Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Nova - timonerie?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Danny20
cine imi poate spune mai exact care e principiul la timonerie(daca are asa ceva) o Nova cu motor de Dacie 1.6 pe injectie(aia cu interiorul de super Nova) ca imi umbla maneta in toate partile si abea caut vitezele + k in marsarier abea intra.Poate imi descrie cineva care s-a confruntat cu problema pasii care trebuie efectuati
mihai0070
ARE si nova ...biggrin.gif este bara (bieleta de comanda ) aflata sub masina care face legatura intre schimbator si cutie ... are in partea dinspre schimbator 2 suruburi de prindere si inca unul la cutie ...unde se leaga de tijele de comanda 2 la numar .. la modelul GTi bara asta este curbata ... la modelul GT este dreapta ...
codrin_ando
Cum e la NOVA GT:
Tija aia metalica care pleaca din schimbator e prinsa intr-o articualtie (un fel de cruce cardanica cu suruburi-2 la numar) in apropiere de cutie, unde vin alea 2 tije de intra in cutie.
Acea articulatie are 2 bucse albe din plastic care se uzeaza si capata joc intregul sistem de acolo => ca nu mai nimeresti cum trebuie vitezele.
Acum o saptamana am schimbat si eu acele 2 bucse de plastic -bucse bieleta comanda-(1leu bucata), am dat cu vaselina si am pus un burduf peste.
Nu erau chiar asa de tare uzate, doar putin subtiate, dar am zis sa le schimb.Atentie la montajul bucselor celor noisa nu se rupa la introducere pe tije.
TREBUIE avut grija ca in momentul cand se monteaza acea articulatie sa nu se stranga suruburile la maxim ca nu mai intra in nici o viteza(ele au un distantier pe fiecare surub, care normal ar trebui sa spuna cand e strans destul , dar degeaba ca se blocheaza la strangere tare.

Spor!
Danny20
am inteles.....dar eu am modelul GTI.Principiul cred ca este la fel, nu?...si ce sa cer mai exact de la magazin?>?????vreu sa-mi mearga perfect....
ahyle_blue_eyes
e la fel!
mihai0070
Din cate am vazut in magazin nu este la fel ... tija de comanda ... sau bieleta de comanda cutie Viteze (asta trebuie sa ceri) al GT este dreapta la GTi ... este curbata ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.