Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Unghiurile de Fuga....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
gigabyte_xx
Am fost astazi la un atelier de reglare a unghiurilor de fuga si tipul care mi-a testat-o s-a ingrozit...!

Rezultatele sunt urmatoarele:



Unghiuri cadere:

Stanga - + 5 grade 53''

Dreapta - - 2 grade 37''



Valoare nominala + 1 grad 30''



Toleranta +/- 0 grade 30''



Tipul mi-a dat o adresa de la un atelier pentru "tras" lonjeroane dar mi-a spus ca sunt slabe sansele sa o mai aduca pe linia de plutire!!!

Va rog sa-mi spuneti ce sa fac, cei care ati avut astfel de probleme, si cam cat ma costa treaba (pentru o simpla masurare am dat 350.000!)



Le multumesc celor care se vor obosi sa ma indrume cumva....
Ov
nu e nevoie musai de tras de lonjeroane (cu toate ca e si asta o solutie). Exista bascule cu corectie, dar asta, precum si valoarea care iti trebuie, ar fi trebuit sa-ti zica nenea care ti-a verificat unghiurile.
calin.c
dute la medias si acolo iti rezolvi problema 100/%
paul_damian
QUOTE
dute la medias si acolo iti rezolvi problema 100/%




Zau ca nu inteleg ce vrei sa spui cu asta... :?: :?: :?:
stere
...parol, nici eu, care-s nascut si trait acolo pana de curand biggrin.gif

cat despre problema unghiurilor de cadere, din cate stiu eu se pot da alte gauri in bratul inferior (pentru prinderea rotulei inferioare), la o distanta pe care tot nenea cu unghiurile ar putea sa ti-o spuna. Eu am avut problema asta la dacia sport, dar pana sa ma duc s-o rezolv, am vandut masina :oops:
calin.c
la intersectia de la pod este atelierul acela cu geometria rotilor si ei fac orice multi au avut probleme dinacestea si le-a rezolvat
gigabyte_xx
In Medias zici,...nu ai cumva un nr. de telefon sa iau legatura cu tipii de acolo?

Are cineva idee cam cat ma costa treaba asta, si zicea Ov ceva de "bascule cu corectie"....ce sunt si de unde le fac rost....daca le pot face..?
Bogdan
QUOTE
la intersectia de la pod este atelierul acela cu geometria rotilor si ei fac orice multi au avut probleme dinacestea si le-a rezolvat


Sunt de treaba baietzii de acolo, le-am facut si eu o vizita luna trecuta si m-au rezolvat (am schimbat un burduf de planetara).
paul_damian
calin.c, care pod? Podul peste calea ferata sau peste Tarnava?. Ca langa ambele este cate un atelier de geometria rotilor, le stiu pe amandoua.



QUOTE
In Medias zici,...nu ai cumva un nr. de telefon sa iau legatura cu tipii de acolo?

Are cineva idee cam cat ma costa treaba asta


Daca calin.c nu iti da numar de telefon as putea sa trec eu pe acolo si sa-i intreb cam cat ar face.
calin.c
podul peste calea ferata

nu stiu nr de telefon

dar sint baietim seriosi poti merge cu incredere
gigabyte_xx
Chiar te rog Paul, mi-ar fii de mare ajutor, si eu sunt tot din Sibiu (broscarie), si tre. sa fac ceva ca vine iarna , si nu am de gand sa-mi iau cauciucuri la unghiurile astea. Te rog daca treci pe la ei cere-le un nr. de tel. sau intreaba-i cat m-ar costa, avand in verere valorile mentionate mai sus.

Multumesc anticipat.

biggrin.gif
SiloS
E adevarat ca pe langa jenti , se pot centra si cauciucurile ???
paul_damian
QUOTE
Chiar te rog Paul, mi-ar fii de mare ajutor




Ok, dau un print la valorile alea si luni trec pe acolo, si apoi iti dau de stire.
AC
QUOTE


E adevarat ca pe langa jenti , se pot centra si cauciucurile ???



:shock: e prima data cand aud de asa ceva...
Ake
:shock: :shock:

poate se refera la echilibrat rotile
dantmd
Salut ! Io mi-am facut unhiurile acum vreo doi ani , tot in sibiu la autoprod, pe alba iulia.

nu stiu daca mai lucra acum . mi-o tras din lonjeroane si am fost multumit.

acum traba sa le fac iara ca o intrat unu in mine sin partea stanga .

tu unde ti-ai masurat unghiurile ?
paul_damian
gigabyte_xx,



Am fost la atelierul respectiv si mi-au zis ca fara sa-ti vada masina nu pot sa-ti zica prea multe - de exemplu conteaza cum stai cu unghiurile de fuga; in mare reparatia ar trebui sa fie mult sub un milion, dar, mi-au repetat, trebuie sa vada intai masina. Asa ca mai bine ar fi dai o fuga, te costa 10 litri de benzina si 60.000 verificarea, dupa care o sa afli mai multe. Ah, da! Si sa nu ai nici un fel de jocuri la directie!



Trebuie sa dai intai un telefon ca sa-ti spuna cand sa vii: SC Tip Top SRL, 0269-834754.



Bafta! smile.gif
shaq_rose
cat mai o facere de unghi?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.