Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Revizie la 5 000 km? Vreme rece? Sfaturi avizate?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
RIon
Urmeaza sa ajung curand la 5 000 km. Va rog sa imi dati niste sfaturi avizate in ceea ce priveste aceasta revizie, adica ce sa schimb, ce sa am in vedere, ce marci etc. (bujii, uleiuri, filtre)

Clar s-a racit vremea. Pana la venirea iernii, ce implica aceasta vreme din punct de vedere al reglajelor sau pregatirii masinii?

Cu plecaciuni,
costi
Tu ce masina ia de fapt?

Vad ca scrii Dacia Nova T, "dotari SN" - care's alea? si postezi la CLT.

Apoi cum de faci abia 5000 Km cu masina asta ?
RIon
costi, dotari de SN inseamna lampi ceata 2 spate, usi de SN, bord complet, eleron, ceva diferente si asta inseamna ca seamana cu SN. Atat. Daca ai sfaturi avizate, MULTUMESC IN AVANS, alte intrebari in MP te rog.

Fac 5 000, caci am carnet din 1 iulie, e bine?

Daca nu ai sfaturi, nu iti pierde vremea. Merci din nou.
sstanescu
RIon, nu te basica si tu ca te basici de pomana. Nimeni nu e ghicitor in stele sa inteleaga ceva din postul tau. Daca iti cauti intr-adevar ajutor, spune frumos cati km are masina (nu cati km ai mers tu cu ea), eventual cand s-au facut ultimele schimburi (ulei, bujii, antigel, platini - eventual lamuresti daca ai pe carburatie sau injectie). Da cat mai multe date pertinente ca sa poti sa fi ajutat. Nu cred ca e atat de important in pregatirea de iarna faptul ca ai eleron de DSN.



Aaa, si te rog sa modifici titlul threadului, ca nu intelege nimeni nimic din "revizie 5000 km". Pregatire pentru vreme rece sau ceva de genul asta descrie mult mai bine problema ta...
Pedro
Mai degraba ar fi bun un plug :|
costi
Poate c-am fost eu eliptic dar sstanescu a pus lucrurile la punct perfect laugh.gif

Trag concluzia ca nu toti ardelenii sint molcomi.

Spor la treaba:

http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?p=22...ire+iarna#22880
RIon
Ideea e ca voi implini 5 000 de la revizia ultima cand am schimbat platini, ulei, lichid frana, si alte bucsi si bielete etc.
RIon
Nimeni nimic???
RIon
MULTUMESC. Se poate sterge, nu inchide.
paulp
mai, da nervos mai esti. :wink:

Mai ia o pauza, pune o palinca si stai sa cuget oleaca ce vrei tu :twisted:

Abia acu am vazut postul tau.



Deci, pentru iarna, si dat fiind faptul ca faci 5000 km cu a ta Nova pe carburatie.

7 litri de antigel gata preparati (sau 4 de concentrat amestecati cu 4 de distilata). Schimbi antigelu.

4 Litri ulei 15W40 ceva mai rasarit (BP sau Esso sau Valvoline sau Elf) + filtru nou.

Pui cite o cutie de aia de scos apa din benzina la fiecare plin.

Schimbi filtrul de aer si filtrul de benzina.

Verifica lichidul de frina si eventual inlocuieste-l tot cu DOT 4 (de ala Dacia in cutii albastre).



Aprinderea si carburatia am vazut ca le-ai facut asa ca nu le mai amintesc :wink:
RIon
paulp, multumesc.
Ov
mici observatii:



QUOTE


7 litri de antigel gata preparati (sau 4 de concentrat amestecati cu 4 de distilata).




7=4+4 ? :U





QUOTE


Verifica lichidul de frina si eventual inlocuieste-l tot cu DOT 4 (de ala Dacia in cutii albastre).





trebuia subliniat, bolduit si scris cu litere mari cuvantul TOT
RIon
Ov, 7 ca se mai pierde la aerisire 1l. 4+4, ca sa dea concentratia buna, ce ramane, ramane pt. completare. Am Dot4 ceva nemtesc, e ok, pt. 15 000.
diaconuliviu
QUOTE
mici observatii:







7=4+4 ? :U









Da, daca antigelul si apa distilata nu se vind si la jumatate de litru laugh.gif
paulp
beei, da caposi mai sinteti (de fapt asta e Ov :twisted: - care cred ca e inginer :wink: ).

Deci. In instalatie intra 6 litri. 1 litru pentru aerisit. Rezulta 7 litri preparati.



Daca iei 4 litri concentrati (ca n-ai sticla de juma de litru sa iei doar 3.5L), iti trebe inca 4 litri de apa distilata ca sa faci amestecul 1 la 1. Rezulta 8 litri, Din care folosesti 7 si unu il tii pentru posteritate :evil:



Of, ce ti-e si cu logica asta :vmad:
vlad p
QUOTE


trebuia subliniat, bolduit si scris cu litere mari cuvantul TOT





mecanicul meu a tot completat lichidul cu diverse branduri, sa inteleg ca pot fi probleme aici ?
paulp
poate aparea cristalizarea daca folosesti diferite tipuri, Dot 3 cu Dot 4. Daca sint marci diferite nu cred sa fie probleme, dar ca idee nu e bine sa-l amesteci :wink:
Ov
io stiu ca daca amesteci dot-uri diferite (parca erau 2 compatibile dar nu mai stiu care, asa ca mai bine nu zic) garniturile din cauciuc se transforma in muci.
vlad p
shit ! sad.gif
sstanescu
DOT 5 e cu buba! DOT 3, DOT 4 si DOT 5.1 din cate stiu eu sunt compatibile unul cu altul. Ar mai trebui sa fie si compatibile cu garniturile, asta e alta discutie. E topic despre lichide de frana.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.