Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Euro sau Dolari?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
HappyBoy
Am tot cautat si nu am gasit pe forum...in ce sa ne pastram economiile?In euro,dolari sau lei?
St
Lei, parerea mea.
Tinand cont ca in ultimii ani Euro si Dolarul au scazut, nu vad motivul pentru care sa dai si caselor de schimb comision..
Ionut92tir
Lei te sfatuiesc si eu, deoarece moneda noastra o sa continuie sa se aprecieze destul de mult. smile.gif
pablo
In mod normal daca economia Romaniei va inregistra o rata de crestere net superioara fata de zona euro este normala o apreciere a leului fata de euro.
Deci moneda de economisire pare indicat sa fie leul. Varianta de economisire .... nu recomand "la ciorap" tongue.gif ... in functie de valoare diversificat in 3-4 directii.
traffictours
Parerea mea: lei 50%, euro 30%, dolari 20%, astfel esti asigurat impotriva oricaror evolutii imprevizibile, daca insa iti place riscul, poti miza pe euro...
erica
QUOTE(pablo @ 1 May 2007, 16:45)
In mod normal daca economia Romaniei va inregistra o rata de crestere net superioara fata de zona euro este normala o apreciere a leului fata de euro.
Deci moneda de economisire pare indicat sa fie leul. Varianta de economisire .... nu recomand "la ciorap"  tongue.gif  ... in functie de valoare diversificat in 3-4 directii.
*




Si care ar fi aceste directii?
pablo
In functie de gradul de risc pe care ti-l asumi.
Teren sau cladiri / apartamente la sume mai mari
Depozite bancare,titluri la fonduri de investitii,actiuni la societati cotate la sume mai mici de bani
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.