Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme prindere bord
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
geo76com
Am bord tip scoica pe dacia mea din 95 si ma confrunt cu o problema. Asta vara am schimbat ceasurile ca nu imi mergea vitezometru si a trebuit sa desfac bordul din suruburile cu care era prins de caroserie sub parbriz si din cele de la suportul din stg. Nenorocirea a fost ca odata cu scoaterea suruburilor piulitele care erau ingropate in plastic au cazut (s-a spart plasticul) si nu le-am mai gasit ( nu am putut sa bag mina dupa ele prin gaurile alea) si am ramas cu bordul prins in 2 suruburi si niste sirme. Problema mare este ca acum a inceput sa joace de la vibratiile cauzate de suprafata excelenta de rulare din Bucuresti. Stie cineva cum as putea sa rezolv prolema sa pun piulitele la loc si sa prind bordul fara sa fie nevoie sa dau jos parbriz, calorifer etc ? A inceput sa ma enerveze zgomotul pe care il face la vibratii si cred ca ii dau foc daca nu gasesc solutie.
Dyda
geo76com, Piulita este in colivie de plastic si nu arata ca una normala este mai speciala arata ca o cratita cu minere vazuta de sus dar la dimensiunile specifice. odata cazuta din plastic nu mai ai ce face trebuie inlocuita cu una noua si nu ai alta solutie de montat decit cu bordul deplasat pentru a avea acces la gaurile din caroserie - deci parbrizul jos

Nu prea sunt familiarizat cu termeni vostri - ce inseamna bord scoica - este de CN ?
geo76com
Nu este ala care il precede pe CN adica are ceasuri ca si Cn-ul dar nu are aeroterma ca CN-ul
Dyda
Da eu il stiu de bord berlina restilizat
adumitrachy
Pune-i piulitele alea innapoi. Dute la orice magazin de piese auto si cere piulita cochilie. Asa se cheama costa 2.000-3.000 bucata. Eu cand am dat jos odata bordul la cn, nu le-am mai pus si facea ca toti dracii bordu. Dupa ce le-am schimbat, nu am mai avut probleme.
Dyda
adumitrachy, omu stie ca trebuie puse piulitele dar intreaba daca este solutie fara dat jos bord si parpriz

Fara dat jos bord nu se poate ptr ca piulitele sunt sub plansa bord si intotdeauna se vor pune numai pe sus linga rama parbriz.

Posibil o solutie fara parbriz jos - piulitele sunt de M5 iar suruburile sunt cu cap imbus 4. Un un prelungitor cu lungimea convenabila care sa stea fix pe imbus si incecat desurubat - insurubat aceste suruburi
geo76com
Cumparat piulite "colivie de plastic". Acum astept momentul in care ajung si eu acasa pe lumina ca sa ma joc iar putin la bord. Sper sa nu ajung in primavara cu problema....
chirucornelus
exista si situatia in care ai norocul sa completezi lipsurile de piulite cochilie din bordul tau!chiar duminica am injurat ca un birjar pana am dat jos bordul , si asta fara sa dau jos parbrizul!de pus la loc nu l-am mai pus decat in 2 suruburi ca toate cele vechi erau mancate de rugina si se desfaceau prin forfecare!
am investit azi in 6 suruburi + piulite me M5 si 6 de M6 si astepta sa ma duc sambata la un electrician sa imi faca motorul de la stergatoare ca mie unu nu mi-a reusit!si am si numai zgarieturi pe maini!
de desfacut l-am desfacut cu o surubelnita din aceea reglabila la 45 si respectiv 90 grade!m-am cam chinuit , dar cred ca mai putin decat daca as fi dat parbrizul jos!

a fost un gest inconstient sa dau bordul jos!data viitoare dai bani si las pe altii sa se afirme!
ali73
Poti pune piulitele si fara a da jos parbrizul.Ai nevoie de piulite noi,si de o cheie tubulara mica cu clichet.e foarte simplu.
Dyda
ali73 daca esti amabil spune te rog si metoda, tubulara de cite sa fie si ce insurubaresti cu ea
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.