Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: fierbe apa
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
traian_19cl
imi fierbe apa in motor. ce ar putea sa fie de vina?
garnitura de capac a fost schimbata de curand. mi am dat seama dupa ce am facut vreo 120 de km si in relanti se aprindeau in bord toate beculetele de avarii
mihai0070
Hmmm ... ai schimbat garnitura de sub capac tacheti sau garnitura de chiuloasa blink.gif
ionut.tanase
1) ai aer in instalatia de racire? incearca sa-i faci o "aerisire" !
2) ai verificat daca nu cumva termostatul nu este blocat?
nh1980ro
Pai ai ventilator electric pe radiator sau doar elicea prinse de pompa de apa? Daca e ventilator electric vezi daca functioneaza corect.
Motorul se incalzeste destul de tare si daca ai evacuarea infundata putin.
Nu-ti intra apa in ulei? Verifica daca ai spuma in capacul de la ulei. (Cand desfaci motorul pentru a schimba garnitura de chiulasa, daca iti misca cineva motorul e posibil sa se miste camasile cilindrilor si sa-ti intre apa in motor pe acolo).
traian_19cl
am decat elicea de la pompa de apa
nu face nici un fel de spume
nu intra apa in ulei
ionut.tanase
QUOTE(traian_19cl @ 7 May 2007, 14:49)
am scos termostatul shi i am facut aerisire
e posibil sa fie de vina pompa de apa?
*



si??? mai se incalzeste??
traian_19cl
da tot fierbe
cica ar fi de vina pompa ca nu face suficienta presiune sa puna in miscare apa pa circuit
ionut.tanase
sau iti pierde apa pe la simeringul pompei de apa si iti intra aer in instalatie...
traian_19cl
nu pierde apa deloc
i am schimbat de curand "t" ul ala
ramificatia aia era dintr un material care s a corodat din cauza antigelului
shi e posibil sa fi ramas ceva bucati din ala si sa fi blocat vreun furtun
sobolan
degeaba nu fierba ea......ai folosit apa in circuitul de racire sau antigel? apa de canal face depuneri si poate s-a obturat vreun orificiu in chiulasa....
termostatul e ok ? scoate-l si mergi fara el si vezi daca mai fierbe! daca nu inseamna ca era nasol termostatul !
capacul de la borcan e pus ? daca da se autoaerisea ea pana acuma.....nu cumva ai si radiator partial infundat ?
pompa de apa huruie ? pierzi lichid de racire pe la ea ?
fii mai explicit te rog !
traian_19cl
mah i am scos antigelul shi i am pus apa
lichid(apa) nu pierde deloc
i am scos termostatul
nu scote sunete ciudate p la pompa sau p oriunde altundeva
cred ca e infundat undeva sau pompa nu face fata
capacul la vas a fost pus dar nu cred ca este etans
bygy007
si eu am avut probleme vara trecuta si am curatat radiatorul (cupru mare ) cu detartrant si am avut imbunatatiri substantiale ce am scos din el nu pot sa-ti spun numai bucati de calcar de 4-6 cm late de o jumate
cum am facut :
-am desfacut radiatorul
- am luat detatrant cam un litru (nu stiu de care ca l-am luat de la munca) si l-am pus in radiator
-l-am lasat cam 10-15 minute agitind din cind in cind apoi l-am rasturnat intr-o galeata dupa care cu un furtun am bagat presiune si debit mare de apa (cu un furtun cu diametru cam cit stuturile de la radiator) timp de 5 minute
-am decantat detartrantul in alta galeata apoi l-am turnat din nou in radiator repetind operatiile de 5-7 ori pina nu a mai iesit nimic din radiator


NU STIU DACA LA RADIATOARE DE ALUMINIU SE POATE APLICA ACEASTA METODA
sobolan
cre ca radiatoru e problema la tine....asa presupun eu....intreaba pe la magazinele auto cu ce ai putea sa-ti cureti radiatorul ! tre sa fie o solutie ceva si pentru radiatorul tau !
FLP
o sa fac o operatiune de curatare a instalatiei de racire zilele astea, si o sa postez si un tutorial.. stand by for updates smile.gif
vallyyy
salut baieti ......am si eu o nelamurire .....am fost la munte saptamana asta ...5 oameni in masina .....temperatura apei destul de ridicata pe serpentine ,aproape de maxim .....cand am oprit pe o serpentina ......apa fierbea ....am oprit motorul si am lasat-o sa se odihneasca ....mentionez ca nu s-a aprins niciodata becul de la apa .....si ca dupa ce am trecut de serpentine temperatura apei era la un nivel normal .....termostat am nou deci nu poate sa fie de aici problema .....ma gandesc la alte cauze : temperaturi ridicate afara si incarcatura masinii plus serpentine ......nu cred ca s-a dus garnitura de chiuloasa ca nu-mi face nici o fita ...vreau sa va intreb ce se face concret cand iti fierbe motorul ca stiu ca se intampla destul de des vara sad.gif ? si am mai citit ca vara se da jos termostatul ,dar cand am intrebat pe cineva mi-a zis ca sa-l las ca termostatul are un rol de a mentine apa la o anumita temperatura ....deci ce fac il dau jos sau nu?
Minel
QUOTE(vallyyy @ 25 May 2008, 10:03)
ma gandesc la alte cauze : temperaturi ridicate  afara si incarcatura masinii plus serpentine ......
...vreau sa va intreb ce se face concret cand iti fierbe motorul
*



Ti-am cam raspuns singur de ce ti- a urcat temperatura la apa , motorul fiind in sarcina si turat ,cu 5 oameni in masina si bagaje banuiesc , urcand si fiind si cald afara ii normal sa se incalzeasca ,(probabil nu atat de mult)
Si nu scoate termostatul afara , si in cazul cand iti fierbe apa , NU opri motorul , lasa-l la ralanti ,cu capota deschisa pana scade temperatura !!!
Merced
Balarii sincer. La relanti fierbe in continuare, se lasa doar un pic la relanti sa mai circule un pic apa in circuit si apoi se opreste. Si nu se pune niciun fel de apa in borcan, imediat dupa asta, in niciun caz apa rece.
Nu inteleg ce spui tu prin fiert de apa. Bolborosea apa in borcan? Atunci ai garnitura de chiulasa sparta undeva, fara doar si poate. Eu am urcat Transfagarasanul de vreo doua ori in miezu' unei zile de vara cu masina plina si n-am patit nimic.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.