Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Doua viteze: 1 si 3
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Bogdy
Am facut rost de la un prieten de o berlina cu 4 viteze sa o folosesc pe la tara (de slz mi-e cam mila sa o freca pe drumurile alea 8). Motoru merge bine (chiar daca nu are nici o componenta din sistemu de evacuare, cu exceptia galeriei si a unei tevi), da cutia ma omoara : in a doua nu intra numa la zile mari si intr-a patra intra foarte greu. Cineva mi-a zis ca e din cauza la nu-stiu-ce-legaturi intre levier si cutie, sau lipsa uleiului. Aveti solutii care sa nu implice cheltuieli > decat cateva sute de mii ca nu prea am chef sa bag banii si intr-a treia dacie.
vaideel
se regleaza cu ff putini bani.

la service, sau faci ceva plaja pe sub masina.



In cel mai rau caz cumperi tija de la mestecau, si o inlocuiesti.

gasesti fie doar tija (ieftin dar mult de lucru)

fie tot ansamblul cu bila de plastec cu tot - nu e ff scump.



in partea de jos a tijei de la mestecau e o bucsa care se uzeaza, vezi si cu aia ce faci. totusi simptomele sunt mai curand de reglaj si atat...
RIon
Bogdy, daca ti-ai luat masina, foloseste-o frate, tu de fapt vrei 2 batai de cap...de la 2 masini, sau patru, daca ai soacra si nevasta tongue.gif
St
QUOTE
Bogdy, daca ti-ai luat masina, foloseste-o frate, tu de fapt vrei 2 batai de cap...de la 2 masini, sau patru, daca ai soacra si nevasta tongue.gif




Pai nu auzi ca are 3 masini?
RIon
ca filmul ala: saraca fata bogata...hheheh:)
wo_name
Ar mai putea fi si sincroanele din cutie, daca verifici ce au spus oamenii mai sus si tot asa face atunci s-ar putea sa fie sincroanele, nici astea nu sunt scumpe dar iti trebuie un meserias ca sa-ti repare cutia (si asta costa).

Sincroanele sunt de 2 feluri (cel putin la 1300) cu umar si fara umar, vei stii de care ai cand desfaci cutia.

Dar sa fii pregatit cand o desfaci cu destui bani, la mine nu intra prea bine in a 5 cea si a 3 a. Erau varza sincroanele, plus 2 "calareti" de pe arcuri varza si arcurile miscate de la loc. Plus alte chestii (rulmenti, pinione, sateliti, etc.)

Deci tra' sa fii pregatit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.