Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Simt ca ma rastorn in curbe....
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
wolf_1637
Salut frati forumisti!
Am observat ca de ceva vreme daciuta mea din 87 cam face figuri in curbe.
Asta mai precis dupa ce am fost cu ea la "doctor" si mia schimbat semilonjeronul stanga fata.
De atunci numai figuri face pe drum drept cand am 80-90 imi scartie cauciucurile si la un moment dat cand iau o groapa sau un pietroi(nu la viteze mari) ma deviaza urat de tot(odata ma aruncat in spatele la un mondeo) si am un joc enorm la volan.
Am mai remarcat cand virez dreapta fie si cu 30 la ora simt ca e "moale" masina si ca ma rastorn.Am schimbat telescoapele spate toamna trecuta dar pe fata sunt cele originale.
Inca ceva ce am remarcat e ca sta cam ridicata de "bot" si lasat pe spate (chiar daca e goala).
Vati mai confruntat si voi cu ce ma confrunt eu acum?
Daca da astept rezolvarile voastre.
Va multumesc! sad.gif
tatabobu
QUOTE(wolf_1637 @ 27 Apr 2007, 17:06)
...am fost cu ea la "doctor" si mia schimbat semilonjeronul stanga fata.....
*



Iata si problema ta: nu ti l-a asezat cum trebuia (ori piesa diferita de ce aveai tu pe masina, ori meseriasul prost).
C a t a l i n
QUOTE(wolf_1637 @ 27 Apr 2007, 17:06)
...pe drum drept cand am 80-90 imi scartie cauciucurile si la un moment dat cand iau o groapa sau un pietroi(nu la viteze mari) ma deviaza urat de tot...
*



După verificarea piesei schimbate recent, ar fi bună refacerea geometriei roților... Asta până nu îți tocește cauciucurile...
SiloS
Cred ca nu ai fost cu ea la doctor , ci pe la vreun soi de vraci ... si asta pentru ca ti-a facut treba de mantuiala .

Fa un efort financiar si schimba articulatiile ( bucse/pivoti) dupa care fa geometria .
wolf_1637
Silos ai dreptate daca stiam ce treaba imi face....eu mam dus la el ca mil recomandase o persoana dar vad ca mam luat degeaba dupa acea persoana ca ma ajuns 300 de lei schimbarea unui amarat de semilonjeron.
Cam cat mar ajunge schimbarea de bucsi pivoti si ce mai trebuie ca si asa trebuie sa ii fac itp pana pe 17 mai?!
Apropo o statie de itp mai ingaduitoare stiti prin Galati?
Va multumesc
Leo_neb1
acum o luna am schimbat si eu semilonjeronul stanga ! scartie cauciucurile si trage stanga!
nu cred ca se rezolva cu geometria ! daca este sudat stramb....
wolf_1637
ohmy.gif Nu se rezolva problema cu geometria?
Dvs cu ce ati rezolvat-o?
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.