Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Cum scot pistonul din pompa de frână?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
adrian.peter
Am demontat pompa de frână, ca urmare a deprecierii considerabile a perfomanțelor sistemului de frânare. Anterior, am schimbat garniturile de la etriere, curățat și verificat frânele față + spate, aerisit complet circuitele.
Acum, după ce am constat că nu mă mai ține nici la a treia pedală, m-am hotărât să schimb garniturile în pompă. Am demontat-o și am rămas uitându-mă la ea. Cum se scoate pistonașul? Pompa e cu două conducte laterale, care duc, fiecare, la câte o roată de pe față, și o conductă frontală, care duce la distribuitorul de la roțile din spate. Corpul pompei pare a fi dintr-o singură bucată. Pistonul se mișcă destul de liber și are o mică indentație pe suprafața de acționare. Am încercat să mă folosesc de ea, pentru a-l roti, în diverse poziții, dar nu merge.
Anyone?
Tossi
Cand ai sa scoti, daca nu ai scos deja borcanasul de pe corpul pompei, prin tragere apropo, sa te uiti in orificiile unde intra acest borcan si o sa vezi capetele unor stifturi pe care trebuie sa le scoti cu o sarma de diam pana intr-un milimetru. Aceste stifturi au o mica gaurica in varful lor, tocmai buna pentru a baga o sarma pe acolo.

P.S. sunt doua stifturi, unul in fiecare gaura.

Spor.
adrian.peter
am văzut știfturile. găurile nu le-am văzut, dar o să încerc. mă gândeam eu că trebuie să fie o metodă de a trage știfturile alea afară.
mersi fain.
adrian.peter
gata, s-a rezolvat. întradevăr, erau găurelele alea acolo, dar mi-a ieșit sufletul până am scos știfturile. un meseriaș, care a umblat, probabil, la pompă, le-a bătut de erau aproape obturate complet. ca să nu mai zic că unul din ele era orientat cu gaura spre perete. a fost un exercițiu de contorsionism să bag o sârmă pe acolo.
mulțumesc mult
adrian.peter
ca o remarcă: cine a putut să fie așa de tâmpit să inventeze un astfel de sistem, pentru extragerea știfturilor? și, dacă se rupe buza aia, a știftului, ce faci? arunci pompa?
LolLolLo.gif
diaconuliviu
De fiecare data cind se umbla in pompa se recomanda schimbarea stifturilor elastice. Eu nu le scot cu sirma, e chin; folosesc o surubelnita compromisa si profilata la virf asa incit sa intre in gaurica aia sau, la nevoie un cleste pentru inele "Seiger" care are virfurile deja profilate.
adrian.peter
da, bună idee. dar mie tot stupidă mi se pare abordarea cu găurelele. oricum, sper să nu mai umblu le ea o vreme îndelungată. mersi de sfat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.