Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: rotile se desumfla
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Minel
Ceva ciudat se intampla ,de cand am luat masina ,sunt client fidel la Mol ,(ei au compresor si este aproape de mine ).Cand am luat-o a fost ok,pana la prima verificare a presiunii rotilor cand le-am verificat ,acceptabil si am plecat la drum lung ,ok si aici pana cand am ajuns acasa si au inceput problemele.Mi se dezumfla in special rotile de fata ,precizez ca am cauciucuri fara camera .Am inlocuit toate ventilele si capacelele cu unele noi si apoi este ok vreo 4-5 zile si apoi incep sa se dezumfle ,pana la o anumita presiune si apoi iar le umflu si tot asa ,vreun sfat va rog (cauciucurile sunt aproape noi)
CriSTI68
si ma rog ce presiune ai bagat ??
burghiu
Incearca sa te duci la o vulcanizare si sa le spui nenilor de acolo sa-ti verifice janta, sa nu fie intepata pe undeva. Jantele sunt in regula sau sunt lovite? Dupa care sa-ti faca o verificare la anvelope. Si eu am patit asa ceva si nu stiam ce are, pana cand mi-a zis un nene ca am janta greu vizibil, deformata si pe acolo scapa aer. Daca nu au pori nici jant si nici anvelopa, si janta este ok, atunci zile sa-ti puna solutie de etansare ca lumea. Poate ca ceasul celor de la mol nu indica cum trebuie, oricum nu te uita si nu incarca roata cu aer ochiometric.
Minel
Gentile sunt in ordine ,fara lovituri ,si am bagat 1,8 pe fata si 2,2 pe spate ,le-am verificat si acasa si presiunea era aceea ca si de la Mol ,era OK .
CriSTI68
eu stiu ca se baga 1.8 si 2, oricum schimba ventilele
Minel
schimbat ventile ,poate ca trebe sa schimb si valvele ???
ageana
Eu cred ca ai vecini invidiosi pe masina ta tongue.gif

Acum serios, du-te la o vulcanizare si spune-le alora de-acolo ca ai problema asta. Ei iti pot da in mod sigur o solutie.
argon
QUOTE(Adrianno @ 19 Apr 2007, 08:47)
eu stiu ca se baga 1.8 si 2, oricum schimba ventilele
*




teoretic, practic e mult prea putin, stau lasate, consum mare, risti sa indoi jantele la orice groapa, etc.

Eu am 2.2 in fata si 2.3 in spate, si e OK.
Minel
Deocamdata nu se observa la consum ,dar este o idee buna ,multumesc,apropo nu se scutura masina ???
argon
Drumurile pe care circul de obicei sunt bune, cand am drum pe la munte sau pe un drum mai rau le mai dezumflu.
Slider
Mergi la o vulcanizare. sa le presurizeze cu vreo 4 bari si apoi sa le scufunde in apa...de fapt stiu ei ce au de facut.
Un por mic, mai poate scapa aer pe langa janta (iti da cauciucul jos si iti curata bine janta apoi o unge cu o "vaselina" care asigura etansarea intre janta si cauciuc, ventilul poate...
RedLabel
Domnule Minel ....daca toti te sfatuiesc sa treci si tu pe la o vulcanizare.....si tot nu te ajuta cu nimic ...atunci iti mai dau eu un sfat.... du-te la REPREZENTANTA !!!...probabil aia o sa te poata ajuta.... radmasa.gif

Nu mai scrie cu "k"
Minel
Va multumesc ,am rezolvat-o si pe asta,se poate inchide topicul,inca o data multumirile mele !!!
argon
poate ne spui si cum ai rezolvat.
Minel
Am schimbat ventilele si capacelele si acum observ ca este in regula,o singura roata facea figuri stanga fata ,am desumflat-o ,am intors cauciucul si am uns geanta cu vaselina si am umflat-o la compresor ,presiune mai mare si apoi am revenit la 1,9( asa bag eu,chiar daca normal este 1,8 ) si este ok !!!Deocamdata ca la Dacie nu se stie niciodata !!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.