Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: schimbare rulment alternator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
mirceas
vreau sa schimb rulmentul mic de la alternator ca fluiera groaznic. comparativ cu cel mare care iese usor, asta imi pune probleme. fiind foarte aproape de traseele alea de cupru, e mai greu de apucat, cu extractorul de rulmenti pe care il am nu am sanse. am dat si cu degripant... am prins rulmentul cu un cleste si am dat in ax cu un dorn de am facut scurta la mana (adevarat ca nu prea tare pentru ca am facut operatiunea in casa) si tot nu iese.

l-a scos careva pana acum cu succes? si cum...?
bygy007
spart in meghina apoi cu ajutorul uni polizor nu flex si cu mare atentie
mirceas
multam', sa stii ca m-am gandit si eu la variante din astea, din pacate nu am nici menghina, nici polizor, doar flex. am mai gasit un extractor care ar putea apuca rulmentul dar e pentru diametre mai mari.

cred ca ma duc la un atelier specializat in alternatoare (electrice auto), poate ma ajuta sa il scot.

e incredibil cat de incapatanat este sa iasa rulmentul ala mic si am tot scos alti rulmenti de diferite dimensiuni.
mihai0070
pune-l pe aragaz incalzeste-l bine si iese ... eu asa i-am schimbat la mine ...biggrin.gif
mirceas
s-a rezolvat in 5 sec. cu un extractor special pentru acel rulment. smile.gif

poate mai degraba in frigider, ca sa se contracte axul (fiind mult mai maleabil decat otelul din care e facut rulmentul). wink.gif

se poate inchide topic-ul, multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.