Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nu mai intra in viteze
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Shutter
aseara cand am ajuns acasa nu a mai vrut sa intre in viteze. daca opresc motoru intra in toate vitezele foarte usor, iar pedala de ambreaj a ramas putin apasata. o fi placa de presiune?
iulian.bisty
soarele de la placa de presiune are fisura
tb inlocuita
burghiu
Undeva pana in 2000 mama a avut o dacie de prin '72, dar a fost refacuta de atuci de cateva ori. Ideea este ca si ea a patit asa ceva, in conditiile in care a maers prin oras cand era foarte cald, si a mers timp de 1/2 ora numai cu viteza 1. La un moment dat masina nu mai intra in viteza. A venit cineva si a tractat-o si dupa circa 7-8 km masina si-a revenit. In urma vizitei facute la service a aflat ca s-ar fi lipit discul de placa. Pana la urma a schimbat tot ambreiajul. Exista la fel de bine posibilitatea ruperii unuia din dintii soarelui de pe placa de ambreiaj. Recomand o vizita la service, sa dea jos cutia si sa vada despre ce este vorba. Succes.
OAP
Verifica mai intai sa nu se fi slabit/rupt cablum de ambreiaj/...
Shutter
am rezolvat-o. era placa de presiune. da nu era fisurata, era albastruie...soferu e de vina sad.gif
mihai0070
QUOTE(Shutter @ 14 Apr 2007, 22:52)
am rezolvat-o. era placa de presiune. da nu era fisurata, era albastruie...soferu e de vina sad.gif
*





blink.gif blink.gif albastruie ... de la ce ???? adica dece nu isi mai facea treaba ...
OAP
QUOTE(mihai0070 @ 15 Apr 2007, 15:57)
blink.gif  blink.gif albastruie ... de la ce ???? adica dece nu isi mai facea treaba ...
*


inclin sa cred ca datorita temperaturilor ridicate (patinare ambreiaj) placa s-a decalit. Si eu sunt curios de raspuns (daca o sa fie vreunul)
Shutter
da era albastrita, cica fusese decalita. proobabil era calda dupa niste chilometri parcursi si o fi intrat printr-o baltoaca ceva si s-a calit...
ydaniel
sau s-a mers aiurea cu ea;)
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.