Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ulei cutie
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Danny20
...stie cineva pe unde se completeaza ulei mai exact....si daca se poate completa cu o seringa mai mare....merci
gigibecalul
Din cate stiu eu trebuie sa ridici masina pe elevator sau sa intri sub ea. poti sa completezi ulei cu o seringa daca in capatul seringii, in loc de ac, pui un furtunas pt ca altfel nu ai pozitia necesara
bertro
nu tre sa ridici masina. e foarte simplu: cum te uiti din fata masinii, localizeaza ambreiajul si cutia de viteze in dreapta motorului (intinzandu-se sub baterie). te uiti pe partea din fata a cutiei (deci cea spre radiator) si ai sa vezi un buson metalic cu profil patrat. iei cheia de 10 si-l desfaci apoi bagi ulei pana nu mai intra, ci incepe sa se prelinga afara prin gaura de umplere (adica pana nivelul uleiului ajunge la acea gaura de umplere). Apoi infiletezi la loc.

cu seringa te chinui. cel mai simplu: iei o palnie, ii pui un furtun de ~1m in capat (sau destul de lung cat sa nu stai aplecat cand umpli). furtunul sa fie destul de subtire cat sa intre in gaura aia (eu am gasit in bazar pt instalatii sanitare, transparent).

vezi busonul notat cu A in poza. ala e.
[attachmentid=53395]
mihai0070
Seringa de 100 ml este cea mai buna ... cu furtun stai de iti rogi moartea pana curge ... uleiul este mult prea gros ca sa mearga usor prin cadere libera
tatabobu
Poti sa-l incalzesti, si curge foarte usor.
bertro
nu curge chiar asa de incet.
gti98
Hai ca pentru completat nu-i pui asa de mult. Iar de incalzit se poate destul de usor (nu trebuie adus la fierbere!)
Dar de ce-ti pui problema de completat? Pierde?
Spor!
iulian.bisty
mai oameni buni nu ati auzit de spritiera . e mult mai elegant
liviu_buc
apropo de uleiul de cutie de viteza,care sunt codurile uleiului ptr cutie de nova din 1999?exemplu dsn are 75w8o dar la nova care este?care stiti...
mihai0070
Da are ... la Nova este : SAE80W90


Liviu tie nu ti-am dat manualul de nova blush.gif


Hmmm adu-mi aminte maine pe mess de manual ...
liviu_buc
nu mi l-ai dat mihai0700
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.