Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cotiera
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Imbunatatiri - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24
Valentine
Daca intra la tuning (relativ). Sunt curios daca cine a analizat mai atent problema crede ca poate sa instaleze cotiere pe Ambition.



Probleme: scaunele nu se mai pot schimba intre ele, caci unul are reglaj pe inaltime si celalalt, nu.



In spatele franei de mana se afla butoanele pentru geamurile electrice spate, care nu se mai pot folosi de catre sofer odata cu instalarea cotierei (decat daca acesta are un brat foaarte lung smile.gif ).



Deci, ce pareri aveti?
SYL
Parerea mea e ca totusi nu repezint o pb prezenta reglajelor pt scaune, eventual se poate lua o cotiera de dim ceva mai mici. Insa accesul la butoanele pt comanda geamurilor din spate e mult in greunat pt cei din fata, dar totusi eu zic ca nu e chiar asa grav, adica daca nu avea gemuri electrice pe spate era oricum cel putin tot la fel de greu pt cei din fata.
Valentine
eu actualmente am o cotiera "standard" luata in vitan. e montata fara schimbarea scaunelor intre ele, de fapt fara a umbla deloc la scaune.



Problema este ca este destul de greu sa lasi scaunul pe spate (cel al soferului). Dar, pentru ca o conduc 95% din timp numai eu, nu ma deranjeaza, fiind exact in pozitia care imi place mie.



Nu stiu insa daca ai mai putea acuma sa faci operatia de montare fara a da jos scaunele, si, daca chiar ai putea sa infigi holsuruburile acolo :?:



Pana nu incearca cineva live, nu cred ca o sa ne dam seama.
Dsign
ati uitat de suporturile de pahare/scrumiera...vor si ele greu accesibile. eu mi-am comandat preference care nu cred ca are reglaje pe inaltime si lombar , deci schimbatul pt mine n-ar fi problema. o sa va arat la intilnire in max 2 saptamini
Valentine
o sa iti pui cotiera?
Dsign
probabil, daca gasesc ceva frumos finisat in vitan si daca nu am reglaje suplimentare la scaun sofer
Valentine
toate cotierele standard arata la fel, mai sunt unele ciudate, care in nici un caz nu se potrivesc cu tapiteriile LGN / SLZ. dar poate au mai bagat modele noi de curand, ca n-am mai fost de ceva timp acolo biggrin.gif
SYL
QUOTE
toate cotierele standard arata la fel, mai sunt unele ciudate, care in nici un caz nu se potrivesc cu tapiteriile LGN  / SLZ.




Parerea mea e ca cele de culoare gri deschis se potrivesc f bine cu interiorul de la DSN/SLZ/LGN; doar se gaseste culoarea gri si pe tapiterie, si ep panourile de usi, si pe plafon, si pe bord...

Poate si o cotiera neagra ar merge. Bine, cul extravagante gen galben, rosu, albastru nu prea merg cu interiorul, decat daca ai si altceva in aceasta culoare (huse scaune, volan, husa schimbator, etc).
Valentine
problema este ca toate cele care au culori acceptabile (ie cele gri deschis) sunt prezentate sub un singur model (mai exact dintr-ala care se afla si prin pozele din topicul cu cotiera, de care am si eu, de care au toti care si-au pus).



nu vad cum mai poate fi montat modelul ala, mai ales pe laureate - ambition. frana de mana si mai babana acuma, si sa nu mai punem la socoteala faza cu scaunele.
SYL
Exista si un alt model de cotiera, ceva mai micut. De fapt in targ se gasesc in principal aceste 2 modele (cel care apare prin poze, si modelul de cotiera mai micut); probabil ca mai sunt si alte modele. Am un vecin care are pe berlina modelul al doilea de cotiera (cel mai micut) si nu are scaunele inversate.
Valentine
In ce sens este mai micut? In latime? (incape intre scaune adica)? In inaltime? ... sau lungime? (ca daca este prea scurt, e degeaba).



La cotiera mea, pot sa imi tin cotul pe ea, si palma pe schimbator, chiar si in a III-a, a-V-a (bine cel mai confortabil, si cel mai des o tin in a IV-a).
SYL
Eu zic ca e ceva mai ingusta, oricum e rotunjita, adica nu are muchii ascutite ca modelul care il avem noi. Si apoi partea propriu-zisa a cotierei (deci nu vb de piciorusele de metal) e mult mai putin inalta; adica daca la cotierele noatre eu zic ca are 10-12cm inaltime, la celalat model nu cred ca are mai mult de 5-6cm....deci ar fi loc de puu astfel incat sa nu afecteze prea mult reglajul scauneleor.

Oricum cel mai bine dai o fuga in targ si le vezi "pe viu".
Valentine
Da, nu cred ca are rost. Initial vroiam sa upgradez la logan ambition, dar dupa ce am vazut cum sta treaba, nu cred ca are rost sa mai dau 3000 euro, pe langa masina mea, ca sa iau amibition smile.gif O sa astept face-liftul de la Logan peste un an, doi. Pana atunci sper sa apara cotiere si pe(ntru) logan wink.gif
Ake
Spre rusinea mea :oops: n-am vazut niciodata o cotiera de Dacie si nici nu reusesc sa-mi imaginez cum s-ar monta sau la ce ar folosi.
Ov
se prinde de suportul franei de mana, arata (in mare) cum era la 1300 cotiera din mijlocul banchetei din spate (dar are mai multe functionalitati, adica poti sa depozitezi ceva in ea), si foloseste (in principal) sa-ti sprijini cotul (drept) pe ea. Daca dai un search o sa gasesti si niscaiva poze (Liviu a postat sigur poze cu cotiera lui)
bogdan_o
Eu am o cotiera, montata de mine. Ce sa spun, e foarte folositoare si arata si bine ca mai umple spatiul gol ce este intre scaune. Dar, la montaj am inversat scaunele intre ele ca altfel slabe sanse de reglaj. In plus, daca nu se inverseaza scaunele se poate monta, nu zic, dar nu va fi montata direct pe podea ci cu cativa cm mai sus, drept urmare cotiera capatand un jos destul de agasant. In plus, scaunele trebuie demontate pentru a se putea fixa toate cele 6 suruburi, ceea ce pe Logan s-ar putea sa fie mai greu. Alt impediment: sub cotiera se aduna praf/scame etc care sunt foarte greu de curatat, mai ales cu un aspirator de masina. La spalatorie aia nici nu se prea baga in zona aia ca nu au cum sa bage furtunul aspiratorului care e destul de gros prin toate cotloanele ce formeaza pe acolo. Peste toate astea vine si relajul diicil al scaunelor pe directia fata/spate pentru ca se freaca de cotiera si se ridica si capata cute husele. La mine nu e o problema, pentru ca merg numai eu cu masina. dar daca merg mai multe persoane e mai complicat, mai ales daca sunt de talii diferite.
Valentine
Bogdane, nu stiu cum ti-ai montat-o tu, dar repet: eu mi-am montat-o fara sa schimb scaunele, pot sa dau scaunele in fata spate si sa le dau pe spate.



Pot sa si bag aspiratorul, si am si toate cele 6 suruburi stranse, fara sa fie miscat nimic wink.gif



Se poate la SLZ, curaj sa ai (sau mai bine zis sa nu ai curaj sa demontezi scaunul biggrin.gif:D).



La logan ambition, problema este ca frana de mana mi se pare mai nasoala (ca marime) si daca iti pui cotiera nu mai poti ajunge la reglajul lombar. De schimbatul scaunelor nu cred ca se mai pune problema acolo.
bogdan_o
La SLZ cu demontatul scaunelor a fost usor. Sunt doar 4 suruburi. In 2 minute nu ai ce face. Dar, cand a venit timpul sa pun scaunul din dreapta in stanga si invers a fost o problema. Scaunul din stanga a intrat usor in locul celui din dreapta, dar ala din dreapta nu vroia sa intre in locul celui din stanga. Mai bine zis gaura surubului din dreapta fata nu calkca pe gaura din traversa sudata pe podea. Si asta pentru ca la mai toate SLZ traversa din dreapta a scaunul din dreapta e sudata prost si are un joc. Ca urmare s-a deformat si sania scaunului care acum nu mai mergea pe gaurile travesei scaunului din stanga. A fost o adevarata aventura. Spre ca la Logan au facut ceva cu sudura. Sistemul in sine e bun, dar punerea in practica e deficitara
paulp
QUOTE


Spre rusinea mea  n-am vazut niciodata o cotiera de Dacie si nici nu reusesc sa-mi imaginez cum s-ar monta sau la ce ar folosi.



http://www.daciaclub.ro/album_pic.php?pic_id=1040



cam asa arata montata pe o Nova

Are 1 suport pentru pahar in fata si 2 in spate, retractabile.

In ea, eu imi tin incarcatorul auto si hands free-ul.
Sclaud
Arata misto cotiera (really) dar la Logan nu cred ca merge datorita celor doua roti de reglare din dreapta scaunului soferului. Daca schimbi scaunele intre ele (la Logan) => soferul pierde unul din cele doua reglaje (care cred ca este cel lombar ... mai mult ca sigur)
paulp
Asta la modelul virf de gama, unde probabil ar trebui altfel de cotiera (cam cum am vazut la Seat Toledo, dar deja vorbim de masini :twisted: ).

La celelate modele, fara reglaj lombar, nu cred ca mai are vreo importanta pe ce parte e rotita de reglare. :wink:
bogdan_o
Mai e si reglajul in inaltime care se pierde daca se inverseaza scaunele. Este el primitiv, dar e bun.
Dsign
deoarece am preference, fara reglaje suplimentare, m-am uitat cum as putea sa mut scaunele... NU SE POATE fiindca prinderile centurilor de siguranta intra prin scaune, iar acoperisul din plastic de pe o sina nu poate fi montat pe cealalta sina
bassfreak
Am testat eu cotiera din vitan pe Logan Ambiance. Nici o sansa.
Nu intra datorita prinderilor centurilor de siguranta.

Dificil de proiectat o cotiera pt Logan, eventual prinderea facuta mai din spate dintre scaune cu o piesa in forma de C ranforsata, in nici un caz cu picioare din tabla plina cum sunt astea din Vitan.
hyperyon
sincer eu nici nu vreau o cotiera...mai mult ma complic...asa ca....
fbatran
m-am urcat azi in Logan si am si dat si o tura
dupa 2 minute de stat inauntru mi-am dat seama ca stau cu mana dreapta pe frana de mana ... ma cam intepa...
e mult mai comod cu cotiera ... si dupa ce te obisnuiesti cu ea .... e si mai rau fara
sper ca pana la anu, cand fac si io upgrade, sa pot gasi cotiera buna de Logan
Mr.Symbol
Pana la urma a gasit cineva cotiere ptr. LGN?
Si-a pus cineva?
ar_logan
Sal, eu am gasit in Arad ,ceva cotiere dragutze ,la Verbita .Cine este din Arad cunoaste magazinul.Dar se potrivesc,stie cineva????
Valentine
QUOTE(fbatran @ 18 Oct 2004, 15:31)
dupa 2 minute de stat inauntru mi-am dat seama ca stau cu mana dreapta pe frana de mana ... ma cam intepa...
e mult mai comod cu cotiera ... si dupa ce te obisnuiesti cu ea .... e si mai rau fara
*


Clar! Eu am de aproape un an deja si chiar ai greu sa conduc fara. Trebuie gasita o solutie ...
Mr.Symbol
QUOTE(ar_logan @ 9 Dec 2004, 17:27)
Sal, eu am gasit in Arad ,ceva cotiere dragutze ,la Verbita .Cine este din Arad cunoaste magazinul.Dar se potrivesc,stie cineva????
*


Te-ai interesat de cotierele alea?Se potrivesc pe LGN?
bogdan_o
Si eu m-am obisnuit cu cotiera. Isi gasesc loc prin ea casete, sigurante, surubelnita cu capete multiple (foarte, foarte utila daca ai Dacie), maruntis (pt astia cu spalatul geamurilor la semafoare), pixuri, post-it-uri, guma de mestecat, cateva led-uri, cablu electric, izolir-band + inca alte cateva lucruri carora cred ca deja le-au crescut picioare. Pe langa asta e foarte comod sa ai pe ce sa-ti sprijini mana. Dar m-as putea descurca si fara, mai ales pe Logan care daca mi-as lua m-ar interesa mai mult sa nu i se exfolieze lacul, sa nu i se blocheze directia, etc.
Valentine
Pana la urma si-a pus cineva?
Mr.Symbol
Se pare ca nu si-a pus nimeni pana acum pe LGN cotiera....sau nu ne zice si noua...
Cica loveste rotitele de la scaune.
Nu am vazut inca una in realitate..cum se fixeaza...dar am gasit o poza aici pe forum....
Ma intreb acele tije care se prind de suportul de la frana de mana,nu pot fii modificate,indoite in asa fel incat sa nu mai loveasca rotitele?
Sa-mi vina masina sapt. viitoare 124.gif si am sa-mi iau o cotiera,dupa care am sa merg la un unchi la service auto si gasesc eu o modalitate sa o prind...sa o modific....
Am sa revin cu amanute si poze dupa ce rezolv treaba.
mariachi
deci se pare ca nimeni inca nu a incercat sa-si puna sau nu si-a pus cotiera. abia astept pareri si informatii, eventual niste poze de la cei care au reusit.
Mr.Symbol
Am fost azi si am vazut cum arata o cotiera,mai exact sistemul de prindere.
Cred ca se poate adapta...
Am sa vb. cu un unchi care lucreaza la un service auto sa vada si el cum sta treaba si daca poate sa o monteze.
In Cta. costa 600.000 .
Am sa-mi iau zilele astea cand am timp si am s pun o poza...
Dsign
hai cu cotiera aia mai repede...ca io m-am dat batut pina vine caldura
Mr.Symbol
Pe gerul asta m-am dat si eu batut...sper sa se incalzeasca mai repede... wink.gif
Rigor
Mah tot nu a pus nimeni cotiera?
Dsign
bai, ce naiba, am facut bordu cu ace rosii, i-am pus rosu chiar si la turatia maxima, nu sunt in stare sa adaptez o cotiera????!!! lasa ca termin eu examenul ala! tongue.gif
Valentine
Hai sa vedem cu cotiera aia ce facem pana la urma smile.gif Dsign vrei sa folosesti tot dintr-aia din Vitan? smile.gif
Dsign
pai nu prea stiu ce sa fac... faza e ca eu am scaune fara raglaj lombar, assa ca le-as putea intoarce, dar prinderea centurii este fixata pe scaun... aci e problema... cum se face mai cald sau am timp mai mult, verific sa vad daca se poate pune si invers. daca reusesc sa faca asta, dupa aia cred ca o rezolv cu cotiera. eu i-as face un sistem de prindere pe suruburile de la sina scaunului, ca nu as prinde-o de plasticul ce acopera frina de mina...
klaus
Sa vedeti voi bucurie la schimbarea scaunelor intre ele... Ca sina dinspre exterior (stanga la scaunul stg, dr. la scaunul dr.) este olecuta mai jos decat ce de pe interior, care e montata pe tunelul central...
Dsign
da corect, uitasem... mi-am montat statia si am vazut treaba asta dar uitasem... rusinica mie... blush.gif blush.gif blush.gif
Valentine
Ideal ar fi sa se poata face cumva ca la Solenza, adica fara schimbat scaunele intre ele unsure.gif
Stefan.A
ia incrcati voi o vizita la www.accesorii-auto.ro / sectiunea contact
am vazut intr-un pliant al lor o cotiera gen octavia/golf/passat
au deasemenea o gramada de chestii de tuning interior si exterior
Mr.Symbol
Azi mi-am facut timp,am fost am cumparat o cotiera(600 mii ) si am montat-o la un unchi la service.
Cu mici modificari la sistemul de prindere(din tabla mai groasa) am reusit sa o montez.
Cateva poze cum am promis :
Sclaud
Hmmm ... nasol. Nu prea merge. Incurca si frana de mana si prinderea de la centura de siguranta si cele doua roti de reglaj de pe scaun.
Nu ma intelege gresit ... e buna initiativa ... si eu imi doresc asa ceva dar nu m-as baga la aceasta varianta.
Oricum ... felicitari totusi smile.gif
Mr.Symbol
Am facut probe inainte sa o montez....
Intradevar,incurca putin la frana de mana...dar te obisnuiesti...azi prin oras la toate semafoarele am tras frana...si merge bine....
La centuri si rotite nu atinge....nu incurca...e adevarat ca daca vreau sa umblu la scaun(rotite) il dau la maxim in spate si totul e ok...
Se poate observa in ultima poza cum sunt indoite tablele acelea astfel in cat sa nu atinga in momentul in care misti scaunul fata-spate....
Sclaud
Adevarul este ca asa cum spunea si altcineva ... eu le-am reglat o singura data la inceput acele 2 roti si de atunci nu am mai umblat la ele ... asa ca nu ar fi chiar asa de mare belea.
Cu frana de mana e putin problema dar daca te obisnuiesti in timp ... cred ca e ok.
Si cu prinderea de la centura tot nu prea ma prind dar daca zici tu ca "nu incurca" te cred ... mie din poze mi se pare ca incurca.

LATER EDIT: Da ... m-am uitat mai atent si cred ca nu incurca nici la prinderea centurii ...

Good work smile.gif
Mr.Symbol
Merci mult...
Oricum la sfarsitul saptamanii o sa mai fie o modificare...Tapiteria scaunelor schimbata(imitatie de piele visiniu cu negru) si astfel o sa dea mai bine cotiera care este tot din imitatie neagra de piele... wink.gif
Am sa revin cu poze....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.