Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: cutie nova gti
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
eugenserbu
Salut la toti.De o zi nu mai gasesc vitezele.In mers din a 2-a intra in a 5-a (trebuie sa o caut pe a 3-a) si din 1-a intra a 4-a sau marsarier.Am fost la service si am schimbat bucsile de teflon de la levierul schimbatorului,nu mai este nici un joc,si face tot la fel.Mecanicul de la service mi-a spus ca ar fi problema de la capacul cutiei si furci,dar ca nu se baga,e asa o problema ?Va rog dati-mi o solutie sau un sfat sau un mecanic care sa-mi spuna exact ce trebuie sa cumpar.
gti98
Salut!
Si eu am Nova si m-am bagat mai "adanc" in cutia de viteze.
Simptomele pe care le descrii sunt oarecum contradictorii: daca prinzi 5 in loc de 3 e una dar sa intre 4 saumersul inapoi e cam ciudat (totusi inteleg ca e lipsa de "precizie").
Joc in comanda exista si la nivelul "articulatiei" de la intrarea in cutie, unde mecanismul e mascat de burduful scurt, transversal, intre axe.
Daca nu se blocheaza cutia ca urmare a cuplarii simultane a 2 trepte de viteza, inseamna ca totusi ai o problema de comanda si nu din selectorul dinauntru.
Personal am avut o mica problema: mi s-a desfacut nitul care articuleaza levierul (piesa de capatul careia manevram) de primul segment orizontal. A trebuit sa demontez piesa care uneste primele doua tije orizontale si nu mi-a iesit din prima reglajul (prindea greu 1 si mersul inapoi) De fapt, jocul marit al acelui nit partial desfacut, tot prin imposibilitatea de a cupla mersul inapoi se manifesta. Cred ca trebuie sa intri sub masina si sa vezi personal ce-i pe acolo!
Bafta!
eugenserbu
Mersi pt sfaturi,o sa intru sub ea sa vad cu ochii mei ce are.ma intriga faptul ca totul s-a intamplat brusc ,nu ca o trecere lenta Ieri intra bine mersi si astazi nu mai sunt"definite "traseele manetei schimbatorului,exact cum spuneai nu mai am precizie.In viteza 1 daca trag maneta spre mine nu intra si trebuie sa o dau mai spre dreapta si de aici e un haos in cutie.
mihai0070
Mda ... cred ca ai timoneria dereglata ... ori ai strans prea mult suruburile ori s-au dus bucsele de tot ...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.