Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: 120 km/h
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
waZDer
Salut am si eu o nova din 1997 cu instalatie pe gaz, instalatia ca lumea ...
Si am o nelamurire nu vrea sa treaca mai mult de 120 km/h sau 125 km/h cu indulgenta biggrin.gif stie cineva de ce ?
C a t a l i n
Pentru că mașina, spre deosebire de șofer, ține la viață...
waZDer
nu cred ca este un raspuns destul de bun ...
presupun ca e e gaz pe benzina cred ca isi mai multa viteza nu ?
pastrama
QUOTE(waZDer @ 2 May 2007, 15:00)

presupun ca e e gaz pe benzina cred ca isi mai multa viteza nu ?
*


Nu!
waZDer
atunci care ar fi explicatia ? huh.gif
argon
Degeaba e instalatia calumea, daca e pusa pe un junghi de motor huh.gif

Incearca cu benzina sa vezi daca merge mai mult, regleaza avansul, aprinderea, carburatorul, si daca tot nu merge, intradevar motorul e junghi.
codrin_ando
1.vezi daca nu ai ajuns deja cu acceleratia in podea (nu e reglat cablu destul), iar carburatorul sa lucreze la jumatea capacitatii
2. regleaza carburatorul (daca ai de ala mono, mai ales, am patiti si eu la fel ca nu vroia sa treaca de 120,dar nu l-am mai reglat ci am trecut iar pe dublu si merge de rupe)
3.regleaza aprinderea cum spuneau si colegii
4.incearca o benzina mai buna (99) sau poate un aditiv
$$ilvviu
Am un prieten cu nova din 97 pe gpl si carb mono. Prinde si 140.
Toata problema e din reglaje. Eventual poti desuruba o spira surubul de debit.
waZDer
am carburator dublu , da am ajuns cu acceleratia in podea ... motor de 1.6 ... consum 10%
mihai0070
Mai ramane varianta ... motor varza ... poate chiar prea varza ...
am nova cu carb 1400 pe gpl ... si merge sa ii dau 120 lejer cu vit 4 ... a 5 a poate ca urca si mai sus ... doar pe GPL
madendre
QUOTE
am carburator dublu , da am ajuns cu acceleratia in podea ... motor de 1.6 ... consum 10%

atunci e nasol ia vezi daca scoate fum pe benzina sau daca mere mai mult de 120 cu benzina si atunci poate e de la instalatie de gaz nu de la motor.
ps:cam cati km are masina asa din curiozitate?
DAN_DANIEL
schimba bujiili
C a t a l i n
Mda...în stilul ăsta...zic și eu...schimbă mașina...e bine? blink.gif
gti98
Lasand glumele, prima idee e ca nu primeste carburant suficient. Chestia asta poate veni, intentionat sau nu, dintr-un reglaj "economic" (motiv de baza pentru inlocuirea carburatorului dublu corp cu monocorp tip "1400"...) (consumul de 10 la suta de km e un consum f economic pentru rulajul urban cu carb dublu corp!) Deci 1: reglaje; reversul va fi cresterea consumului. Desigur, pentru performanta - normala - a motorului e de recomandata schimbarea consumabilelor: filtre de aer (15-20k km)si carburant (unde nu exista posibilitati de curatare), bujii (la berlina se recomanda 15k km, valabil si la Nova cu carburator).
Se verifica daca pedala acceleratiei apasata la maxim deschide complet clapeta obturatoare a carburatorului ( se demonteza filtrul de aer si se priveste clapeta cu motorul oprit); acesta problema afecteaza si functionarea pe gaz.
Dar pana la urma, viteza excesiva nu e sanatoasa....
Toate cele bune!
nicu022003
Mai fratilor dar innainte sa presupuneti ca motorul este varza de ce nu il intrebati pe om cati km are cu el si pe urma sa spuneti ca este motorul varza. Apropo cati KM are motorul? biggrin.gif
mihai0070
sau de cand este ambreajul pe masina ? cu cati km se lauda blush.gif
bertro
pe langa nr de km conteaza si cum a fost intretinut motorul.
a mea are 105.000 si am atins 140 fara probleme.
mihai0070
waZDer nu mai treci pe la noi ?
C a t a l i n
A cazut victimă vitezei... sad.gif
mihai0070
popa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.