Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: ulei motor nova gt
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
liviu_buc
o intrebare am si eu ptr cei care folositi elf 15w4o pe novele voastre,cati km tineti voi uleiul asta pana il schimbati?si cat mai completati in timp si la cati km?sau spuneti care mai aveti ulei castrol,aral de astea mai bune voi cta le tineti?
ahyle_blue_eyes
la 4000 km yo il schimb ....de completat niciodata ca nu manca ulei smile.gif
liviu_buc
de care ai?
liviu_buc
de care ai ahyle ,si de ce il schimbi asa repede?
ahyle_blue_eyes
Mobil 1
C a t a l i n
Castrol GTX 15W40 (70 RON 4 litri) schimbat la 10.000 km...

Mai e un topic...Sau chiar mai multe...Motorul e cam același cu cel de pe berline...

iar injecția / carburația nu conteaza așa mult...
liviu_buc
s-ar putea sa ai dreptate Catalin in legatura cu faptul ca injectia/carburatia nu sunt chiar asa de dif dar am vrut sa aud ceva la obiect,ca asa am mai citit din topicuri dar nu am gasit depre ulei ptr motoarele de carburatie la nova....inca ceva...castrol e mai bun ca elf?are ceva daca schimbul urmator pun castrol,si unde ai gasit tu cu 7o roni ca eu am gasit castrol numai de la 1oo roni?
paulica
Cataline vezi ca intra la Metro (parca din 3 mai) Mobil 10W40 75 RON/4l. Sa stii ca Mobil e bun. Am vazut personal diferenta la un amic tot cu GTi inainte si dupa schimb.
C a t a l i n
Merci de pont, dar rămân pe Castrolul meu 15W40...oricum îl schimb abia la toamnă probabil...e proaspăt deocamdată...
liviu_buc
alte pareri?
paulica
Parere: Cam mult 10 k km pt. un 15W40.
C a t a l i n
Părere: 10.000 km este perfect, nici mult nici puțin... Acum depinde de fiecare...În ce condiții faci acei km (oraș / extraurban) și în cât timp...
liviu_buc
si de elf 15w4o nu-mi poate spune nimeni cat duce?
adik cati km poate fi folosit?
undertacker_ejay
eu folosesc castrol gtx si il schimb la 5000-6000 de km
mihai0070
Daca circulati excesiv in oras .. chiar si pentru mobil 1 este dificil .. (Bucuresti) dupa 8000 este chiar varza ... eu il tin 5000 km uleiul ... maxim 8000 ... daca circuli in afara merge la 8000 schimbat sau la 10000 km ...

folosesc mobil1 (10w40) dar o sa trec pe 15w40 la urmatorul schimb ... rolleyes.gif ...
liviu_buc
ms de raspuns mihai0070...alte pareri? smile.gif
nik
A mea a mers timp de 3 ani cu ulei la 50 mii litrul, in combinatie 15w40 si 20w40, dupa 3 ani de curse a inceput sa dispara dar nu scoate fum albastru si tot fuge smile.gif)
mihai0070
Daca o luam asa orice ulei este bun si nu mai conteaza ce clasa este ce vascozitate ... doar ulei sa fie ... radmasa.gif ... nu prea sunt de acord ... dar am vazut masini care au mers cu ulei NoName de 4 lei sau 5 lei ... si 10 ani ... acum fiecare cem are grija de masina ...


eu personal la nova , asta pentru ca este o masina de viteza ... nu este o masina lenesa recomand un ulei 15w40 sau 20w40 de la BP , Mobil1 sau Valvoline iarna se poate incerca si un 10w40 ...
Disparitia de ulei unsure.gif nu cred ca il mananca ... daca nu scoate fum albastru ... dar poate pierde pe la un semering ... gen distributie sau priza ... sau garnitura capac tacheti ...
liviu_buc
alte pareri,altcineva? biggrin.gif
$$ilvviu
Eu as recomanda vara 15W mineral schimbat la 5000 si iarna 10W semisintetic, schimbat la 10000.
Daca gasesti 15W semisintetic mege tot la 10000 schimbat.
madendre
in primi 2 ani am folosit ulei ieftin il schimbam la 10.000km dar in ultimi 3 ani am folosit Castrol GTX 15w40 si tot la 10.000km il schimb.
ps:
QUOTE
A mea a mers timp de 3 ani cu ulei la 50 mii litrul, in combinatie 15w40 si 20w40, dupa 3 ani de curse a inceput sa dispara dar nu scoate fum albastru si tot fuge
acelas problema am si eu il pierd si nu scoate fum.stiu unde pierd eu ulei ca nu am spalat motorul de 3 ani dar cat timp fuge il lasa asa 2 ani.
liviu_buc
cam cat se pierde la tine madendre si la cati km facuti,sau altii cat se pierde la voi,vreau sa zic fara a scoate fum ...
Mjeefo
Nu folositi ulei sintetic ca il papa motorul.
Eu consider ca cel mai bun e Mobil 1 dar nu sintetic (mineral) se gaseste cam greu.
Iarna il scimb cu unu mai subtire iar vara mai gros.
madendre
liviu_buc cam 0,5 ii punem pe drum porma il schimbam inainte sa plecam la mare sau la 10.000km.binenteles ca 1 pe luna controlam nivelul uleiului eu cu tata si mai punem cate o lingura daca trebuie in total 0,5L de ulei pierdem in 10.000km parcursi. smile.gif
ps:eu zic ca e chiar putin tinand cont ca motorul este plin de ulei smile.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.