Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Se deschide portbagajul in mers
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
alecsz99
Apelez la ajutorul vostrul pentru o problema extrem de stresanta. Pe portiunile de drum accidentat (gropi, piatra cubita si in general orice portiune cu denivelari) portbagajul se deschide singur. Pur si simplu sare! Am incercat sa il reglez din cele doua suruburi de prindere a sistemului si nimic, nu reusesc sa il aduc in pozitia corect. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva? Si daca da, cum ati rezolvat-o? Multumiri anticipate!


Masina - Dacia Berlina 2003
tgg2k
vezi ca se poate regla si din balamalele capotei... dar finut, in asa fel incat sa "calce" capota pe cheder ca altfel vei avea balta in portbagaj la prima ploaie. sau o solutie simpla, poti incerca la dezmembrari sa cumperi doar ciocul acela de plastic (poate al tau e deformat) si sa-l schimbi... e vreo 1-2 lei.
bogdan_04
Si eu am patit la fel mi se deschidea portbagajul la fiecare groapa ,dar am schimbat arcul de la broasca care era cam obosit si acum nu mai am nici o problema. biggrin.gif
diaconuliviu
Eu vad ca ai scris "dacia 2003"; astea nu au incuietoare tip nou? Daca da, vezi uzurile celor doua piese angrenate din mecanismul broastei, eventual arcul.
os
De verificat si amortizoarele spate. Nu e o gluma: daca acestea sunt defecte, la denivelari se imprima caroseriei deformate care pot duce la deschiderea capotei.

Mai mult: aceste deformate pot duce cu timpul la avarii structurale ale caroseriei (rupturi).
Radocanu
schimba incuietoare.. sau arcul de la incuietoare smile.gif se poate sa fie de acol
lupulnebun
Majoritatea daciilor care au butuc tip vechi se deschid si daca tragi de un colt al porbagajului
alecsz99
Scriu dupa ceva timp pentru ca am vrut sa ma asigur ca problema a fost rezolvata. M-am convins de asta prin faptul ca portbagajul nu s-a mai descis in mers (si am testat portiuni foarte denivelate la viteze semnificative).

Rezolvarea in cazul meu a insemnat reglarea dispozitivului de prindere in forma de "U" intors de pe caroserie (scuze, dar nu stiu cum ii zice).
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.