cele mai multe ori, camasile(cilindrii) se ovalizeaza din cauza miscarii pistoanelor.A segmenta un motor, de cele mai multe ori inseamna ai prelungii agonia, pentru ca nu dupa mult timp incepe sa pape iar ulei. Explicatia e logica :cilindrii ovali si segmenti cilindrici.Dupa uzura segmentilor care nu dureaza prea mult timp ,apare vechea problema.Segmentarea se preteaza doar la uzuri mici ale camasilor si doar daca segmentii sunt facuti din material neadecvat si sufera uzuri mari.Acuma, decizia iti apartine.
thedragon
pai am shimbat chiuloasa si mecanicul nu a zis nimic de o ovalizare ! dar cine stie poate a aparut acum! cand am schimbat si garnitura de chiuloasa nu a reglat tachetii si bateau ! dar cand sia facut uzura si a stranso la maxim tot se auzea tacanitul ala si el a zis ca trebuie segmentat motorul ! cred ca trebuie sa dau chiuloasa jos sa vad daca sau ovalizat cilindrii! si in cazul aceste de ovalizare care este solutia CEA mai ieftina ?? smile.gif
danny_b
Ovalizarea camasilor se determina cu un ceas comparator.Normal ca trebuie sa determine aceasta ovalitate un meserias,de preferinta prelucrator prin aschiere ,care sa stie lucra cu comparatorul.Se scoate pistonul din camasa si se masoara gradul de ovalitate.Setul motor e pe undeva la 350 ron. si daca motorul e vechi merita sa-i schimbi setul.Rar se intimpla ca segmentii sa se uzeze si camasile nu.
thedragon
mda ! multumesc pentru raspunsul detaliat
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.