Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: diode alternator
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
eminence
De cand am masina (1 an) problema cu incarcarea ma tot urmareste. Am schimbat tot ce se putea, releu, diode, perii etc. Problema e ca, la intervale aleatorii intre reparatii, (cateodata merge o sapt, o luna) tot pusca diodele din alternator. sad.gif Ce sa fac?
diaconuliviu
1.Ai obiceiul sa scoti papucul de pe releu sa "verifici incarcarea dupa scinteie"? De multe ori crapa releul (daca e electronic) dar, posibil si diodele.
2. Sigur vreunul din firele statorului nu face vreun scurt aleator spre masa?
3. Scurt in instalatie? Care apare aleator.
4. Ce diode folosesti? or fi proaste?
vi_escu
Daca excludem existenta unui scurt circuit, ramane calitatea indoielnica a diodelor. Am ars si eu un pumn de diode de astea de 1,2 roni! Am rezolvat problem cu niste diode model vechi gasite pe la un mosulica care avea o gramada de vechituri. De doi ani nu mai am probleme.
eminence
Nu verific incarcarea dupa scanteie... Diodele nu shtiu ce calitate au, si eu tot de la un "mosulica" le am. icon_mrgreen.gif Mi-a mai zis cineva ca e posibil sa am un scurt pe undeva, dar ce fel de scurt de apare numai cand vrea el? Cum pot sa-mi dau seama de unde provine? Sau ii ca si cum caut acu'n caru cu fan? huh.gif
bertro
au avusesem intr-o vreme probleme cu surubul din alternator pe care se prind firele de - (masa). facea contact imperfect si tot asa, pusca diode intr-o veselie.
eminence
interesant, nu m-am gandit la contacte. Si ce sa fac sa faca contact mai bine?
bygy007
intrebare de care punte ai daca ai acest model [attachmentid=53270] atunci ai o punte proasta incearca sa pui o punte cu RA220
bertro
@eminance: sa verifici totul bine. la mine situatia era mai deosebita, in sensul ca se rupsese surubul ala de minus. initial, am facut o improvizatie ca sa nu schimb tot capacul alternatorului (surubul ala e incastrat in capac) si se pare ca nu-mi iesise tocmai bine, pentru ca mai intrerupea si atunci pocneau diodele. Am facut ceva mai trainic si nu mai am probleme.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.