Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: piulite roata
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
productie
De curind am schimbat butucul de la roata din fata (dr.) Dupa citeva zile a aparut un zomot (bataie) ciudat. Cind am vrut sa slabesc piulitele de roata - surpriza! Se invirt in gol (cu tot cu prezon).Va rog mult ajutati-ma pt. ca sunt disperat. Ma rog sa nu cumva sa fac o pana pe roata respectiva ca ...Si vorba aia .... piese NOI DE ORIGINE (o gramada de bani). ohmy.gif
OAP
Mai intai nu mai marge asa cu masina deoarece o sa distrugi janta. cea mai simpla solutie ar fi sa strangi mai intai bine piulitele si apoi sa incerci sa le desfaci. De ce spun asta? pentru ca ele (prezoanele) se fixeaza in butuc prin niste nuturi prin care se fixaza strangand bine piulita. daca nu merge asa lucrurile se complica un pic dar nu te speria ca se rezolva
Tossi
dute la un service ca sa sudezi pe parte de interior capul surubului de fuzeta rotii.
Uncle-Sam
eu am crestat varful prezonului cu flexu, am bagat o surubelnita mare, dupa care am desfacut piulita cu o cheie fixa. Bineinteles ca am avut pe cineva sa ma ajute
productie
MUltumesc pt. sfaturi. Am folosit flexul +dalta + Sf. CIOCAN , dupa care am inlocuit prezoanele cu unele noi (PE CERE LE-AM SUDAT)
Uncle-Sam
Adica ai taiat piulitele de tot? Asa am facut si eu, dupa care le-am sudat pe cele noi radmasa.gif radmasa.gif radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.