Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Aparatori noroi
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12
Lucian123
Am vazut la Latin Efe un Logan la care incercau sa adapteze niste aparatori de noroi.

Ar fi foarte bine sa apara asa ceva pe piata.
SYL
Am inteles de le dealer (Dacoserv) ca in viitorul apropiat vor aparea, cel putin pt rotile din spate.
Generator
Eu am PLATIT sa-mi monteze pe Ambition aparatori de noroi la toate patru rotile. Vreti sa spuneti ca nu sunt numite accesorii pentru Logan?? Adica sunt de Solentza?

O sa vad marti cand o ridic ce inseamna asta.
Tudor B
Solenza nu a fost proiectata cu aparatori niciodata, doar s-au adaptat de la alte modele dacia. Pentru logan probabil se va folosi aparatorile universale renault (acestea se pot monta pe toata gama reno).
bogdan_o
In ce priveste aparatorile de noroi eu mi-am luat asa ceva dar nu le-am montat. In primul rand trebuiau date gauri intr-un plastic destul de fragil, iar in al doilea rand arata urat cu asa ceva. Mai ales cu aparatorile pe fata. Eu nu zic ca nu sunt utile, dar acum vine intrebarea: la care masini de generatie noua ati mai vazut asa ceva, mai ales pe fata. La nici una pentru ca nu sunt estetice. Nici macar pe Jeep-uri nu am vazut si acolo chiar ar fi nevoie.
MoneyTalks
QUOTE
acum vine intrebarea: la care masini de generatie noua ati mai vazut asa ceva, mai ales pe fata. La nici una pentru ca nu sunt estetice. Nici macar pe Jeep-uri nu am vazut si acolo chiar ar fi nevoie.




Cind s-a discutat problema aparatorilor de noroi anul trecut pentru Solenza si mi-am exprimat punctul de vedere cam la fel, mi-ati sarit in cap :twisted:



Lasati masina asa cum vine din fabrica, nu dati banii pe tot felul de prostii! Puteti face altceva mai util cu banii aia... :wink:
MoneyTalks
Vedeti ca subiectul s-a mai discutat si la



http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=1001



http://www.daciaclub.ro/viewtopic.php?t=1195
Andu
Eu v-as ruga frumos sa va puneti aparatori pe spate, nu ma intereseaza pe fata dar pe spate da. Ma gandesc din postura soferului ce va avea o astfel de masina in fata pe ploaie. Cate Solenze am blestemat pe tema asta.....



Nu suntem intr-o tara in care drumurile sunt curate si frumoase. La noi veti arunca noroi serios pe timp de ploaie si pietricele pe uscat. Eu v-as ruga sa va mai ganditi la aparatori.
andu77
Andu, decat sa stai sa-si cumpere toti solentasii aparatori mai bine ti-ai cumpara tu o pereche de stergatoare de parbriz "ca lumea" :wink:
Marty
andu77 si Andu, aratati-mi voi mie de unde sa-mi cumpar aparatori roti pentru SOLENZA si io-mi cumpar! Da' sa nu veniti cu combinatii de gen "merg alea de berlina sau papuc" ca nu pun asa ceva pe masina!
bogdan_o
Un alt dezavantaj al aparatorilor de noroi: iarna se aduna la roata mazga din aia care ingheata. Daca ai aparatori se micsoreaza distanta dintre bara (carenaj) si rata si risti sa-ti frece cauciucul de mazga aia inghetata. Daca nu ai fost grijului sa dai cu piciorul la mazga cat inca e umeda (sau nu ai vrut sa-ti faci varza incaltamintea) ai rupt-o in fericire. Fie iti rupi piciorul dupa in gheata (si odata cu el posibil sa se rupa si carenajul care e dintr-un plastic foarte moale) fie te distrezi cu apa fierbinte.
sstanescu
Mai sa fie, eu care am aparatori si pe fata si pe spate (si culmea, care mi le-am schimbat pe cele de pe fata la un moment dat ca se facusera varza), nu m-am gandit ca e asa de mare inginerie. Tiii.... La iarna, cand pun eskimoasele care arunca stropi intr-o veselie, cred ca o sa-mi dau aparatorile jos, sa le fac si eu altora bucurii...
michou
totusi a montat cineva apratori pe spate la logan?????Daca da ce aparatori ati folosit ??????(eventual pret , model, si din ce magazin le ati cimparat).Eu sunt interesat sa imi montez asa ceva dar nu am reusit sa gasesc nicaieri asa ceva!!!!!Poate ma juta cineva si pe mine cu aceasta problema!!!!Multumesc!!!!! biggrin.gif
hyperyon
taica-miu vroia la fel aparatori de noroi....dar da'le draq...arata urat cu ele....ce e berlina....
si o sa am eu grija ca dupa un drum cu noroi sa o curatz...nu am nevoie de aparatori....bani in plus
Sony
QUOTE(hyperyon @ 2 Nov 2004, 02:04)
si o sa am eu grija ca dupa un drum cu noroi sa o curatz...nu am nevoie de aparatori....bani in plus
*


Totusi sunt practice! Pe drumuri proaspat asfaltate nu iti mai sare bitum pe caroserie.
laufery6
Off-topic: Se mai asfalteaza drumuri ?
Sony
QUOTE(laufery6 @ 2 Nov 2004, 08:51)
Off-topic: Se mai asfalteaza drumuri ?
*


Incepe sezonul pt asa ceva. smile.gif Iarna nu-i ca vara!
JohnyBe
Nu stiu la Bucuresti da' la Brasov se cam lucra' in domeniu asfaltare.
Andu
Dat fiind tendinta generala ingrijoratoare pe care o observe pe aici, si anume aceea de a nu monta aparatori de noroi, am sa fac si eu acelasi lucru. Au existat si SN fara aparatori de noroi asa ca sunt acoperit din punctul asta de vedere. Dupa ce fac operatiunea o sa-i caut pe astia fara aparatori, sa-i depasesc si sa le stau usor in fata, sa li se umple si lor parbrizul de tot felul de ciupituri si sa se distreze dupa aceea noaptea cand incep sa se vada toate.

AParatorile alea nu sunt doar de noroi, sunt si pentru pietricelele pe care le arunca rotile in masina pe care o ai in spate.
michou
Eu am vazut in Bucuresti trei loganuri cu aparatori noroi pe rotile din spate....sunt interesat sa montez si eu asa ceva insa nu stiu de unde sa cumpar ...ma poate ajuta cineva cu un sfat?????cineva care si-a montat asa ceva pe logan poate imi spune si mie de unde le-a cumparat cat au costat...Multumesc anticipat celor care ma vor ajuta cu un raspuns!!!!!!! smile.gif
pick73
aparatori la rotile din spate (teoretic) ar trebui sa-ti ofere orice dealer Dacia. Ai mei si-au cumparat loganul de la Latin Efe iar cei de-acolo ne-au montat, nu mai stiu la ce pret, dar ma pot documenta daca vrei.
michou
Te rog mult spune-mi si mie la ce pret le-ai achizitionat si ce aparatori marca model...multumesc mult!!!!
pick73
am sunat la Latin Efe (sunt foarte amabili) si mi-au zis asa: Una bucata aparatoare noroi = 300.000 lei (deci 600.000 total). Aparatorile sunt pentru gama de autoturisme Renault si se potrivesc de minune Loganului. Nu a stiut sa-mi zica nimic vizavi de marca. Daca vrei ei pot sa ti le monteze.
Succes.
cristicojo
QUOTE(Andu @ 10 Nov 2004, 09:19)


AParatorile alea nu sunt doar de noroi, sunt si pentru pietricelele pe care le arunca rotile in masina pe care o ai in spate.
*


Asa este, poate mai citesc si ceilalti...fara aparatori wink.gif
michou
Multumesc mult imi este de mare ajutor informatia,,te-as mai ruga sa imi dai si mie numarul de telefon de la latin efe!!!Inca odata multumesc!!!!

QUOTE(pick73 @ 11 Nov 2004, 16:47)
am sunat la Latin Efe (sunt foarte amabili) si mi-au zis asa: Una bucata aparatoare noroi = 300.000 lei (deci 600.000 total). Aparatorile sunt pentru gama de autoturisme Renault si se potrivesc de minune Loganului. Nu a stiut sa-mi zica nimic vizavi de marca. Daca vrei ei pot sa ti le monteze.
Succes.
*


pick73
Nr. Telefon Latin Efe = 021-410.4644 sau 0788-361.750 si intrebi de Catalina Chelaru. Catalina se ocupa de contactul meu (mie imi vine masina doar la anu in ianuarie 256.gif ). Am vorbit cu ea si asteapta un telefon de la tine.
Succes.
rdesign
QUOTE(michou @ 1 Nov 2004, 22:49)
totusi a montat cineva apratori pe spate la logan?????Daca da  ce aparatori ati folosit ??????(eventual pret , model, si din ce magazin le ati cimparat).Eu sunt interesat sa imi montez asa ceva dar nu am reusit sa gasesc nicaieri asa ceva!!!!!Poate ma juta cineva si pe mine cu aceasta problema!!!!Multumesc!!!!! biggrin.gif
*



Da, am montat eu aparatori care arata bine si si-au dovedit fiabilitatea in timp. Pe fata am pus de Espero iar pe spate de Cielo. Problema este ca trebuie sa fii un pic priceput. Trebuie incalzite bine cu foenul industrial, deformate putin si ajustate cu cuterul. Toate aparatorile pe care le-am vazut pe celelate loganuri mi s-au parut prea lungi, iar cele de la renault -uri erau prea subtiri,si se observa ca sunt "insailate" Prin definitie europenii nu monteaza asa ceva decat "after sales", dar coreeni monteaza din fabricatie si sunt de buna calitate.
AL
Si eu am pus aparatori pe spate la LatinEfe si arata foarte bine... sunt special facute pentru Logan si, in curand, o sa existe si pentru rotile fata. Confirm pretul de mai sus, 300 k lei bucata.
Funny
Am doi vecini care si-au montat pe Logan aparatori originale si pe fata si pe spate.Vin ca turnate pe masina si arata cool.Cand o sa ma intalnesc cu ei in parcare o sa-i intreb de unde le-au cumparat si cat au costat.
MoneyTalks
Pentru cei ce NU stiu sa citeasca TITLUL topicului! mad.gif Aici se discuta despre aparatori de noroi!

TOT CE ERA LEGAT DE COVORASE A AJUNS LA COSUL DE GUNOI! mad.gif
Mirmar
Funny, tine-ne si pe noi la curent cu provenienta aparatorilor vazute de tine (la vecinii tai). Chiar ma intereseaza aparatorile, am avut la Nova si acum la Golan, mai ales pe vremea asta ploioasa, sare mizeria pe usile de fata si respectiv pe bara de protectie spate... intr-o veselie! La Latin mi-au spus, cand am ridicat Golanul, ca nu au decat pentru spate, iar pentru fata vor primi curand. Dar daca modelul lor va fi ca cel de la SN, de care am avut si eu pe Nova, mai bine lipsa... (le agatam mereu cand ma dadeam jos cu masina de pe borduri nu prea inalte... cate aparatori de-astea nu am vazut rupte pe SN! Cele mai bune ar fi modelul discret al celor de la Daewoo.
fbatran
poate sa ma ajute careva cu poze?
tare as vrea sa vad cum arata aparatorile astea pe masina, gata montate
merci anticipat
ar_logan
Am vazut aparatori de SN de fata puse pe Logan pe fata si veneau bine. Doar pretul de 235000lei /buc. mi se pare mare.
Daxx
Nu stiu altii ce cred, dar mie mi se pare ca sint indispensabile "sorturile" de noroi...e incredibil cit si cum se poate murdari masina in spate (si nu numai) daca mergi pe ploaie...nici la Dacia berlina batrina a lu' tata nu e asa..serios!
Eu unul nu-mi explic de ce marii constructori au renuntat la aceste accesorii ieftine, dar atit de practice...opinia mea..
Cr3ativ3
Doar pretul de 235000lei /buc. mi se pare mare.

nu sunt scumpe .Mie mi-au cerut 800000 set de 4 fata spate .

AU INEBUNIT FRATE CINA DA TAT
Daxx
Am vazut in Iasi citeva Loganuri cu aparatori noroi, dar in nici unul din cazuri conditiile de trafic nu mi-au permis sa opresc si sa ma uit mai bine..dar aratau destul de bine..stiu ca pe unele scris DACIA, dar am vazut si RENAULT..acuma nu stiu daca nu cumva popritarii or fi scris ei cu pasta de dinti... biggrin.gif
hyperyon
are careva din iasi asa ceva?
daca da se imbina perfect?si de unde le-a luat si cat au dat?
m-ar interesa sincer...
Daxx
Hyperyon, eu am vazut, asa cum spuneam si in postul anterior, aparatori noroi montate, dar nu am!..si vad ca nu zice nimeni nimic despre asta..lasa ca nu voi rata urmatoarea ocazie de a observa respectivele "obiecte"..that's it!
klaus
Mai baieti astia care v-ati montat aparatori, de ce nu mi-ati zis ca pentru aparatoarea pe spate trebe sa dau roata jos?
Si, avand in vedere o informatie mai de la inceputul topicului, as vrea sa zic ca e ceva de prelucrat la aparatorile pe spate de cielo ca sa se potriveasca, (ori cu incalzitor ceva- lampa gaz, foehn industrial) sau se taie, ca au o rupere de planuri care nu cade chiar cum trebuie.
Pe fata nu am gasit inca de espero sa vad cum pica...
Cr3ativ3
pt Klaus
Trebuia sa te duci la o reprezentanta renault si sa iei de acolo ca alea se potriveau sigur (asa au spus cei de la dacia). Sunt 800000 setul de 4 fata spate. eu imi pun azi chiar dac pretul este mare mare mare mare dar asta e am nevoie de ele
luxxxian
Poate cineva sa-mi spuna cat costa manopera pentru montarea aparatorilor la dealeri?
Trebuie sa-mi pun si eu, fiindca proasta asta de masinuta degeaba o spal, se murdareste singura. biggrin.gif
Cr3ativ3
QUOTE(luxxxian @ 11 Jan 2005, 10:45)
Poate cineva sa-mi spuna cat costa manopera pentru montarea aparatorilor la dealeri?
Trebuie sa-mi pun si eu, fiindca proasta asta de masinuta degeaba o spal, se murdareste singura. biggrin.gif
*




monteazale singur ca nu e greu. Vezi ca treb sa dai niste gauri
rdesign
Pentru aplicarea celor din spate am mai dat doua gauri suplimentare dar de care nu mi-a parut rau ca erau in plasticul buclierului si aparatorii din pasaj.
Pe cele din fata le-am aplicat insa fara gauri suplimentare, pentru ca acolo orice gaura este in tabla cu consecinta imediata a RUGINII. Trebuie date gauri suplimentare doar daca aparatorile sunt prea moi, altfel datorita curentului de aer sau ghetii se vor deforma. Atentie daca le montati in service la ce gauresc "meseriasii" pentru ca la rotile din fata in spatele plasticului de protectie este ori tabla pedalierului ori a aripilor si orice surub chipling infiletat in tabla va rugini.
Pana in prezent nu au fost scoase aparatori originale, adica agreate de fabrica. Toate aparatorile, care se monteaza in service-uri, sunt adaptari ale unor variante, asa zise universale, cautate si puse la dispozitie de dealeri datorita cererii.
luxxxian
>monteazale singur ca nu e greu. Vezi ca treb sa dai niste gauri

Hehe, cred ca as da vreo 2 gauri in masina si 3 in mine. biggrin.gif
Nu merita sa incerc, de obicei stric mai mult decat repar.
Ma voi duce in curand sa schimb "comanda sub volan" ( problema faza lunga), si poate o rezolv si pe asta atunci.
Mi-ar fi placut totusi sa vad niste poze inainte. smile.gif
rdesign
Poze cu aparatori de noroi de espero pe fata si cielo pe spate, monatet de mine personal.
rdesign
Alte poze din alte unghiuri.
ar_logan
Arata bine, dar de espero merg si pe spate????
rdesign
QUOTE(ar_logan @ 13 Jan 2005, 15:29)
Arata bine, dar de espero merg si pe spate????
*



M-am ferit sa pun aparatori lungi pe spate pentru ca pot fi agatate usor la borduri cand dau cu spatele. In plus si astea protejeaza bine si afirm avandu-le deja montate.
ar_logan
Ok . O sa montez si eu.
Cam la ce pret se invart??
rdesign
QUOTE(ar_logan @ 13 Jan 2005, 15:51)
Ok . O sa montez si eu.
Cam la ce pret se invart??
*



240 k perechea de espero si 180 k perechea de Cielo. dar asa cum am spus la inceputul topicului necesita interventii pentru potrivire cu cutterul si foenul industrial.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.