Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: nova mea
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
adnan
pareri si comentarii!
mihai0070
O nova bine intretinuta ... ai modulul ca al meu ... dar arata mult mai bine tongue.gif
bertro
sa-ti traiasca, se cunoaste ca o ingrijesti. totusi, incearca sa rigidizezi cumva polita aia cu boxele ca sa stea dreapta (banui ca de la greutatea difuzoarelor atarna asa, desi plasticul e destul de solid). Eleronul de supernova l-ai pus tu? cat mai costa ?
madendre
polita aia din spate era rupta si la mine lam reparat cu o bucata de scandura nici nu se vede reparatia.si sa nu fiu off topic masina arata spendid bravo chiar mi-a placut.la interior ii mai faci ceva sau il lasi asa din curiozitate intreb.
bertro
apropo (scuzati off-topicul): lateralele alea 2 pe care sta polita (alea cu locasuri pt difuzoare) se gasesc in magazine? daca da, cat costa? la nova mea sunt crapate de cand o am si tot am zis ca le schimb dar n-am apucat. Nu afecteaza sustinerea politei, dar ma deranjeaza la ochi smile.gif
adnan
merci pt aprecieri
din pacate nu stiu cat este un eleron eu asa am luat-o
pt interior as face ceva la ceasurile de bord - o culoare ceva dar nu sunt sigur
jantele sunt de pe un bmw seria 3 "rechin"
din pacate vreau sa o vand ca de curind am luat un espero si cam o tin pe dreapta
madendre
parca un eleron de DSN costa cam 100lei poate mai mult sau mai putin.
ps:adnan jentile de BMW sunt de 13"?
adnan
da din pacate
dar este mai bine asa cred sa nu fie probleme cu politia-rar salut.gif
ahyle_blue_eyes
Nu-ti plac ceasurile mele albe?ca in avatar?
apollo
dar ceasurile mele ? smile.gif

Uitati-va si aici. smile.gif : http://www.daciaclub.ro/galerie/thumbnails-693.html
http://www.daciaclub.ro/galerie/thumbnails-692.html
ahyle_blue_eyes
Intr-adevar foarte frumos se ved noaptea ceasurile tale ....insa ziua......ufff nu is prea frumoase!!!
Ps:aveam si yo de ales sa fac se le luminez cu leduri(faceam ceva mai complex oricum) ..............sau le faceam albe !Avand in vedere ca 80 % conduc ziua am ales sa fac ceasurile albe ca se vad altfel!!!Dar fiecare cu gusturile lui
apollo
ziua acele sunt albe.
oricum vrea sa fac ceva pe ceasuri...un model ceva abstract.

m-am gandit sa fac cu niste folie care lumineaza,ceva gen pânza de paianjen.

am niste folie care lumineaza si incerc sa o modific putin.
e un albastru pal

bafta la toti.ne auzim peste vreo 5 zile.sper sa-mi mearga netu atunci.

ahyle_blue_eyes
Interesanta idee!Spor la munca si speram sa ne impartasesti si noua "lucrarea ta" cand termini!
madendre
adnan defapt e bine cas 13" arata super + ca nu ai treaba cu politia si alte necazuri sa frece undeva roata de contraaripa.ahyle_blue_eyes ceasurile tale arata super dar ce ai pus peste ceasurile originale o folie speciala?
ahyle_blue_eyes
folie autocolant alba!!!am si akuma prin casa vreo 2 foi A4 cu ceasuri de nova
Momentan am alt model(nu cum e la avatar)tot albe dar am adaugat unele chestii
adnan
ahyle_blue_eyes frumoase ceasurile
cum le-ai facut?
ahyle_blue_eyes
QUOTE(adnan @ 14 May 2007, 22:30)
ahyle_blue_eyes  frumoase ceasurile
cum le-ai facut?
*


Tiparul de nova luat de pe forum!Care vreti vi le trimit yo ca am mai multe modele.....modoficat de mine ca sa arate cu 10 km/h mai mult(doar pt impresii) si top speed sa fie 200 si nu 180 apoi mers si listat pe autocolant alb!
1.Demontat bord
2.Scos acele(apoi vopsite cu rosu insa cu grija sa nu se decalibreze) si ceasurile .....apoi am lipit pe spatele ceasurilor o folie prin care nu trece lumina(un fel de folie de aluminiu de gatit) ca se vedea urat noaptea)
3.Decupate ceaurile frumos si apoi lipite cu grija peste ceasuri!
4.Montat la loc
5.Timp de lucru 30 minute si cost 1,9 Ron(atat costa printatul)

Ps: scuzati calitatea pozelor sunt facute cu cam web si cu un tel
adnan
merci
bertro
ti-au iesit misto, ahyle. ma gandeam si eu intr-o vreme sa-mi pun, da' momentan mi-e lene sa desfac bordul smile.gif

o alta tema de gandire ar fi sa gasim ceva pt spatiul ala total inestetic dintre ceasuri (ala cu martorii). La GTI si la Supernova au avut mai multa inspiratie baietii de la pitesti.
ahyle_blue_eyes
Gti am si yo.....dar numai alea din 2000 au ceasuri de SN
In spatiul respectiv mergea foarte bine un calculator de bord
jackie chan
salutare.....sunt nou pe aici ...si am si eu o intrebare pt toti de pe acest forum
se potriveste axul de delco de la 1310 la nova adica la 1600...si cum ar trebuii sa fie acele arculete de la avansul vacumatic
mihai0070
jackie chan ai mai scris o data treaba asta ... acum ce o sa faci o sa scrii in fiecare post acelas lucru mad.gif
ahyle_blue_eyes
Adnan ce marime au gumele tale?pe spate is mai mari no?....cel putin asea se vede din poza!
apollo
E MATADOR MP12.deci e 165/70/R13.asa am si eu pe spate la a mea

Is cele normale.
Nu m-i se par ca fiind alt tip de gume.doar masina inaltata de spate.
ahyle_blue_eyes
mie chiar mi se par mai mari!Astept o confirmare din partea proprietarului!
apollo
QUOTE(ahyle_blue_eyes @ 31 May 2007, 20:48)
mie chiar mi se par mai mari!Astept o confirmare din partea proprietarului!
*



ma duc de fac poza la guma mea.

ai sa vezi ca e la fel.
adnan
as vrea eu sa o inalt putin de spate
pe spate am 175/65/13 asa am avut si pe fata dar nu am mai gasit si am pus 165/70/13
ahyle_blue_eyes
Deci am avut dreptate!Efectul e frumos
mihai0070
mai inalte Dece?
eu am pus pe spate 175/70/R13 si sunt mai LATE ... fata de cele de pe fata de 165/70/R13 dar arata frumos ... tongue.gif
C a t a l i n
QUOTE(ahyle_blue_eyes @ 1 Jun 2007, 07:13)
Deci am avut dreptate!Efectul e frumos
*



biggrin.gif Ești sigur că ai dreptate?

Eu zic că nu sunt mai înalte, ci MAI JOASE! biggrin.gif

Să calculăm:
Pneurile originale sunt 165/70/R13, adică talonul are 115,5 mm.
Cele puse de Adnan sunt 175/65/R13, adică au talon de 113.75 mm.

Nu știu cum vezi tu acea diferența de 3.5 mm (1.75 mm x2) în poze, și o mai vezi în plus în loc să o vezi în minus... biggrin.gif

Mihai, la tine sunt și mai late, și mai înalte pe spate, talonul cu 7mm mai înalt iar toată roata cu 14mm.
apollo
eu nu inteleg o chestie

Pe janta de nova pe care intra 165/70/13, ce altceva as putea sa pun?

nu vreau sa decalibrez nici vitezometrul din cauza gumei.

tot ceva pe r13 dar mai lat merge?
C a t a l i n
Există pe net mici aplicații de calcul al diametrului roții în funcție de dimensiunile pneului.
mihai0070
Catalin Marinarul asa este am gasit si eu una si am vazut diferenta biggrin.gif
Apollo vrei si pe fata si pe spate sau doar pe spate ?
apollo
as vrea fata mai intai.

apoi si spatele.

dar daca imi deregleaza vitezometrul, renunt
mihai0070
Mai mult ca sigur o sa influenteze vitezometru ... sad.gif
adnan
asa este cu vitezometru eu am avut si pe fata pe 175/65/13 si cred ca s-a dereglat-decalibrat nici nu stiu cum sa-i spun pt ca in mers la viteza se observa un tacanit in acul indicator de viteza dar asta este important este ca indica viteza biggrin.gif
apollo
QUOTE(adnan @ 6 Jun 2007, 12:23)
dar asta este important este ca indica viteza biggrin.gif
*





Partea rea e ca ti-o indica eronat.
anndi
185/60/13 si nu imi indica eronat viteza
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.