Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: directie
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Logan > Piese auto - Dacia Logan
rogilg
Am si eu cateva probleme si poate reusiti sa ma ajutati.

1. la un control cerut de mine pentru verificarea directiei sa descoperit ca am joc la caseta de directie(joc palier cremaliera) si pipa bieleta dreapta (joc articulatie). Jocurile le-am verificat si eu si sunt reale.

2. piesele la reprezentanta dacia sunt foarte scumpe si as dori sa stiu daca exista piese de la alte masini sau alte firme care sa se potriveasca, eventual un cod de produs. (sau in ce mod as putea rezolva asemenea probleme)

Sau se poate schimba doar vreo bucsa de pe la caseta de directie ? are asa ceva ? ce stiti se poate schimba ca sa ies mai ieftin ?

cosmin19871
Mai esti in garantie? Eu mi-am schimbat bieletele (st/dr) la Adras dupa 30.000 km pe garantie. M-au frecat o luna de zile ca nu trimite uzina, ca asa si pe dincolo, dar nu m-a costat nimic. biggrin.gif
Kunt
Ai cumva ambiance, fara directie asistata ?


rogilg
nu mai este in garantie si nu am directie asistata .
am gasit pipa bieleta dr. pt logan si am atasat o poza.
ceva pareri ????
dany@ar
masina mea nu mai are garantie, asa ca a trebuit sa cumpar eu un capat de bara dreapta, am dat pe el 118 RON si l-am schimbat eu.
dany@ar
dupa ce mi-am schimbat capatul de bara a trebuit sa-i fac geometria (la service),pt ca mi-a ramas volanul virat putin .
nh1980ro
Cand vine vorba de directie eu nu m-as juca cu piese de S.R.L.
Cremaliera stiu ca se putea strange la Solenza. Exista undeva un imbus si se poate limita jocul de la cremaliera. Vezi poate e la fel si la Logan si poate scapi de schimbat toata caseta.
rogilg
Am fost la un mecanic de la un service din orasul meu si mi-a zis ca ma rezolva prin inlocuirea bucsei de teflon din caseta de directie.
Am sa incerc sa ii fac o poza acelei bucse de teflon si sa o postez aici pentru a vedea ca mai sunt si alte posibilitati de eliminare a jocului din caseta nu doar schimbarea casetei in intregime, dupa cum sugera cei de la service dacia.
Referitor la pipa i-am arata-o mecanicului si a zis ca e OK.
Calitatea pipei o sa o vad dupa ce efectuez ceva km asa ca deocamdata m-am bucurat ca nu am dat 200 ron pe ea la service dacia.
prody
Te-am intrebat si pe PM, dar e mai bine sa raspunzi aici : de unde iti face mecanicul respectiv rost de bucsa? Niste poze cu ea daca poti pune ar fi super!
rogilg
din cate am inteles din discutia care a avut loc intre mecanic si patron "ca este vorba de aceasi bucsa care ia picat si la loganul patronului, respectiv bucsa de teflon"

oricum m-am programat la el pe 8 mai si numai dupa aceea pot spune mai exact detalii despre acea bucsa si binenteles ca o sa iau aparatul sa fac cateva poze.
rogilg
asa arata bucsa originala de logan de la caseta de directie
toata operatiunea (inclusiv reglare unghiuri) + montat pipa bieleta 100 ron.
daca doreste careva dimensiuni sa scrie si le trec.
florinel_lva
stie cineva cat costa reglajul geometriei rotilor?
ursul-alb
Acum 2 luni am dat 89 RON in Iasi, in spate la Billa (ceva cu Bosch in denumire...); tot acolo montatul bieletei a fost 29 RON; Bieleta stanga (sunt diferite st-dr) a fost 214 RON (piesa originala Dacia, dar NU LUATA DIN VREO REPREZENTANT/DEALER DACIA).

Bafta!
rogilg
QUOTE(rogilg @ 26 Apr 2007, 22:35)
nu mai este in garantie si nu am directie asistata .
am gasit pipa bieleta dr. pt logan si am atasat o poza.
ceva pareri ????
*



dupa un parcurs de 25.000 km, majoritatea prin gropi, a aparut joc la pipa bieleta pe care am schimbat-o in 8 mai 2007.
E mult ... e putin ???? dar deocamdata sunt multumit de cum si-a facut treaba pipa bieleta made in china.
mihai11ion
si al meu a inceput sa faca probleme (pipa de bieleta dr 95ron) la magazin de piese auto si directia 30 ron nu la dacia service.nu am decat 65000 km mad.gif
19vik
QUOTE(rogilg @ 8 May 2007, 18:33)
asa arata bucsa originala de logan de la caseta de directie
toata operatiunea (inclusiv reglare unghiuri) + montat pipa bieleta 100 ron.
daca doreste careva dimensiuni sa scrie si le trec.
*


Ma intereseaza dimensiunile bucsei de la caseta de Logan si daca gasesc de cumparat la magazinele Dacia, daca stie cineva. Multumesc anticipat!
inteleptu
si eu as fi interesat de acelasi lucru
Radel
Salutare!
Si eu am problema asemanatoare. Joc in capetele de bara. Cel de pe dreapta are joc mai mare, stanga mai putin. Masina are 46 000 km. Faza tare este ca cei din service mi-au cerut 270 lei pe bucata, plus manopera, plus reglaj geometrie. Am fost la magazinele de piese si am gasit pipe bielete in punga cu sigla Dacia si un fel de holograma, (mie imi parea reala) la 80 lei. Vanzatorul mi-a spus ca a avut si el originale de Renult la 280 lei si ca cea pe care tocmai mi-a aratat-o este contrafacuta. blink.gif Atunci de ce le vindeti l-am intrebat. Le-am adus si eu ca vad ca se cer, zice.Mai avea unele frumos lucrate de o firma din Iasi, cu certificat de conformitate. La cea de Dacia nu avea niciun certificat. Ca cele de uzina nu au certificat de conformitate, zice, sau cel putin eu nu am, a adaugat. Si mai mi-a aratat unele de Elmar oto mellow.gif la 70 lei. Vad ca la bursa se vand pipe bielete la preturi decente. Intrebarea este oare sunt ceea ce trebuie? Ati avut vreunul posibilitatea sa faceti comparatia cu cele vandute in service? Ceva pareri n-ar strica... biggrin.gif
Marso
Nu stiu cum or fi bielele si pipele,dar au fost cazuri in care s'au cumparat alte piese (gen placute frana) ce se vindeau ca fiind "de fabrica" si cumparatorii nu au fost prea incantati...mai multe detalii nu stiu tongue.gif.
Mai poti incearca duminica in targ,la cei care vand piese la patura, poate ei or avea piese "de uzina".
brigada_diverse
capul de bara il schimba la reprezentate si te obliga sa iti regleze unghiu de fuga?
daca se poate schimba, schimbati doar capetele de bara, nu bieletele intregi...
fixxxer
Nu te obliga nimeni. E decizia ta daca vrei sa investesti venitul tau lunar in cauciucuri sau sa-ti faci geometria. Liberul arbitru.
brigada_diverse
da....si asta e adevarat
desi daca bieletele sunt identice(absolut identice) si sunt infiletate exact la fel ca inainte, si nu s-a mers cu jocul la capetele de bara, nu vor fi probleme mari(pana ajungi sa reglezi unghiul de fuga)
Radel
Cum se poate face diferenta dintre o pipa bieleta originala si una contrafacuta? Cum ne putem da seama? A facut cineva o comparatie intre cea din service autorizat si cele cumparate din magazine? Piesele originale vin tot in punga si au eticheta Dacia? Sau sunt in cutie de Renault? Cum se poate deosebi o eticheta falsificata de una originala?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.