Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Credit pentru cumpararea unui teren
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
Mirciulik
Stau in Galati si as dori sa cumpar un teren in afara orasului pentru a-mi construi o casa/casuta. Casa nu vreau s-o construiesc acum...ci peste cativa ani...dupa ce termin de achitat terenul. Ce fel de credit pot obtine? Care este cel mai avantajos? Ma incadrez la credit imobiliar sau de nevoi personale?

ovidiusoft
La imobiliar in nici un caz, mai ales ca nu-ti faci casa in timpul derularii creditului. Deci ipotecar, cu ipoteca chiar pe teren (daca evaluatorul constata ca valoarea terenului acopera creditul) sau pe alt imobil. Nu-ti lua de nevoi personale pentru ca ajungi cu DAE la cer.

Eu sunt in proces de a lua un credit ipotecar, tot pentru teren, de la Banca Romaneasca. Deocamdata astia inca mai cer 25% avans (pe care oricum ii dadeam), dar in curand o sa scada atat ei cat si alte banci, avansul minim. Ipoteca pusa pe teren. Singurul "catch" este ca trebuie sa obtin autorizatie de constructie in maxim un an de la inceputul creditului, dar pentru mine asta nu-i o problema, pt ca oricum faceam asta. Primesc si 1000 RON cadou (oferta pana la 31 mai daca nu ma insel), cu care o sa-mi platesc actele si cred ca-mi mai ramane de-o Cola smile.gif

Din ce am studiat eu, in martie Banca Romaneasca batea la fund orice alta oferta ipotecara, dar daca nu te grabesti si nu-ti e frica ca o sa creasca mult pretul la teren, cum e in Bucuresti, mai bine mai astepti, pentru ca o sa se mai imbunatateasca conditiile in 3-5 luni, in special la avansul minim cerut.
AlexC
Daca terenul e in afara orasului (extravilan) ia-ti adio de la credit imobiliar/ipotecar, singura varianta sunt cele de nevoi personale. Bancile nu pun ipoteca pe teren agricol, cum este catalogat cel extravilan.

Daca terenul e intravilan, sunt 130% de acord cu ovidiu :-)
bashtalu
daca terenul este in afara orasului nu inseamna neaparat ca este agricol, gresit aici. bancile finanteaza achizitionarea unui teren oriunde in tara daca este scos din circuitul agricol si are toate avizele pentru a se construi pe el. creditele imobiliare/ipotecare cu achizitie de teren tocmai in acest scop sunt, pentru a se construi o casa pe el.
se pot luat credite de nev personale cu ipoteca pe un bun existent si sa faci ce vrei cu banii, oferte sunt destule
ovidiusoft
Aaa.... da, nu m-am gandit daca e terenul agricol.

Deci: NU-TI LUA TEREN AGRICOL / IN EXTRAVILAN. NU-TI LUA! NUNUNUNUNUNUNUNUNUUUUUU!!! (*)

(*) decat in cazul in care terenul este lipit de un alt intravilan construibil si are iesire la un drum de acces. In cazul asta e ok, in special daca stii ce rotite trebuie unse...

Daca ajuta cu ceva, eu mi-am facut un calcul pentru Bucuresti si am ajuns la concluzia ca nu merita sa iei extravilan/agricol decat daca esti convins ca economisesti cel putin 20 euro / mp si STII (vezi ce-am scris mai sus cu rotitele) ca n-o sa ai nici o problema sa-l faci construibil.
Mirciulik
Am gasit pret bun fie la margine unui sat fie la 300m de sat. Nu prea stiu la ce categorie intra fiecare intravilan/extravilan.
De acasa (aproape de centrul Galatiului) pana la terenul respectiv fac 15 min daca merg regulamentar. Sau 10 min daca o calc putin. Distanta e cam de 12 KM fata de apartamentul in care stau.

Eu zic ca se merita construirea unei case in afara orasului. Macar banii pe care-i castig acum (am 21 ani) nu-i risipesc. Peste 10 ani cand poate o sa fiu asezat la casa mea o sa-mi fie bine. daca nu-mi place in afara orasului oricand pot vinde terenul/constructia si cu banii castigati imi iau apartament in oras.

Cu salariul pe care il am nu-mi permit sa-mi iau un apartament. asa ca mai bine investesc intr-un teren. Oricum parintii nu ma dau afara din casa (deocamdata).

Pur si simplu eu vad lucrul asta ca pe o investitie. In cel mai rau caz daca nu-mi va placea sa stau acolo se duc parintii mei..si raman eu cu apartamentul in oras.

Pe terenul respectiv acum nu am apa, curent, gaze sau canalizare. Dar pana ma apuc eu sa fac casa cu siguranta vor ajunge. Deja la marginea orasului in sate jumatate din case/terenuri sunt noi cumparate. Lumea se refugiaza in afara.

PS: Nici cu avansul nu stau prea bine. Acum e de minim 25%. Pana la cat ar putea scadea si cam in cat timp...daca stiti!!!
ovidiusoft
Pai in curand o sa scada pana la 0, probabil. Unele banci insa o sa-ti ceara alte garantii insa, de exemplu alt imobil.

Este insa si aici o problema - banca te crediteaza cu maxim valoarea estimata de un evaluator agreat. Deci degeaba ei in reclama zic ca iti dau cu 0 avans, si tu vrei sa cumperi un teren de 10.000 euro. Ca poate sa vina evaluatorul si sa zica "asta face 5000 euro" si atunci banca o sa-ti ceara avans 5000 euro, pentru ca ea nu-ti acorda tie credit decat 5000.

Ca sa scazi riscul de surprize neplacute si bani dati aiurea la evaluator, incearca sa iei lagatura cu vecini care au facut evaluarea terenului de curand si vezi cam care sunt scorurile. La fel, poti lua legatura cu un evaluator sa-ti faca o estimare grosiera. Si bancile ar trebui sa stie cate ceva despre asta...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.