Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum se demonteaza farurile de pe Logan
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
B08WLI
Banuiesc ca e cineva care a demontat farurile de pe Logan asa ca vreau sa stiu si eu la ce sa ma astept pt. ca n-am chef sa bajbai aiurea ..... un tutorial cu poze ar fi chiar super ok.

Mai interesant ar fi sa stiu si cum e lipit geamul clar de corpul farului si cat de usor e de demontat/montat la loc.

P.S. Scuze daca repet topicul sau daca exista deja vreun tutorial, dar la mine search-ul n-a dat niciun rezultat.
raqzvan
Ca sa dai jos farurile trebuie sa desfaci bara fata. Farul e prins in trei suruburi, cel superior (la vedere), unul in spatele grilei centrale, si al treilea in partea inferioara a farului (la care n-ai acces decat dand bara jos sau macar desfacand-o din suruburi). Daca ai manualul de service, vezi sectiunea 80B, pentru detalii.
Dsign
Geamul clar este lipit cu silicon de corpul farului. Operatiunea de dezlipit/lipit nu este imposibila, dar este foarte grea. Trebuie neaparat un pistol cu aer cald, un cutter bun, o surubelnita subtire si foooooarte lata si muuuuulta rabdare
Geox16v
Ai grija cu pistolul cu aer cald sa nu topesti si ''geamul'' Se deformeaza usor Muuuuuuuuuuuuuuuulta rabdare!!
B08WLI
Apropo de dezlipit geamul, am vazut in niste tutoriale pe net ca baietii le bagau 5 minute in cuptor (de bucatarie) la vreo 200 de grade si se topea siliconu respectiv. Cred totusi ca la ei geamul era de sticla, nu de plastic cum e la Logan. La fel procedau si la lipirea geamului la loc.

Nu stiu daca nu e prea riscanta operatiunea asta la Logan.
sandy461229
Nu se topeste geamul farului...am recuperat eu geamul de la un far folosind pistolul cu aer cald. Trebuie putina rabdare, dar nu e nemaipomenit de greu
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.