Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema schimbare carburator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cipilicu
Salut dragi forumisti!
Am o dacie break din 1996 cu motor de 1557 cmc care a avut din fabrica carburator dublu corp "Solex".Timp de cativa ani a mers totul bine,demaraj incredibil,mers rotund,ce sa mai,era brici.
In urma cu un an a inceput sa aiba probleme mari de alimentare,consum imens(12-13%),am mers la diferiti mecanici si pana la urma am ajuns la Service-ul Dacia din Curtea de Arges.Acolo mi-au recomandat sa schimb carburatorul cu unul de 1400 cmc,i-au facut si o modificare la admisie(flansa).
A fost bine timp de o luna,dar apoi a inceput calvarul.Bujii arse(a 3-a) demarajul fff prost,trepitatii (ciudat, NUMAI intre ~2000 si ~3000 rpm),si cel mai rau,in momentul in care iau piciorul de pe acceleratie,in primele 2 sec,in loc sa intre in frana de motor,se comporta ca si cum as apasa la fund pedala de acceleratie.
Toate aceste probleme dispar dc schimb treptele dupa 3.500 rpm.
Daca cineva are vreo idee cum sa remediez aceste probleme,as fii tare recunoscator!
mihai0070
Regleaza aprinderea avansul si verifica bine reglajul carburatorului ... ma refer la nivel CNC ... cui ponto (daca asa se scrie) si ameste relanti ... si nu uita de pompa de sprit ... trebuie sa mearga bine ... eu asa ma facut pe o nova de 1.6 l ... carb dublu si am adaptat cel de 1400 ... merge super bine ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.