Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Saxofon fisurat
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
v_razvan_c
Imi puteti spune si mie cum as putea sa"astup"o gaura(deocamdata micuta)pe saxofon-chiar langa acea tabla sudata deasupra ei; am inteles ca nu merge sudata si nici nu am chef sa o schimb...Ma gandeam la Poxilina/Poxipol radmasa.gif Se incalzeste rau acest saxofon?
YO4RLP
Intreaba prin targ de "silicon rosu". Se aplica usor si se usuca in 30 min. Pe tubul pe care-l am eu scrie ca rezista pana la 300 grade. Nici nu e scump, numai 6 lei si ii poti gasi si alte intrebuintari.
C a t a l i n
Dacă zona găurită îți permite, peste acel silicon rosu, pui un manșon făcut din foaie de tablă, strânsă pe țeavă cu 2 coliere...
v_razvan_c
Asa am facut,am pus o tabla cu coliere,dar tot se aude cam nasol,se si vede negru pe langa.Multumesc mult pentru sfaturi! rolleyes.gif
CiprianPJM
Frate, un saxofon m-a costat 40RON. Cu manopera m-a mai dus un pic, dar merita. Sax nu prea merge carpit din cate am inteles si nici nu e prea scump. Sfatul meu ar fi sa te duci la mecanic sa il schimbi, ca e migalos (suruburi intepenite) si plus de asta se face mai greu fara elevator sau canal. Iti recomand un service specializat pe esapamente (mai degraba un garaj) pe langa Spitalul Militar de pe Antiaeriana. Il vezi daca mergi de la Piata 13 Septembrie spre spital, pe stanga. Au niste porti mari pe care e desenat un traseu de esapament. E stilizat destul de caragios, nu poti sa il ratezi.
v_razvan_c
O sa tin minte locatia,dar asta pt.viitoarea masina;stii care e chestia,ca eu as cam vrea sa dau masina,si interesul ar fi sa scap cat mai ieftin,stiam ca nu face mai mult de 50 RON totul.10X

Si apropo,il pot carpi singur,am o rampa foarte aproape de casa icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
nelu_1985
Astazi am observat ca s-a schimbat sunetul bolidului, prin urmare s-a gaurit taragotul, i-o fi vremea si lui de 25 de ani, asa ca astept pareri referitoare la ce sa cumpar si deasemenea pretul piesei.
De BOSAL ce parere aveti, produc aproape toate tipurile de tobe printre care si pt R12, dar nu stiu cum or da la imbinari, un taragot la ei costa 80 lei.......

o poza cu elementele esapamentului[attachmentid=1627505549]
ydaniel
taragot:D?
un saxofon de borla e cam 50lei.
nelu_1985
si cam cat tine?
de bosal ce parere ai?
ydaniel
bosal nu am folosit pt dacie.
asta de borla e greu de zis cat tine.
nelu_1985
ok, ms mult ydaniel, maine am sa caut borla
ydaniel
acuma poti pune o poza cu bosal?
nelu_1985
am pus si mai sus
nelu_1985
mda, deci saxofonu de romcat borla costa 45 lei, tare mirat am fost cand doamna aia de la magazin mi-a zis ca-i "de uzina"
ydaniel
pai pe unele produse sunt trecute si eticheta dacia-dar costa cu vreo 10lei mai scump.
la un magazin am vazut pana si pe o baterie Rombat-eticheta cu dacia-smile.gif)
Paca
eu am pus saxofon anul trecut in primavara...are cam un an...si inca e bun...nu-i spart...si-a pastrat culoarea originala...nu s-a oxidat n-a ruginit etc.e de origine,probabil de aceea si tine inca...parerea mea e ca nu se merita sa-l carpesti...e in jur de 50 de lei unul nou iar de montat poate cam oricine.
nelu_1985
Ydaniel, pe saxofonu ce l-am luat eu scrie clar romcat borla, dar n-are nici un actibild cu holograma, probabil a zis doamna sa ma impulsioneze sa-l iau, iar un saxofon ar trebui sa tina 20 de ani, asta original ii deodata cu mine... laugh.gif
ydaniel
pai nu toate de borla sunt de uzina:))
alea de conex tin si cateva luni:)
Mr_Devil83
a meu e sudat de rugina si de resturile depuse de-a lungul timpului de galerie si nu are nici o problema. Si cred ca e de-o data cu masina smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.