Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aparatori noroi
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Doc
Din cate am auzit s-ar potrivi la Golan aparatori de ploie de la Peugeot 307 si cred ca as putea sa fac rost de asa ceva. Incerc sa iau o pereche si sa vin cu ea la intalnire.
tazzz
am eu o vaga banuiala ca aparatorile de noroi de peugeot 307 ar ajunge la vreo 800-900 perechea...nu stiu de ce, poate preturile masinilor lor in general?...
Doc
Si daca sunt mai ieftine decat la Golan, ce dai? biggrin.gif Am facut rost de o pereche si le aduc astazi la intalnirea Dacia + Reno. Mai aduc si vreo 4 plase pentru bagaje, dar doua sunt rezervate.
tonyX
QUOTE(rdesign @ 13 Jan 2005, 20:57)
240 k perechea de espero si 180 k perechea de Cielo. dar asa cum am spus la inceputul topicului necesita interventii pentru potrivire cu cutterul si foenul industrial.
*


Se gasesc si-n ``tirg`` sau doar prin magazine??? ....ca nu arata deloc rau si la banii astia.......iar se oftica dealerii dacia biggrin.gif si ameninta ca ne iau vreo garantie la ceva mad.gif .
osirus
QUOTE(Dok @ 24 Feb 2005, 06:57)
Si daca sunt mai ieftine decat la Golan, ce dai? biggrin.gif Am facut rost de o pereche si le aduc astazi la intalnirea Dacia + Reno. Mai aduc si vreo  4 plase pentru bagaje, dar doua sunt rezervate.
*


Mai ieftine decit am dat eu pe ele,nu gasesti tu!O sa le montez si eu in week-end o sa fac poze si o sa le pun aici! biggrin.gif
musicall
Vin frumos !!! Numai pretul trebuia sa scada putin !!!

parerea mea!
Doc
Aseara minune mare : aparatorile de la Peugeot 307 vin ca turnate pe Logan, Solenza si Megane 2 Sedan. Am dat deja o pereche pentru M2.
collinro2
si cit costa aparatorile astea minune de la p307? Imi inchipui ca nu poti spune pretul de achizitie, din moment ce tu le vinzi apoi, dar asa, informativ!
Doc
Pai daca vrei sa te duci sa le cumperi te costa in jur de 1.2 - 1.4 mil. Eu le dau cam cu 450.000 - 500.000 lei. Depinde cate bucati pot sa fac rost.

Btw pot sa verifici cat costa alea pentru Clio sau Logan.
Cr3ativ3
uite mi-am cumparat si yo azi(in farsit am avut timp si de asta)
Sper ca maine sa le pun si o sa aduc si poze
Am luat 2 feluri pt ca nu imi placeau cum veneau cele din prima poza p spate.
Asa ca alea din prima poza sunt pt fata si alea din a 2ua sunt pt spate
tazzz
Cr3ativ3: d-alea din stanga am pus si eu pe fata si isi fac treaba...tre sa tragi oleaca de ele ca sa se muleze pe capota si va trebui sa decupezi putin in zona pragurilor wink.gif

alea de spate nuj cum au sa arate dar cele care le-am montat eu pe spate, anume de cielo, sunt doar estetice...nu-si fac treaba sad.gif

ma gandesc sa mai pun si acolo un set la fel ca pe fata rolleyes.gif
ar_logan
Cele din a 2a poza sunt de Cielo???
Cr3ativ3
QUOTE(ar_logan @ 26 Feb 2005, 08:36)
Cele din a 2a poza sunt de Cielo???
*




NU nu sunt de cielo sau asa cred
Cr3ativ3
QUOTE(tazzz @ 26 Feb 2005, 03:26)
alea de spate nuj cum au sa arate dar cele care le-am montat eu pe spate, anume de cielo, sunt doar estetice...nu-si fac treaba sad.gif
*



Am mai vazut pe un logan la fel . Aceasi combinatie si arata bine dar mai ales isi faceau treaba
osirus
QUOTE(ar_logan @ 26 Feb 2005, 08:36)
Cele din a 2a poza sunt de Cielo???
*


Sunt de dacie si vin perfect!Am montat si eu azi!Pun o poza de la montaj.
rdesign
Pune poze cu vederea dinspre bara buclier spate si dinspre prag si aripa fata sa sa vada cum se tuseaza (lipesc). Acolo e farmecul, ca daca intra pixul printre aparatoare si bara pe spate sau aripa pe fata,degeaba arati in pasajul de roata.
osirus

Vin perfect acolo unde zici tu.......o sa fac poze ca sa se vada..........aia era de la montaj si cum sa realizat prinderea!
collinro2
Domnilor, in definitiv, DE CARE APARATORI SUNT?! De dacie, de cielo, de espero, p307, de care?
osirus
Uite si cum vin montate:
collinro2
Osirus, te rog frumos sa imi spui de care aparatori sunt astea. Te rog eu frumos!
osirus
QUOTE(collinro2 @ 28 Feb 2005, 10:47)
Osirus, te rog frumos sa imi spui de care aparatori sunt astea. Te rog eu frumos!
*


Pentru Dacie!Am mai spus citeva posturi mai sus biggrin.gif
ar_logan
Si eu am montat aparatori pe Logan. Sunt universale dar se muleaza bine dupa aripa respectiv dupa bara. Le-am cumparat de la un magazin din Arad "Lupul Singuratic"si m-au costat 235000/perechea deci 470000 in total. Aparatorile se numesc "Elegant" din Polonia. Eu sunt multumit de ele si am sa pun si poze in 2-3 zile.
Va salut!
fbatran
QUOTE(osirus @ 28 Feb 2005, 17:22)
Pentru Dacie!Am mai spus citeva posturi mai sus biggrin.gif
*



mai da zgarcit mai esti cu detaliile
ce fel de dacie? ca dacii sunt multe
de unde le-ai luat? pret? zi si tu mai multe .... inteleg ca le-ai pus fara modificare la cald sau alte de astea, 2 suruburi si gata
osirus

Nu sunt zgircit,dar cred ca am explicat suficient si repetindu-ma "umplu spatiul forumului"si cum e cu ochii pe mine un anumit domn care ma iubeste la nebunie biggrin.gif ...cine stie ce i-mi mai face! laugh.gif Dar hai sa ma risc pentru tine:
aparatorile alea sunt pt dacie din plastic si le poti vedea montate si pe berlina,slz si lgn,cu alte cuvinte sunt universale si se potrivesc fara nici o modificare,defapt ar fi una....trebuie sa dai tu gaurile in aparatoare ca sa cada cu cele de pe bara!Sunt luate din Vitan cu 150 mii perechea dar pe la tine cred ca sunt un pic mai scumpe!!Dar sunt sigur ca vei gasi la orice magazin de piese.........ceri aparatori de dacie de plastic!Ca sunt si din cauciuc si nu vin asa de bine ca astea!Vezi ca a mai postat un coleg saptamina trecuta parca......poze cu cele fata si spate!Astea de spate sunt identice!
loganelul
QUOTE(osirus @ 2 Mar 2005, 22:39)
Nu sunt zgircit,dar cred ca am explicat suficient si repetindu-ma "umplu spatiul forumului"si cum e cu ochii pe mine un anumit domn care ma iubeste la nebunie biggrin.gif ...cine stie ce i-mi mai face! laugh.gif Dar hai sa ma risc pentru tine:
aparatorile alea sunt pt dacie din plastic si le poti vedea montate si pe berlina,slz si lgn,cu alte cuvinte sunt universale si se potrivesc fara nici o modificare,defapt ar fi una....trebuie sa dai tu gaurile in aparatoare ca sa cada cu cele de pe bara!Sunt luate din Vitan cu 150 mii perechea dar pe la tine cred ca sunt un pic mai scumpe!!Dar sunt sigur ca vei gasi la orice magazin de piese.........ceri aparatori de dacie de plastic!Ca sunt si din cauciuc si nu vin asa de bine ca astea!Vezi ca a mai postat un coleg saptamina trecuta parca......poze cu cele fata si spate!Astea de spate sunt identice!
*


Aparatoriile tale isi fac treaba sau sunt doar estetice?
Ai aparatorii si pe fata sau doar pe spate?
Daca ai si pe fata poti sa pui poze si sa precize ce tip de aparatori sunt.

Cei care au aparatori de Megane 1 sau de Renault sa puna niste poze, sa precizeze daca sunt eficiente si sa specifice pretul?
fbatran
SARUMANA!
am fugit la pravalie !!! smile.gif
ar_logan
Asa arata aparatorile despre care v-am spus mai sus.
VeNoM386
Cum se prind aparatorile de masina ? Exista un sistem de prindere sau baga mai multe holsuruburi unde nimeresc.
ar_logan
Ale mele aveau niste hosuruburi cu cap mai mare si le-am prins in fata de deflectorul de noroi iar in spate de bara.
tazzz
si eu am pe fata tot de-astea ca ale lui ar_logan ...trebuie putin cioplite in dreptul pragului, vad ca si ale lui sunt cioplite acolo wink.gif la mine le-am prins in cele 2 gauri din aripa in care este prins carenajul si cu un holzshurub de limba aia a lor...le am deja de vreo luna si vad ca tin wink.gif

le-am gasit in bazar(targ) cu 250.000...cred ca am sa-mi pun si pe spate unde am de cielo si nu isi fac treaba deloc 022.gif
osirus
pt. ar logan
Mai ale tale sunt identice cele din fata cu cele din spate?
B_99_HIG
Anaibi magie....de pe unde le-ati luat probabil vi s-a spus....Daaa sunt de logan....DAAA de undeee...sunt de fapt cam asa...majoritatea ce ati postat poze pe spate aveti aparatori de solenza iar pe fata unii tot de solenza dar adaptate pe logan...iar altii probabil de pe la alte modele de masini...hehe smile.gif smile.gif ....nu de alta dar oficial Dacia/Renault nu au au lansat in catalogul de optionale si nici pe piata vreo varianta de aparotori concepute pt logan....e simplu, nu ? wink.gif
osirus

Si care e problema ta?Daca vrei sa stii pentru cultura ta generala solenza nu are aparatori 10561582.gif si nu sunt adaptate!Aparatorile alea sunt pentru toate modelele de dacie!Simplu ...nu? biggrin.gif
Doc
I-am trimis eu lu Manuel 3 perechi aparatori de noroi made by Peugeot. Sa speram ca face poze cu ele sa vada lumea despre ce este vorba.
ar_logan
Ale mele sunt universale , nu sunt de solenza sau logan, dar am spus mai sus .
Pt.Osirus, da sunt identice cele de pe fata cu cele de pe spate.
modream
Am si eu o intrebare: oare nu sunt mai bune aparatorile din cauciuc ? Ma gandesc ca daca dai intr-o groapa, sa fie flexibile, pt ca garda scade cu lungimea aparatorii.... Daca e rigida, din plastic, dai cu ea de pamant si poate-ti indoi si tabla odata cu aparatoare....
Ce parere aveti?
fbatran
arata mult mai bine astea de plastic, stau mai bine din cate vad in poze
ce zici tu e adevarat, io am avut de cauciuc, cu masina incarcata si drum prost frecam prima data cu aparatorile ... bune de avertizare sa o las mai moale ca data viitoare dau cu toba smile.gif

.. da nu cred ca se aplica si la LGN
PriesT
Sunt de aceeasi parere, insa, din cate am citi pe aici, cele din cauciuc sunt mai putin rezistente? unsure.gif
fbatran
io le-am avut 5 ani (inca is tot pe masina), s-o desprins una intr-un surub sa s-o reparat rapid, le-am si indoit si indreptat la loc (conform scenariului de mai sus), s-au cam ros/zgariat ele pe mergine .. da un plastic era rupt de 3 ori pe an

berlina .... o carat cat o putut .. drumuri cu denivelari si munte ... la urcus frecau la fiecare curba smile.gif
ar_logan
Ale mele sunt din cauciuc,am uitat sa precizez mai sus.
PriesT
Azi ma duc sa vad ce gasesc de cauciuc.

Bafta.
Sony
QUOTE(modream @ 4 Mar 2005, 11:14)
Am si eu o intrebare: oare nu sunt mai bune aparatorile din cauciuc ? Ma gandesc ca daca dai intr-o groapa, sa fie flexibile, pt ca garda scade cu lungimea aparatorii.... Daca e rigida, din plastic, dai cu ea de pamant si poate-ti indoi si tabla odata cu aparatoare....
Ce parere aveti?
*


Cred ca trebuie sa pui o tona in portbagaj pentru a-ti cobora masina incat sa dea cu aparatorile de asfalt. Poate doar daca ai ghinionul sa escaladezi o bordura foarte inalta vei atinge.
Zonele de langa roata ajung cel mai greu sa ia contact cu solul.
Manuel
Am primit azi aparatorile de Peugeot de la Dok. Arata super, sunt cu pereti dubli si au o fanta pentru scurgerea mizeriei dar sunt curios cum or sa se potriveasca. O pereche e pentru sora-mea, sper sa si le monteze saptamana viitoare si o sa pun poze.
Doc
Manuel poti sa pui ceva poze?? Mai vrea cineva aparatori? Ca sa stiu daca mai fac rost de cateva buc. Plase mai am doar 2 buc.
Manuel
Din pacate n-am inca pe ce sa le montez. Am inteles ca vine un trailer joi... Daca am bafta, vedeti vineri pozele.
PriesT
QUOTE(Dok @ 8 Mar 2005, 01:24)
Manuel poti sa pui ceva poze?? Mai vrea cineva aparatori? Ca sa stiu daca mai fac rost de cateva buc. Plase mai am doar 2 buc.
*



Dok pe mine ma intereseaza, daca poti da detalii cost, eventual o poza sau link sa le vad...merci.
Doc
Ce anume te intereseaza? Plasa? Nu am poze cu ele.

BTW astazi nu stiu daca ajung la intalnire. De 3 zile sunt la odihna si refacere, m-a rapus gripa.
PriesT
QUOTE(Dok @ 10 Mar 2005, 16:29)
Ce anume te intereseaza? Plasa? Nu am poze cu ele.

BTW astazi nu stiu daca ajung la intalnire. De 3 zile sunt la odihna si refacere, m-a rapus gripa.
*



De aparatori vorbesc.
Doc
Vine cineva astazi la intalnire cu LOGANUL?? Am facut rost de niste plase duble pentru bagaje (adica in loc de doua, folosesti una) si vreau sa le testez pe Logan. Se prinde in 7 locuri. M-ai aduc si una mai mare decat cele de pana acum, care se prinde tot in 4 puncte.
Manuel
Poze cu aparatorile de Peugeot. Au trebuit ajustate cativa mm ca sa se lipeasca de bara. Probabil cu aer cald s-ar fi asezat altfel.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.