Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cablul de acceleratie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
rake1824
am o nova GLi, cand accelerez sa schimb vitezele ramane accelerata si dupa ce apas ambreiajul si ridic piciorul de pe aceeleratie. Are idee cineva ce trebuie facut? Schimbat cablul de acceleratie, sau sa-l mai intind?
paulica
Vezi sa nu ti se agate pedala in covorasul de la picioare. Daca nu vezi ce agata prin compartimentul motor, acolo unde ajunge cablul de accelaratie la clapeta. Cred ca pt. asta trebuie sa dai filtrul de aer jos.
ahyle_blue_eyes
cat timp ramane accelerata?
mihai0070
Daca ... nu gasesti nimic unde agata cablul ... recomand sa incepi sa cauti pe unde trage aer fals ... am avut si eu problema asta ... si tot nova am doar ca am GT (carb 1400 motor 1600)

Logica ar fi : un motor ca sa se tureze ... are de noie de aer sau benzina ... trebuie sa verificat si asta ... la mine era garnitura de sub carb ... GLi cred ca tu ai injectie .... mai bine incearca sa iei legatura cu Catalin .... blush.gif
C a t a l i n
Sau nu... smile.gif

Ahyle a zis bine....cât timp rămâne accelerată?
aalinte
cablul de acceleratie poate sa fi facut svilte(sa se fi desfasurat) ceea ce zic io este valabil la batranele dacii pe langa defectiunile enuntate mai sus de colegii forumisti ce pot fi si ele eventuale cauze. io am dacie normala nu stiu daca la nova este la fel dar banuiesc ca da
C a t a l i n
Teoretic sunt toate posibile:

-cablul parțial rupt, cum spui tu, din care se desprind sârme și agață pe cămașă...
-pedala de accelerație este blocată de ceva în cursa ei (covoraș, mochetă, cabluri)...
-lipsă de ungere între cablu și cămașă, sau chiar pe articulația pedalei...
-mai puțin probabil zic eu o problema la corp-clapetă, sub filtrul de aer...incluzând aerul fals...

Dar, dacă motorul rămâne accelerat pentru o scurtă durată de timp, când calci ambreiajul (acea senzație de începător, ca și cum ai rămâne cu piciorul un pic prea mult pe accelerație), este ceva "normal", acea întârziere în răspuns este cumva caracteristică unui motor pe injecție...Dacă ești obișnuit cu un motor pe carburator, ți se pare puțin ciudat la început...
rake1824
ramane accelerata cam 2-3 sec.
nu am probleme cu covorasul.
m-am uitat la cablu si are putina curbura si l-am tensionat. dar aceeasi senzatie.
ce ulei sa folosesc pentru a unge cablul?
merci anticipat.
ahyle_blue_eyes
e clar!Asa fac toate novele pe injectie.....exista o intarziere de cateva secunde data de calc (intre timpul in care iei picioru' de pe acceleratie si pana in momentul in care scade turatia)
PS:un dezavantaj al injectiei monopunct bosch sad.gif Incearca sa te obisnuiesti cu motoarele pe injectie ca nu are cablul de acceleratie nici un defect.
gti98
Interesant!
Si mie imi ramane cateodata turata la apasarea ambreiajului.
Dar numai uneori - adica destul de rar - si-i dau un "sut mic" in pedala de acceleratie si isi revine. Se exclud destramarile de fire - eu nu am vazut niciodata chestia asta la cablul de acceleratie, ci doar la cele mai solicitate (ambreiaj sau frana de mana). Am verificat tot mecanismul si nu "tine" nimic, pe nicaieri... Bizar!...
Toate cel bune.
diaconuliviu
Poate un pic de ulei/vaselina la articulatia pedalei? Ai senzatia ca nu agata nimic, dar neungeri in diferite puncte pot da un total al frecarilor mare.
ahyle_blue_eyes
Nu are treaba cablul de acceleratie!!!E injectia de vina!
diaconuliviu
Atunci de ce se decelereaza la "un sut mic in pedala"? (cum afirma gti98). Simte injectia ca ia suturi si se cuminteste?
ahyle_blue_eyes
e din cauza motorasului care regleaza relantiul
diaconuliviu
Si tot nu mi-ai raspuns: eu ii raspundeam cu ungerea cablului lui gti98; acesta afirma ca daca da un sut micut in pedala, revine relantiul. Acelasi lucru il pateam eu pe o carburata, balamaua pedalei fiind neunsa.

La gti98, daca da un sut in pedala (de fapt sub ea) si relantiul revine, se gidila motorasul?
ahyle_blue_eyes
nu stiu exact la ce se refera gti98 cand spune ca ii da un "mic sut"........dar el insusi afirma ca se exclude ca sa aiba vreo problema cu cablul de acceleratie !Poate daca ar da mia multe detalii am sti exact ce are!!!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.