Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Probleme cu marsalierul.
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
Mjeefo
Am facut acest topic pentru cei care au Dacia 1310 de dupa 2000.
Eu folosesc foarte mult marsalierul deoarece scot masina din garaj cu spatele in fiecare zi. Cam de doua saptamani cand o bag in marsalier iese sau haraie, asa ca am bagato pe rampa si uitanduma sub ea am observat ca tija de la cutia de viteze ce se uneste cu cea de la schimbatorul de viteze cand o bagi in marsalier se suie pe o bucata de plastic ce ar fi trebuit sa directioneze mai bine tijele catre cutie.
Problema era ca tijele se suiau pe ia in loc sa mearga pe langa ea deoarece se tocise.
REMEDIU: Se slabesc suruburile de la suportul de plastic si se apropie cu 0.5 cm sau 1 cm (depinde cat de tocita este) spre tije( partea stanga a masini in deplasare).
Eu am facut altceva am confectionat aceasi piesa, dar din metal si am lubrifiato cu putnina vaselina.
CriSTI68
referitor la mansarier, NU imi merg becurile de la stopuri, am verificat firele, contactul de la maneta, becurile schimbate, sigurantele si nimic tot nu merg, HELP ca o lovesc pana la urma biggrin.gif
sobolan
ptr mjeefo : schimba patina aia de plastic si schimba si bucsele de bronz de la mansa schimbator si o sa dispara problema...

ptr adrianno : cum ai verificat contactul de pe cutie ? de unde stii ca nu e o problema de instalatie electrica ? mergea pana acum ?
bygy007
QUOTE(Adrianno @ 7 May 2007, 22:30)
referitor la mansarier, NU imi merg becurile de la stopuri, am verificat firele, contactul de la maneta, becurile schimbate, sigurantele si nimic tot nu merg, HELP ca o lovesc pana la urma  biggrin.gif
*




procedezi in felul urmator :


te bagi sub masina si undeva pe cutie ai o sonda (cam ca cea de apa )cu 2 fire , le scoti de pe sonda si le pui unul peste altul (atentie sa nu atinga de carcasa cutiei)

pui contactul (pina se aprind apa si uleiul) si vezi daca se aprind becurile , daca se aprind atunci este sonda defecta (se inlocuieste ) daca nu se aprinde atunci este din instalatie

instalatia este asa +contact cheie (una cin cele doua reglete de sus ) se duce la sonda apoi la conectorul instalatiei de spate si la becuri


mai pot fi becurile arse sau sa nu faca contact in soclu
CriSTI68
mergeau pana acum, am sa ma bag sa verific, acum am provizoiru tras un fir cu un buton pana la ele ca sa vada aia din spate ca dau in mansalier
sobolan
cre ca e sonda stricata sau are vreun papuc sarit din ea...vezi care-i treaba...
CriSTI68
maine la service
sobolan
nu mai da bani pe la servis....urc-o pe o rampa si studiaza un pic problema....
sau du-te cu ea la servis biggrin.gif
andreiutzu
QUOTE(Adrianno @ 7 May 2007, 22:30)
referitor la mansarier, NU imi merg becurile de la stopuri, am verificat firele, contactul de la maneta, becurile schimbate, sigurantele si nimic tot nu merg, HELP ca o lovesc pana la urma  biggrin.gif
*

din cate inteleg eu cand calci frana nu ti se aprind stopurile pe spate! daca este asa eu zic sa te uiti pe pedala de frana si acolo trebuie sa fie 2 papuci care mai mult ca sigur sant sariti! am patit-o si eu si o dadusem in balbaieli!
mihai0070
Este sonda ... am si eu aceasi belea ... odata inlocuita o sa mearga ca noua ... dar este buna ideea cu suntatul firelor ... indentifica imediat daca este o problema electrica ...
CriSTI68
merge merge biggrin.gif 10 ron schimbatul in service
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.