Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Masina de 5.000E
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
Pages: 1, 2, 3
CiprianPJM
Intrebarea e simpla: Fac un credit de 5.000 E. Ce masina imi iau de banii astia?

Sa fac mai bine rate sa iau Logan? Merita? Cat costa reviziile? Cat costa in caz de doamne fereste? Cat costa CASCO? E nou. E urat.

Solenza e mica si uratica si preturile la piese sunt de Renault. Unii zic ca e masina buna, dar parca daca ar fi mai comoda si mai putin saracacioasa nu ar strica.

Clio Symbol e masina buna, ma cam sperie service-ul si piesele, ca si la Logan si Solenza, masina uratica dar acceptabila.

Daewoo Nubira consuma cam mult si e cam invechita ca si conceptie. Foarte comoda in schimb si la preturile ei are dotari destule.

Daewoo Cielo e foarte invechit ca si conceptie, pise ieftine, service ieftin, am facut scoala pe Cielo si am "hambitie" sa cumpar.

Masina straina SH, nu stii ce iti iei pe cap, totusi poate sa fie buna si ieftina, variante: Opel Vectra ( A - B ), Opel Astra, Opel Corsa, VW Polo, VW Passat(vechiut), VW Lupo, Smart, etc...

Poate sa coste undeva intre 3000 si 5000E, sa fie fabricata dupa `94-`95, sa nu fie monstru (de teren, motor de 5,7L, limuzina, consum de 55 la suta, etc...).
Voi, daca ati fi in locul meu ce ati face? Masina noua/masina veche, straina/romaneasca, cat ar costa pe luna un Logan nou fata de un credit facut pentru nevoi personale?

Voi ce ziceti?
Funny
Cu 5000Euro iti iei un Cielo bun(fabricat dupa 2001)si nu ai probleme cu el cativa ani buni!
Tot cu 5000 poti lua un Clio cam de aceeasi varsta , insa preturile la piese sunt mult mai mari.
Alta varianta ar fi un Logan nou , cel mai ieftin fiind vreo 6400Euro.
Cam asta ar fi ordinea (mai ales ca spui ca nu ai decat 5000) , restul sunt vechituri si nu merita investitia.
argon
Bre, nu esti la curent, Logan nu mai e masina de 5000 de euro, e vreo 6500 cea mai cheala, care nu are nimic pe ea, ai pe 1310 mai multe dotari , daca crezi ca merita...


SLZ si Cielo lasa-le ca nu vrem masini concepute acum 20-25 de ani, nu-i asa?! (Renault 11 respectiv Opel Kadet daca iti spune ceva)
Duyu
Eu te-as sfatui sa alegi intre Logan si Symbol... Oricum sa te gandesti bine... masina SH e masina SH...masina noua e masina noua... Fii foarte atent cand cumperi, ce cumperi, sa nu-ti iei o mare teapa (adica o mare rabla)! Bafta! wink.gif

QUOTE(argon @ 17 Apr 07, 07:31)
SLZ si Cielo lasa-le ca nu vrem masini concepute acum 20-25 de ani, nu-i asa?! (Renault 11 respectiv Opel Kadet daca iti spune ceva)


De acord cu tine!

Plus ca, de exemplu Cielo are un consum urban de 10,4 l/100 km (conform site-ului Daewoo Romania)....deci ca sa obtii un consum rezonabil ar trebui sa-l iei pe GPL. excl.gif
UVN
Parerea mea: cu 5000 E iti poti lua Solenza (30000-50000 km) de 3-3,5 ani cu clima, airbag, servo, inchidere, geamuri electrice... ("SLZ ... concepute acum 20-25 de ani ") sau SH un Golf mai rasarit, sau cele enumerate de colegii de pe forum.

Succes
sorin1983
QUOTE(Duyu @ 17 Apr 2007, 07:49)
Plus ca, de exemplu Cielo are un consum urban de 10,4 l/100 km (conform site-ului Daewoo Romania)....deci ca sa obtii un consum rezonabil ar trebui sa-l iei pe GPL.  excl.gif
*


si sa iti consume 16 pe gaz?biggrin.gif stiu nu vorbesc aiurea. nu cielo!
solenza sau clio bicorp daca gasesti unu mai ieftin
body
Baga-te la un Cielo ..e cea mai buna optiune , dar sa nu fie DOHC , ci SOHC pentru ca DOHC consuma ceva mai mult in oras.
E o masina foarte fiabila si cu intretinere ieftina.
Bafta
Ov
un corsa cu motor de 1,2 16V cu AC/servo/ABS/geamuri/inchidere, motor euro 4, gasesti dincolo la ~4000-4500 euro. Drumul si inmatricularea te mai costa MAX 5000E wink.gif

un coleg taman si-a luat un seat ibiza 1,4 cu clima (nu a/c) servo si toate balariile posibile, motor euro 3, cu 3800 euro. Actele il mai costa inca 1000 (e euro 3 masina si taxele sunt mai mari). Masina luata din germania !

CiprianPJM
Stiu ca Loganul e mai scump dar dobanda mai mica la un credit auto fata de unul de nevoi personale le face OARECUM comparabile, sau fara diferente imense. De asta l-am luat in calcul. Pana acum cea mai tentanta mi se pare masina adusa de afara, desi poate sa te bage putin sau poate un pic mai mult la cheltuieli. Mai astept pareri, multumesc.
Ov
io ziceam de masina de afara ca alternativa la second de aici (mai ales soleza care e MEGA scumpa la ce ofera).

daca iti permiti, ia-ti logan, nu se compara cu nici o "plimbata de altu' p'afara", crede-ma, la masina second cand incepe sa pice ceva (si o sa pice, ca nu de bune le vand aia) nu stii de unde s-o apuci, pe cand, chiar si la loganul ala chel vai mama lui, fara nici o dotare si destul de scuput, ai urmatoarele avantaje care pe mine m-ar face sa-l cumpar:
1. E NOU
2. garantie
3. casco mai mic fata de alea de afara
4. incep sa cred ca maimutele din service nu se mai uita la el chiar ca la masini straine
5. IDEM 1

EDIT:

imi pare rau, nu stiu de ce am eu boala pe soleza, dar n-as cumpara asa ceva nici BATUT. Nu neg ca n-ar fi o masina buna, as fi cumparat solenza la orice ora, dar sa fie NOUA, nu un SH de care nu stii cine si-a batut joc si ti-o vinde cu cat a cumparat-o el acum X ani de noua ! D-asta am boala pe soleza, daca ar fi costat 2500-3000 euro MAX (una in firea ei, nu un cazan eventual galben cu toate ca de cand au aparut colantarile nu mai stii cu ce culoare a umblat masina aia)
UVN
QUOTE(CiprianPJM @ 17 Apr 2007, 11:54)
... Pana acum cea mai tentanta mi se pare masina adusa de afara, desi poate sa te bage putin sau poate un pic mai mult la cheltuieli. Mai astept pareri, multumesc.
*



Ai grija la masinile aduse din strainatate, dute tu dupa masina, nu o cumpara de la noi din tara ptr. ca au km dati inapoi, etc. Pe site-ul mobile.de (nu stiu cat de bun site este) gasesti destule masini, ai grija sa nu fie teapa... apeleaza la cunoscatori !!!
argon
Ov, SLZ e SH inca din fabrica, o Nova imbunatatita...si Nova e un Renault 11(sau Pejo 309) inrautatit unsure.gif
CiprianPJM
Pe mobile.de si pe ebay.de ma uit si eu, da` iti dai seama ca teapa nu s-a nascut la noi cum nici eternitatea nu s-a nascut la sat. red ca asta ma enerveaza si pe mine la solenza. E o masina fara cine stie ce care costa dupa cinci ani (hai 3-4) cat costa de noua. E o masina decenta dar scumpa.
argon
Ce as lua eu si chiar o sa iau in curand ca a doua masina pentru oras, o masina micuta, de dupa 2001, gen Polo, Lupo, Twingo, Fiesta, luata de la o firma ce le aduce si ofera si garantie. Se incadreaza in 5000 euro cu taxa cu tot.


PS: neaparat cu A/C, restu sunt fite.
V A L I
Argon: Cum adica sunt fite restul ?! Pt tine nu conteaza sa ai ABS , airbag-uri ...etc?

Daca ii permiti sa te bagi la un Logan ia in calcul o varianta la min ~7500 E (+restul de taxe care vin odata cu inmatricularea..etc). Asta ar fi prima varianta.
Clio e mai scump ca Loganul echivalent (eu zic ca nu merita diferenta )
Cielo nu merita. Nu ai dotari de siguranta , frane slabe , moor gurmand...etc

La SH nu prea ai la ce sa te bagi pana in 5000E masina buna (care sa aiba si AC) , decat la ceva din clasa mica , sau o masina mai veche (<2000 , E2) dar intretinuta bine (rar gasesti asa ceva smile.gif ).

Am eu un Megane 1 de vanzare dar este putin mai mult peste suma propusa de tine.
adostar
La 5000 euroi gasesti o solnitza foarte buna sau chiar un matiz nou daca mai pui ceva bani, decat sa iei vreun gunoi strain.
ahyle_blue_eyes
Consideri Matizu-ul masina??? smile.gif Mai bine as zice ca e un carucior cu motor!!!
La sh gasesti masini bune frate.As opta pentru un golf 3 sau opel vectra B
Danny_bb
QUOTE(V A L I @ 17 Apr 2007, 14:09)
Argon: Cum adica sunt fite restul ?!  Pt tine nu conteaza sa ai ABS , airbag-uri ...etc?

Daca ii permiti sa te bagi la un Logan ia in calcul o varianta la min ~7500 E (+restul de taxe care vin odata cu inmatricularea..etc).  Asta ar fi prima varianta.
Clio e mai scump ca Loganul echivalent (eu zic ca nu merita diferenta )
Cielo nu merita. Nu ai dotari de siguranta , frane slabe , moor gurmand...etc

La SH nu prea ai la ce sa te bagi pana in  5000E masina buna (care sa aiba si AC) , decat la ceva din clasa mica , sau o masina mai veche (<2000 , E2) dar intretinuta bine (rar gasesti asa ceva smile.gif ).

Am eu un Megane 1 de vanzare dar este putin mai mult peste suma propusa de tine.
*


A zis masina de oras. Se poate si fara abs si airbaguri in oras.
adostar
Omul vrea masina de oras nu frgider si nici alte monstruozitati.

P.S. - Asta de-i zici tu carucior te duce fara probleme prin toata europa, dar dacia ta nu cred ! De ce nu iti cumperi tu un golf 3 cu sute de mii de km la bord? Ti-e teama de service ? biggrin.gif
_182_
Logan Ambiance second hand - gasesti intre 5000 si 5500 euro
avantaje: kilometraj mic - 35- 50 000, vechime mica - max 2 ani

Logan Preference second hand - intre 5500 si 6000
avantaje: vezi mai sus

Fiat Panda second din Germania - costa intre 4500 si 5000
avantaje - toate motoarele sunt euro 4 - deci taxa de inmatriculare e 250 sau 300 euro - (nu dai bani aiurea pe taxa pt un euro 3 care ar insemna la banii tai disponibili cam o treime din pretul masinii).
Panda este fiabil, nu mai e valabila treaba cu Fiat-urile de slaba calitate.
Nu este mai vechi de 3 ani.

Matiz nou - 5100 euro
avantaje - e nou, e fiabil

Clio benzina - bicorp gasesti la 6000, symbol la 5000
nu lua dci second - pot fi probleme cu injectia


Eu daca ar trebui sa cumpar as merge pe Logan second, Clio bicorp second sau Fiat Panda second. Cielo conceptual este foarte vechi, interior batranesc, motoare ce necesita interventii majore dupa 100 000 km


Edit: Solenza este o masina supra-evaluata - nu inteleg preturile alea de 4500
Ar mai fi Hyundai Accent pe la 5 - 6000 daca gasesti - e fiabil
Twingo ar fi de luat in considerare dar n-as da atatia bani pt taxa euro 3, iar astea deja inmatriculate vad ca sunt multe de vanzare la noi aduse recent - oare de ce vor sa scape de ele ? Ce e in germania la 3500 euro = jaf
Zippy
O solenza scala din 2004 (ca sa ai si airbag la ea).
Avantaje:
-km putini (max 50k) si vechime mica (3 ani e ok)
-masina fiabila, mici reparatii ce le poti face tu in fata blocului
piesele sunt ieftine (daca tie ti se par scumpe piesele la masina asta cred ca nu te-ai interesat de piese pt masini nemtesti..)
-ai dotari pe care la logan le gasesti abia la laureate (geamuri electrice, servodirectie, AC, cd-player, jante aliaj..)
-pret de revanzare bun (cred ca n-ai de gand s-o tii mai mult de 3-4 ani)
-consum foarte bun, din punctul meu de vedere, raportat la performantele pe care le ofera
-compromis ideal intre masina pt oras si masina de iesit la un munte, o mare, etc (daca ai familion mare de plimbat cu masina, NU iti lua solenza)
-ai forumul asta la dispozitie unde gasesti intrebari la majoritatea intrebarilor legate de orice model Dacia.
-serviceuri destule, piese se gasesc fara probleme
-casco ieftin (eu platesc 650 ron pe an)

dezavantaje:
-nu e noua si nu stii ce-a facut anteriorul cu ea
-nu ai spatiu din logan
-nu e la fel de frumoasa ca o nemteasca

-> Cat despre logan nou, e de luat in considerare, dar trebuie sa mai ai 2500 euro peste astia 5000 si deja intra in schema si alte optiuni.
-> Matiz iar e de luat in considerare doar in cazul in care nu faci iesiri in afara orasului cu masina si nu te deranjeaza ca are doar 3 cilindri si mai putin cp ca breakul tau.
-> Cielo NU NU NU
-> Riscul la o nemteasca de 10-12 ani cu peste 150k km sa se strice e mult mai mare ca la o solenza, logan, matiz.Piese gasesti doar prin dezmembrari..ma rog, eu consider niste cazane masinile mai vechi de 10 ani..dar e doar parerea mea.
-> clio symbol e urat..
-> nubira buna nu gasesti in banii astia plus ca are un consum mare.

Bafta, si oricare ar fi decizia finala sa ne spui si noua.
ahyle_blue_eyes
QUOTE(adostar @ 17 Apr 2007, 15:58)


P.S. - Asta de-i zici tu carucior te duce fara probleme prin toata europa, dar dacia ta nu cred !
*


SERIOS???Daca platesti tu benzina te invit sa facem turul europei....a vezi ca merge masina,chiar daca e dacie....aha da tu ai condus vreo nova pe injectie?Am mers cu mai multe Matiz-uri si chiar am condus unul si sincer nu am ramas deloc impresiontat!Prefere Dacia mea ...pentru confort si viteza.
Matizul mi-a placut ca e mai putin zgomotos decat a mea!
Peace peacefingers.gif
argon
Orice masina te duce in toata Europa daca e pusa la punct in stare buna. Totusi eu as pleca cu o Nova Gti, pentru spatiu si putere, atata timp cat e in stare OK. La piata sau la servici totusi , as alege Matiz-ul. Cand alegi o masina te gandesti la ce o vei folosii in general.

Nu ma vad bine pe mii de km de autostrazi cu 3 cilindri si 48 de cai, o sa incurc tirurile, Matiz-ul e masina de oras.
Duyu
QUOTE(sorin1983 @ 17 Apr 07, 08:27)
si sa iti consume 16 pe gaz?  smile.gif stiu nu vorbesc aiurea.


Daca te uiti tu pe site-ul Daewoo RO, ai sa observi ca Cielo nu consuma 16l de GPL urban, ci 11, iar extraurban 6.4l ! Era mai bine sa te interesezi inainte sa faci o afirmatie eronata. Bafta! wink.gif
Ov
ca aia or fi prosti sa recunoasca. Uita-te cum se minte p'aici si o sa-ti dai seama ca la fel e si in alta parte.

Si pt un antevorbitor de lua apararea solezei si zicea ca-i mai buna ca o nemteasca de 12-15 ani:
1. nu cred ca stii ce vorbesti
2. omul nu a zis ca-si ia o masina de 12-15 ani. La 5000 euro isi ia ceva de MAX 6-7 ani (2000) cu o gramada de dotari, sau 3-4 ani cu mai putine dotari (asa ca solenza tongue.gif)
argon
QUOTE(Duyu @ 18 Apr 2007, 07:56)
Daca te uiti tu pe site-ul Daewoo RO, ai sa observi ca Cielo nu consuma 16l de GPL urban, ci 11, iar extraurban 6.4l !  Era mai bine sa te interesezi inainte sa faci o afirmatie eronata. Bafta!  wink.gif
*




Sa fii tu sanatos, ca sub 14 % nu coboara pe benzina, crede-ma. Pe gaz nu stiu, dar pp ca se mai adauga 1-2.
Ov
poza cu masina amicului.
A costat 3600 la nemtalau (nu e luata de la autohaus ci s-a dus direct la om acasa).
Cu drum/inmatriculare/etc o sa ajunga la MAX 5000 de epuroi.
Are carte de service si 62k km

P.S. singurul lucru lesinat la masina asta e motorul de 1,4 si 60cp icon_mrgreen.gif . Adica o face solenza la semafor (de parca ar conta rolleyes.gif )

Acu' sincer, e mai (sau cel putin la fel) de buna solenza (SH) decat masina asta ?
ROK
QUOTE(Ov @ 18 Apr 2007, 09:11)
ca aia or fi prosti sa recunoasca. Uita-te cum se minte p'aici si o sa-ti dai seama ca la fel e si in alta parte.

Si pt un antevorbitor de lua apararea solezei si zicea ca-i mai buna ca o nemteasca de 12-15 ani:
1. nu cred ca stii ce vorbesti
2. omul nu a zis ca-si ia o masina de 12-15 ani. La 5000 euro isi ia ceva de MAX 6-7 ani (2000) cu o gramada de dotari, sau 3-4 ani cu mai putine dotari (asa ca solenza tongue.gif)
*




o nemteasca de 12-15 ani din care 7 ani rulati in Ro este varza ... crezi ca cine isi cumpara o nemtesca sh fuge cu ea la un service al marci respective la prima defectiune .. nu frate o repara pe unde poate si cat mai ieftin.
Solutia era cu sh de afara ne rulate in ro care au carte service la zi ... dar sa taiat macaroana de cand cu taxa.

Am vazut masini sh aduse din italia care aratau super din punct de vedere estetic si binenteles functionau perfect, la preturi foarte bune fata de Ro.
La 5000 de euro in ro nu cumperi mai nimic bun.

Dau un ex. in 2005 am vrut sa cumpar un rover 214 din '97(euro 2) din italia cu 2000 euro, in perioada aia am cautat in ro aceasi masina sa vad ce pret are .... surpriza de la 5000 euro in sus si mult mai jafuri decat era cea din italia .
PS. din cauza legilor tampite (ca nu avea euro 3) nu am putut sa o cumpar ...
Ov
masina de mai sus are euro 3 si costa cu tot cu inmatriculare SUB 5000. N-a fost rulata in tara (decat din arad sau pe unde naiba a intrat pana in pitesti) si n-are 15 ani
ROK
din ce an si cati km are?

oricum nu imi plac masinile cu doua usi .... sunt mai comod din fire tongue.gif
UVN
Corect, mai buna...
Ov
2000/62000
ROK


62000 km in 6 ani nu este mult .


cum spuneam si eu afara gasesti masini sh bune la preturi bune, dar la noi pe piata sh ... jafuri
argon
QUOTE(ROK @ 18 Apr 2007, 10:02)

oricum nu imi plac masinile cu doua usi .... sunt mai comod din fire  tongue.gif
*




Mai bine 2 si bune decat 4 infecte, care troncane ca tabla pe ciment cand le inchizi unsure.gif
Ov
QUOTE(ROK @ 18 Apr 2007, 11:35)
62000 km in 6 ani nu este mult .
cum spuneam si eu afara gasesti masini sh bune la preturi bune, dar la noi pe piata sh  ... jafuri
*



sincer, daca era masina mai mare, sau cu motor mai mare, sau cu motor diesel, atunci nu credeam nici mort kilometrajul (ca banuiesc ca se pot falsifica si la ei carti de service chiar si cu stampile diferite sa para reale), dar masina asta io zic ca are 75% sanse sa aiba kilometrajul real. Oricum procentajul este mai mare decat la o masina cumparata din rromania wink.gif
ROK
QUOTE(Ov @ 18 Apr 2007, 11:48)
sincer, daca era masina mai mare, sau cu motor mai mare, sau cu motor diesel, atunci nu credeam nici mort kilometrajul (ca banuiesc ca se pot falsifica si la ei carti de service chiar si cu stampile diferite sa para reale), dar masina asta io zic ca are 75% sanse sa aiba kilometrajul real. Oricum procentajul este mai mare decat la o masina cumparata din rromania wink.gif
*





se pot falsifica dar atat cat o cumperi de la propietar direct fara intermediari (targuri & samsari) ai sansa sa fie corect km si cartea de service originala .
uskt2005
QUOTE(argon @ 18 Apr 2007, 10:16)
Sa fii tu sanatos, ca sub 14 % nu coboara pe benzina, crede-ma. Pe gaz nu stiu, dar pp ca se mai adauga 1-2.
*



Aici te contrazic

Daca stii cum sa mergi (a nu se intelege subturat) iti max 10% in oras benzina si 12 % gaz
In afara 7% benzina 9% gaz la viteza de 120-140 km/h

On topic

La 5000 de euro iei un cielo ST - AC destul de bun si putintei km - in jur de 40.000

Funny
QUOTE(argon @ 18 Apr 2007, 09:16)
Sa fii tu sanatos, ca sub 14 % nu coboara pe benzina, crede-ma. Pe gaz nu stiu, dar pp ca se mai adauga 1-2.
*



Faci pariu? biggrin.gif Ce-mi dai daca iti demonstrez ca pe Bucuresti-Constanta(nu pe autostrada)nu depaseste 7.5% iar urban consuma intre 9-9.5% , indiferent ca-i frig sau cald?

PS.Bine , bine , nu ma refer la rapciugi omorate de taximetristi si cu cateva sute de mii la bord si nici la motoarele Euro2 cu 2 axe cu came5DOHC) care sunt mai flamande decat SOHC-urile!
Zippy
Mai bine Matiz decat Seatu ala.60.000 km in 7 ani, mai sa fie, a mers neamtu asta mai putin de 10.000 pe an, e mai zgarcit ca mine desi are bani mai multi, strazi mai bune si masina si mai buna care consuma mai putin ca solenza mea.. sa fim seriosi, eu nu mai "cred" in masinile sh aduse de la nemti. Si in plus cand esti limitat de o suma de bani si trebuie sa-ti iei o masina buna, iti iei o masina pe care poti sa o si intretii,sa-i pui benzina, sa o asiguri, nu doar sa o cumperi si dupa aia sa te uiti la ea si sa zici vai ce frumoasa e. Raman la parerea mea ca piesele pentru straineze sunt mult mai scumpe decat piesele pentru matiz, solenza, logan.

Si inca ceva, motorul ala de e pe seat, daca e ala care e si pe fabia junior 1.2 55 cp, tocmai a fost votat cel mai prost motor al anului smile.gif asa ca interesati-va ce cumparati, ca nu le vand aia de bune ce sunt asa ieftin, chiar cineva zicea pe aici ca ce e la 3500 euro la ei e jaf. Mare dreptate are.

p.s: reamintesc ce a zis initiatorul topicului :
QUOTE
Poate sa coste undeva intre 3000 si 5000E, sa fie fabricata dupa `94-`95
de asta ma referam la masina de 10-12 ani mai sus wink.gif
Ov
@Zippy: nici solenza ta nu ar sta mai bine ca seat-ul ala, mai ales ca se pare ca a fost traumatizata (priveste-ti avatarul)
Zippy
Ov aici nu era vorba de solenza mea, era vorba de un sfat pe care i-l dau omului, din partea mea poate sa-si ia orice, oricum vad ca nu mai da pe aici, asa fac toti, cer un sfat si apoi isi iau tot ce-i duce pe ei capu. Eu l-am sfatuit sa-si ia solenza pentru ca asta conduc de 2 ani si sunt multumit de ea.Nu l-as fi sfatuit sa-si ia ceva cu care am avut probleme.

In avatar e o solenza in teste la rusi, nu e a mea.
Ov
da, dar tu ii dai sfaturi despre solenza ta, pe care ai cumparat-o de NOUA. E un detaliu foarte important. N-am zis ca solenza e proasta sau ca nu a meritat cand era noua. Dar pretul la care o gasesti acum SH nu-si justifica dotarile/fiabilitatea/feeling-ul. Nu justifica nimic.



scuze cu avatarul 017.gif
Zippy
Da, aici ai dreptate, e diferenta mare intre o masina noua si una sh.

Deci ramane matiz tongue.gif
Ov
sau golan, dar n-are bani smile.gif
acu' sincer, pe banii mei mi-as lua NUMAI nou, chiar daca ar fi matiz
Duyu
QUOTE(Ov @ 18 Apr 07, 14:25)
pe banii mei mi-as lua NUMAI nou, chiar daca ar fi matiz


Sunt de acord cu tine Ov...masina noua e masina noua... stii macar ce cumperi, pe cand la o masina SH nu prea iti poti da seama ce cumperi! De exemplu am o cunostinta care a avut o Skoda Octavia, care avea peste 200k km... i-a dat kilometrajul inapoi la ~90k...cumparatorul a fost la testerul din Vitan, unde a aflat ca numarul de kilometrii este "real"! smile.gif
nh1980ro
Si eu sunt pentru masina noua, daca faci credit si o tii multi ani (~8-10 ani), indiferent ca e Logan sau altceva.
Daca ai banu' in mana merge Solenza SH (si pentru drumuri mai multe in afara orasului - eu pentru asta am optat) sau Matiz nou sau SH (pentru mers mai mult in oras). Mie mi-a dat asiguratorul valoarea CASCO 4900E (si am dat pe ea 5000E), deci nu mi se pare ca Solenza ar fi supraevaluata. Fiind vorba de masini ieftine, devalorizarea se face mult mai lent decat la masini de zeci de mii de E.

Masinile romanesti SH (Solenza/Matiz) au avantajul ca-ti poti permite sa mergi cu ele in service si sa le faci reviziile cum trebuie si cu piese 'de origine'. La straineze nu prea ai sa-i vezi pe cei cu SH-uri prin service-uri autorizate Opel, Seat etc.

Un alt avantaj la masinile romanesti ar fi ca piesle le gasesti usor si repede, iar CASCO e mai ieftin.

L.E.: Am votat Logan NOU, dar nu varianta cea mai cheala. Daca tot faci rate, alege macar Laureate. Daca nu-ti permiti ratele la masina asta, nu are rost sa-ti iei masina acum, pentru ca o sa o tii mai mult in fata blocului din lipsa de finante pentru intretinere si benzina.

La noi in tara sunt multi care au masina de 5 ani si 40.000km. In strainatate o masina mai veche de 5 ani care nu are cel putin 100.000km e cel putin dubioasa. Mai sunt si exceptii, dar prea rare.
_182_
in service-urile de reprezentante nu mai calca dupa expirarea garantiei nici aia care le-au luat de noi (decat daca sunt lipsiti total de inspiratie)
CiprianPJM
Multumesc de reply-uri. Treaba e asa: O data la doua saptamani fac Bucuresti - Constanta stau o saptamana si ma intorc. Deci nu e neaparat sa fie masina de oras ci sa fie cat de cat sigura si comoda la drum lung. Seatul ala m-a facut sa visez frumos. Ar mai fi o varianta si anume Fiat Punto. Ce ziceti?
Ov
QUOTE(nh1980ro @ 18 Apr 2007, 23:07)
Masinile romanesti SH (Solenza/Matiz) au avantajul ca-ti poti permite sa mergi cu ele in service si sa le faci reviziile cum trebuie si cu piese 'de origine'. La straineze nu prea ai sa-i vezi pe cei cu SH-uri prin service-uri autorizate Opel, Seat etc.

Un alt avantaj la masinile romanesti ar fi ca piesle le gasesti usor si repede, iar CASCO e mai ieftin.
*




nu mai spune.

1. intereseaza-te de preturile ca piesele de schimb uzuale (capete de bara si alte chestii d'astea) si ai sa constati ca sunt la fel si la opel si la ford si la dacia. Este adevarat ca daca ti se strica vre-un SF de piesa (gen motorasul de la recirculare aer habitaclu care e un motor ordinar de 12V si vor 670 RON pe el) te-ai ars, dar suntem romani si merge sa faci tot felul de nebunii.
Partea cu service-ul autorizat asa este, dar nu din motivul pe care l-ai spus tu ci (asa cum mai zicea cineva in topicul asta) trebuie sa fi lovit la mansarda sa mai calci pe la dealer dupa ce expira garantia.

2. ia-mi si mie un capac de cutie de viteze de nova wink.gif. Eu pot sa-ti aduc orice piesa de la orice masina straina in max 5 zile.

P.S. din aia 4900E cat ti-a asigurat casco-ul solenza, imi zici si mie cat e efectiv valoarea masinii si cat sunt calculate "optionalele" (casetofon, alarma, inchidere, etc) ?

P.S. 2 nu compara piesele de "ne"origine de la dacia cu piesele de "ne"origine de la straineze !
ROK
[quote=Ov,19 Apr 2007, 09:49]
nu mai spune.

1. intereseaza-te de preturile ca piesele de schimb uzuale (capete de bara si alte chestii d'astea) si ai sa constati ca sunt la fel si la opel si la ford si la dacia.

radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif

opel=ford=dacia radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.