Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pocneste
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
apollo
Daca tot n-am gasit, mai fac si eu un topic dupa ceva timp.

In ultima perioada , in timp ce merg cu masina si iau o groapa , in momentul in care se lasa si apoi se ridica , mai exact atunci cand roata iese din groapa si se facea acea comprimare, ca dupa ce iese roata din groapa dupa ceva timp se ridica si masina.

Mai intai se comprima arcul si dupa aceea opune rezistenta.

Deja m-am zapacit si eu.Nu stiu cum sa explic ca sa se inteleaga.

Cand roata da sa iasa din groapa atunci ceva pocneste tare.Asta se intampla numai la roata dreapta fata.Rulment,fuzeta sau altceva nu are cum sa fie pentru ca de abia sunt schimbate.

Poate sa pocneasca din planetara?Singurulu lucru care nu am schimbat sunt bucsele de la bascula.

Ma mai gandesc si la varianta ca bara de torsiune sa nu fi fost asezata de mecanic bine cand a schimbat bucsele si ea sa agate in ceva si sa pocneasca.

Sper sa nu fie ceva pe la planetara.

mihai0070
Pocnitura cred ca vine de la bucsele de la bascula ... si ale mele sunt imbatranite si nu le-a am schimbat si tot asa fac ... de cele mai mici denivelari sad.gif cred ca avem de lucru amandoi la bucsele astea ...
TAI
Cred ca fenomenul tine de bara de torsiune, mai exact de de cele 4 garnituri de cauciuc prin care se fixseaza bara de caroserie si brate. Din postare inteleg ca le-ai schimbat, atunci e foarte probabil ca acestea sa nu fi fost suficient de bine stranse.
codrin_ando
Ar mai putea fi o problema, care ce-i drept se verifica mai greu.
La mine aud foarte rar o bataie in dreapta fata de parca ar ciocani cineva in stalpul contraaripei de care e prins amortizorul. De bucse, pivoti, planetare nu poate fi vorba pentru ca am verificat/schimbat.
Ceea ce banui ca ar putea fi la mine e rulmentul de pe amortizor din partea de sus. Am incercat sa ajung la el dar m-am lasat pagubas pentru ca era prea strans.
Dar cum bate foarte foarte rar si nu e nici chiar asa de deranjant il mai las o peroada.
La mine se aude doar cand e foarte frig in primii 5 km cand mai trec peste denivelari care sunt foarte aproape una de alta (nu prea stiu cum sa zic tongue.gif ).

Ce ar mai putea fi la tine: posibil ca atunci cand a pus bara de torsiune la loc sa nu o fi centrat bine si sa atinga intr-un lonjeron, la oscilatii mai mari ale rotii.
apollo
e ca si cum doua bucati de fier se ating intre ele ca niste lamele.Dar fier gros si apoi face acel "poc".

se simte ca ar agata ceva si aici ma duce gandu la bara de torsiune.

Bucsele de la bascula, ar trebui sa faca urat si la cele mai mici denivelari.
ahyle_blue_eyes
incearca sa vezi daca nu cumva e desfacuta piulita care strange planetara(la mine era slabita si se auzeau batai cand mergeam pe drum denivelat)
PS:am strans piulita respectiva(aia de la fuzeta) si am scapat de zgomot!

Problema e ca am dat motoru jos acuma 2-3 luni pt reparatii in urma unui accident iar mecanicul...mi-a pus planetarele fara sa pun acel"cui"(nu stiu exact cum se cheama) in dreptul cutiei de viteze....deci planetara umbla liber acolo fara sa aiba vreun punct de fixare.Poate aduce vreo avaraie planetarei lipsa acelor "cuie"???Sau sa apara cumva zgomote ciudata?
apollo
fuzeta , rulemtul , portfuzeta is noi pe acea parte.

la drum denivelat nu se aude nici o bataie,decat ceva pe spate.


ideea e ca dau de un drum cu adevarant denivelat, de mergi cu 5km/h si se inclina masina.
Atunci pocneste.

Tin sa suspectez o neasezare corecta a barei de torsiune, sau anti ruliu cum ii mai zice.
ahyle_blue_eyes
La mine bara antiruliu e deplasata cu circa 2 cm inspre partea dreapta a masinii in urma unui accident!!!Nu am mai repozitionat-o...tre sa-i cumpar niste bucse sa o pun cum era!

Ps: Posibil sa provina anumite agomote din cauza acestei bare?
codrin_ando
Se poate verifica daca atinge bara de torsiune prin observarea lonjeroanelor sau a altor parti de prin preajma ei si anume daca metalul prezinta urme de lovire repetata in acel loc, acesta avand un aspect mai lucios.
ahyle_blue_eyes
Cu bara anti ruliu am intels care-i treaba si a mea chiar atinge lonjeronu!
Am postat mai sus in legatura cu planetarele!vre-un raspuns?Nimeni????
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.