Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Problema la franare
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
ionut L.
Buna dimineata tuturor,
am o berlina din '97 si e ciudata rau de tot... cand pun frana tremura rau de tot si volanul si masina. Am schimbat bucsile de la brat, rulmentii. Ma gandeam ca sunt discurile ovalizate, dar sunt schimbate acum 20k si nu cred ca se ovalizau asa de repede.

De la ce sa fie ca ma enerveaza rau de tot


va multumesc
driver
De la discuri. Chiar daca le-ai schimbat au totusi 20.000 si daca stau stranse placutele pe ele, s-au ovalizat. poate si materialul din care sunt facute nu e chiar ok. Daca mai ai garantie du-le inapoi de unde le-ai luat.
ahyle_blue_eyes
Discurile ovalizate!Sunt facute dintr-un material prost si se uzeaza f repede
iulian.bisty
de ce iti tremura?
scade turatia motorului in momentul franarii sau iti da senzatie ca-ti tremura piciorul pe frana ?
ionut L.
pedala parca nu tremura, tremura rotile, sau o roata nu-mi dau seama ca se transmite la ambele roti am dat rotile jos, am prnit masina si am vazut ca discul are o batae de aprox 5 mm pe inaltime si cam 1 mm batae laterala
iulian.bisty
inseamna ca problema e de la discuri
verifica totusi suruburile de fixare ala discului
daca nu se remediaza inlocuieste discurile ar fi bine sa iti iei de fabrica
diaconuliviu
QUOTE(ionut L. @ 7 May 2007, 06:41)
pedala parca nu tremura, tremura rotile, sau o roata nu-mi dau seama ca se transmite la ambele roti am dat rotile jos, am prnit masina si am vazut ca discul are o batae de aprox 5 mm pe inaltime si cam 1 mm batae laterala
*


5 mm bataie radiala? E ENORM! Ce dumnezeu de discuri is alea? Sau ai cumva rulmentii uzati? Si daca trepidatia nu se simte in pedala ia verifica piulitele de la planetara, nu sint slabite? Atunci danseaza masina la frinare stinga-dreapta "in valuri".
Marius-Costelus
Salut!

Si la mine se comporta masina cand franez cam la fel.. daor ca la viteze mari.. la 80km/h daca calc frana (nu pana la fund) simt in pedala.. si la viteze mici mai simt joc .. parca as avea o umflatura pe un cauciuc..

Mecanicul mi-a zis ca ar fi bune discurile cat timp "nu au santuri" unde apasa placutele cand franez..

Probabil am si eu discurile ovalizate?

PS: M-am gandit sa adaug si eu aici ptr ca e cam asemanatoare problema..
BOA
Uita-te la bucsele de la bascula inainte de toate (bascula inferioara)! Suspenzi pe rand rotile fata si vezi daca ti se misca roata fata-spate... daca nu, baga-te la discuri!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.