Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: servofrina nova
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
D2ani
salut. acum citeva luni am am descoperit ca servofrina de la nova nu functioneaza corect.tragea aer fals si cind frinam motorul tusea. am luat servofrina de pe berlina 1410 si am pus-o pe nova. singura diferenta a fost ca trebuia sa apas putin mai tare pe pedala. acum s-a stricat si cea de 1410 ( fluiera la frinare si ramine masina putin frinata).am demontat-o si era plina de benzina. intrebarea mea ar fi daca se putea strica ca era de 1410 sau oare din alte cauze? a mers ok cam 3luni. pot aparea probleme? este vreun pericol? vreau sa iau tot una de dacie normala pentru ca aia de nova este mai scumpa. merci
mihai0070
Benzina in Servo Frana blink.gif da unde ai conectat supapa excl.gif
D2ani
am conectat-o unde trebuia. m-am mirat si eu cind am vazut. ideea este ca am mers cu ea asa aproape 400km ( tulcea-bucuresti si 2 zile prin bucuresti ) banuiesc ca furtunul de servo venind de la galeria de admisie si mai ales ca stutul respectiv este aproape sub carburator, faptul ca rasufla permitea benzinei sa intre pe furtun si sa ajunga in servo. daca nu este asa .... sa-mi spuna si mie altcineva care este fenomenul.
mihai0070
Pai acolo in galerie ai aspiratie ... deci trage ... nu sufla
daca sufla ai mari belele la motor ... sad.gif
D2ani
mihai, stiu ca acolo trage, pentru ca altfel nu s-ar mai produce depresiunea necesara servofrinei. ideea este ca motorul merge bine (cind este cald,pentru ca am la cilindrul 3 o supapa care nu inchide bine cind este rece motorul), in oras imi ia 10-11l/100km iar in afara cu masina plina (4 persoane plus bagaje) daca merg cu 90 ia in jur de 5,5-6l/100km. nu papa ulei iar la ralanti 1000rpm tremura foarte putin.
iulian.bisty
esti sigur ca e benzina ?
sa nu fie lichid de frana provenind din pompa de frana
D2ani
nu este lichid de frina.in vas nivelul este constant si nu sint urme de lichid la imbinarea dintre pompa si servofrina. am pus servofrina noua de dacia 1310 si merge impecabil. a trebuit sa reglez putin cursa axului de la servo si totul este ok. frina tine foarte bine si nici nu imi mai ramin infrinate rotile. am mers 2 zile si nu mai sint semne de benzina sau alt lichid in servo sao pe furtunul de la servo.sper sa tina...
bertro
te tine maxim 2 ani, pana la ITP wink.gif (sau, doamne fereste, pana la primul control mobil RAR)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.