Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Curge vaselina din planetara
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Marius-Costelus
Salut!

Mi-a schimbat mecanicul o planetara ca avea joc mare si am pus alta rectificata (pentru care mecanicul zicea ca garanteaza ca e ok)..

si am observat zilele trecute (de cand s-a cam incalzit vremea - nu stiu daca are legatura..) ca imi curge vaselina (sau ce-o fi) din planetara.. chiar daca clopotul ala pare sa fie inchis bine, tot curge..

Intrebarea mea este: daca curge cam toata sau aproape toata.. ce efecte voi simti?

Deja parca trage un pic drepata cand accelerez..

Multumesc anticipat.


mirceas
vaselina aia nu curge, mai degraba e aruncata din burduf datorita rotatiei. in acest caz nu e bine, probabil ti-a pus un burduf rupt. nu mai astepta sa vezi ce efecte are, mergi si sa ti-o faca la loc asa cum trebuie.

daca zici ca e ceva lichid poate e altceva... cand zici "clopot" te referi la partea dinspre roata?

faptul ca iti trage dreapta nu neaparat e de la planetara, poate pur si simplu din cauza montajului. trebuie refacute unghiurile.
Marius-Costelus
Da. Ma refer la partea dinspre roata.. asa.. parca burduf ii zice.. am sa merg inapoi.. am facut intre timp mai bine de 500Km.. sper sa nu pateasca nimic masina.. sad.gif

Burduf rupt = cauciucul ala rupt/crapat? cand am vazut planetara inainte de montaj nu era crapat (sau n-am vazut eu)

Am facut si o poza:
user posted image
andutzu
Se pare ca burduful nu e spart. Nu e montat bine si scapa vaselina pe langa el.
Tossi
S-ar putea sa fi pus vaselina ca Gheorghe, adica prea multa si de aia o arunca afara...
KTC
si la mine e la fel la una din roti. probabil nu este pus foarte bine burduful si se cam topeste vaselina.
Orice vaselina la caldura se inmoaie si devine foarte subtire dupa care incepe sa se scurga.
v_razvan_c
Mie mi se pare montat bine si nici burduful nu pare a fi spart,parerea mea este ca a fost pusa prea multa vaselina,eu asa am la ambele roti si a curs putin... happy.gif
v_razvan_c
Apropo,am si eu o intrebare,am inteles ca trebuie"vaselina grafitata"la planetare,asa este?Sau merge orice tip...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.