Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Ce stiti despre rasa doberman
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Cafenea
virus2150
Salut!

Am fost ieri sa cumpar un pui de Rottwailer si m-am razgandit cand am vazut o demonstratie de agresivitate. M-am speriat cand am vazut ce violenti, nervosi si puternici sunt. Mai ales ca sunt greu de controlat si de stapanit cand deja i-ai dat apa la moara. Dar in drum spre casa am vazut un caine Doberman care parea linistit foarte jucaus (aducea mingea, chestii d'astea) si de cand l-am vazut am zis ca gata asa vreau si eu.

Azi vreau sa ma duc sa cumpar unu la vreo 150euro cica are 3 luni si parinti campioni. Stiu ca e vrajeala cu parintii de fapt banuiesc dar eu nu am nevoie dacat un caine care sa pazeasca casa pe care abi-am am cumparat-o. Asa ca va rog sa-mi dati daca puteti sfaturi despre el safie baiat sau fata chestii dastea.

Va multumesc!
costi
Ciine de paza si aparare creat de nemti dar neterminat ca rasa. Se spune ca are probleme cu "capul" la maturitate. Poate deveni periculos daca nu este dresat temeinic. Daca nu ti-l iei pina miine revin cu date.

Catel/catea - greu de spus. Si una si alta au avantaje si dezavantaje. Cateaua ar putea fi mai afectuoasa si iti mai recuperezi din banii dati pe ea, cind o face pui. Daca vrei insa ciine de paza cred ca-ti trebuie baiat pe care sa-l faci "rau".
virus2150
Multumesc mult!
Andy-LGN
Era o teorie candva ca le CRESTE CREIERUL si INNEBUNESC





Totul este o ABERATIE. Stai linistit e un caine bun si mult mai echilibrat decat un Rotweiller.

Eu as inclina catre un mascul ca si caine de paza si pt ca nu ai probleme cu puii. Banii pe el poti sa ii recupereszi daca il dai la monta. In aceest caz iti vei lua un pui din cei fatati (asta e regula biggrin.gif)

Daca e si din parinti campioni bafta la expozitii cu el desi ma cam indoiesc sa fie din parinti campuioni la NUMAI 150 de EURO

Ai grija sa nu aiba probleme puiutul de nu au putut sa il dea pana al 3 luni .ei se vand al 2 luni in mod normal



BAFTA si sa-ti TRAIASCA biggrin.gif
cristig
am avut rottweiler la firma vreo 2 ani. o fetita care era f. jucausa. si am prieten care a avut un doberman.

rottweiller-ul este agresiv daca asa il inveti, ca orice caine de altfel. la fel si cu doberman-ul.

este clar ca astia doi sunt mai agresivi ca un pekinez dar oricum dresajul modeleaza mult comportamentul si bineinteles stapanul.

intre doberman si rottweiler eu as alege rottweiler dar e chestie de preferinta in final.

anyway ia-ti baiat nu fata. aia intra in calduri... nu prea te intelegi cu ea in perioada aia.

cu baietii e mai simplu laugh.gif
luxcor
Daca nu vrei batai peste batai in parc ... recomandam fata ... bineanteles cu alte probleme ... sangerari de 2 ori pe ani, monta, pui, ...

Ca agresivitate baietii de rottweiler si doberman sunt cam tot pe acolo (depinde mult si de dresaj) ... dar difera mult muscatura intre cele 2 rase ... rottweilerul sectioneaza cu o forta foarte mare pe cand dobermanul sfasie ... pentru paza curte parca mai mult rottweiler baiat ... dar ai grija sa mai treci si tu din cand in cand pe acolo sa nu te uite ca cine stie ... ha ... ha ...

Atentie mare la parinti si bunici (pedigree) si la pret ca se cere destul de mult ... sa nu iei vreunul cu probleme ca o sa tragi apoi toata viata (lui) ...

Succes !!!



PS: si pentru ca vad ca nu prea te pricepi atasez si o lista de "sfaturi ptr. achizitionarea unui pui" - este facuta pentru Golden Retreiver dar sfaturile generale merg la orice caine ... din nou succes :roll:
asarban
Ma..eu zic ca iesiti mai ieftin cu o alarma!
costi
Da mai Andrei da o alarma nu poti sa o mingii, nu se bucura cind vii acasa, nu te iubeste neconditionat .... si mai da si alarme false tongue.gif
asarban
Da ma dar nici nu te musca si nu face purici sau capuse
costi
OK ne luam alarme si ciine pe post de back-up. Sau invers.
Al Cap0nE
Ca posesor de Rotw. pot spune ca este un caine exceptional ! A fost dresat in cadrul politiei si nu ataca decat la comanda sau daca sunt in pericol. Si cand o face stai linistit ca nu omoara omul. in rest este foarte devotat, iubitor si ascultator. Dobermanul are o fire mult mai agresiva si mai rece decat rotweillerul !!
RIon
Eu zic sa iei un BOXER - e cel mai prietenos cu familia. Eu am avut 2, multa vreme.
BV99
daca ai curte, un rotti-fetita e excelent. baietii cand simt catele in calduri nu ii mai controlezi pe cand fetitele asculta in orice conditii. Eu am o fetita, stau la bloc si totusi nu regret deloc ca am ales-o, inainte am avut un baiat. Agresivitatea exista dar daca nu e antrenata nu e nici o problema. Intradevar dobermanul pare mai rece dar nu e chiar asa, diferenta intre ei o da nevoia de independenta a dobermanului ceea ce duce si la o nepasare fata de oameni. Rottweiler-ul in schimb e extraordinar de apropiat si afectuos,devine chiar sufocant, iar daca e socializat se intelege extraordinar si cu copii.

RIon zice de Boxer, nu vreau sa il supar dar mie mi se pare cel mai agitat caine pe care il cunosc, astia nu stau o clipa linistiti. Am avut in vizita un astfel de "nebun" in cateva randuri - a reusit sa imi distruga 2 perechi de papuci si jumatate din parchetul dintr-o camera (nu au fost lasati singuri) in mai putin de 2 ore.

Oricum bafta multa si sa ai noroc de el.
virus2150
Neata!

Va multumesc pentru sfaturi.

Vreau sa va aduc la cunostinta ca mi-am luat un catel doberman.

E sanatos tun si am si carnet de sanatate care confirma asta.

Chiar pe 4 treb sa ma duc sa-i mai fac o injectie dar nustiu pentru ce ca nu ma pricep si mai mi-a dat si ceva vitamine sa ii dau.

Problema este ca el a fost crescut in curte, si ieri cand l-am adus acasa statea ca prostu se uita mirosea si nimic. Intr-un tarziu am zis sa-l duc afara pe la 12 si am stat o ora si nimic. Cand m-am intors in casa cu el ce credeti ca a facut? ... chiar pe canapeaua mea cea noua.

Acum il tin in apartament la prietena mea ca eu m-am c-am saturat de el.

Toata noaptea pipi ba pe canapea, hol, baie m-am plimbat cu ziarul dupa el dar tot ce a vrut muschi lui a facut. Asa ca i l-am plasat ei ca un cadou urmand ca eu sa-i aduc de mancare, sa-l duc la medic si cand se face mai mare sa il duc la casa.

Cred ca ia se va descurca mai bine decat mine. Eu ma inervez repede si mai am nevoie de mult timp sa ma obisnuiesc cu el.



PS: Am pus alaram la casa, dar la casa nu si la gradina pe unde mai fac visita ciorditaorii si mai fura sau strica cate ceva.

Alarma suna in continuu si de la vrabii sau de la orice vietate asa ca ca sa nu mai deranjez vecinii am hot sa iau un caine.
virus2150
Am auzit azi ca cica la rasa asta dupa 5 ani le creste creieru in craniu si apasa pe centri nervosi si o iau razna.

O fi adevarat?
costi
E un fel de legenda. Or fi fost si astfel de cazuri dar "literatura de specialitate" (a se vedea mai sus) nu le mentioneaza. Oricum mai ai timp pina atunci sa te bucuri de el, desi vad ca te-ai descurajat repede. De fapt cred c-ai stabilit un adevarat record tinindu-l o zi si-o noapte tongue.gif
Marty
Tu n-ai citit tot ce ti s-a scris ?
costi
Moa? :shock:
Ov
costi, se referea la virus2150, pt ca undeva mai sus un post a lui Andy_LGN care zicea asa:

QUOTE


Era o teorie candva ca le CRESTE CREIERUL si INNEBUNESC





Totul este o ABERATIE.

costi
:oops:
Marty
QUOTE
Moa?  :shock:


Biensur que no, mon Dieu!

P.S.: Sa-mi traduca si mie cineva ce dracu' am zis.... laugh.gif laugh.gif
costi
Las' c-am pricipit ! E de bine.
Marty
Pai eu vroiam sa-mi traduca mie, nu tie! laugh.gif laugh.gif laugh.gif
luxcor
1, 2, 3, 4, 5 cuvinte ... 6 cu virgula ... e clar Marty a fost in Franta ... Marty a fost in Franta ...



Despre crescutul creierului la doberman:



Este adevarat dobermanului ii creste creierul dupa cinci ani (de facultate) si apoi pleaca linistit in Canada biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif



Apoi dinspre partea lui virusache 2150:



E clar ca nu a citit nimic (sau a citit prea tarziu) ... asta deoarece toata lumea a zis rotweiller ... toata lumea a zis ca e preferabil fetita ... iar el si-a luat UN BAIAT DE DOBERMAN ... he ... he ... cata caterica nene sa cer sfatul si apoi sa fac dandaratelea ...
Marty
QUOTE
Este adevarat dobermanului ii creste creierul dupa cinci ani (de facultate) si apoi pleaca linistit in Canada  :D  :D  :D


Da' eu care am 7 ani de facultate si sunt tot aici, sunt Ciobanesc Mioritic sau Bichon Maltez ? :rad sub masa:
asarban
Tu?

Pai sa vedem...caine rosu esti? ESTI!

Boon!

La cum arati..mdea..cam jigarit...cam...d'ala din portofoliu lu' madam BB fara OB..

7 ani de facultate....hmm..deci nu poti fi dresat usor...hm....

Maidanez de Aviatiei ...ce moas-ta sa fii!

http://www.daciaclub.ro/images/smiles/radmasa.gif
luxcor
Marty ...

Am uitat sa iti spun ca astia ca noi care au minim cinci ani de facultate, masterate, doctorate, ... sunt rase considerate periculoase si ca atare interzise in Canada ... singura tara in care au voie sa circule inca in libertate este Romanica ... asa ca pofta in cui ...
echosektor
stiu ca e urat si fioros...
MMihai
Mai bine luati-va domne un ciobanesc germna si terminati povestea.. eu am de 5 ani junate si este foarte destept .. problema e ca nu se satura niciodata smile.gif
costi
Mihai, gata s-a terminat. Si-a luat omu' doberman si l-a dat a doua zi ca-i facea PP in casa
Vlad Georgescu
QUOTE(costi @ 28 Sep 2004, 14:06)
Catel/catea - greu de spus. Si una si alta au avantaje si dezavantaje. Cateaua ar putea fi mai afectuoasa si iti mai recuperezi din banii dati pe ea, cind o face pui. Daca vrei insa ciine de paza cred ca-ti trebuie baiat pe care sa-l faci "rau".
*

:-( :-(

Catelusa mea soricar a facut pui. Cind am venit acasa, m-a chemat sa vad puii...

Pe urma de fiecare data cind dadeam cite un pui (for free, n-am avut inima sa-i vind, ci le-am cautat stapini cit mai buni) il cauta o zi intreaga.. Cind am dat ultimul pui, a vazut cum intru cu el in masina si dupa aia cind ieseam cu ea la plimbare se invirtea in jurul masinii, mirosea, isi cauta puiul.. a facut asta saptamini intregi.

Intr-un cuvind mi-a rupt inima.. daca as fi stiut, n-as fi lasat-o sa faca pui. Am crezut ca asa este mai bine pentru catelusa.


Cu dobermanul si alte rase mari exista o problema.. trebuie sa ii inveti de mici sa nu sara pe tine. Altfel cind sint mari e cam neplacut cind sare pe tine dobermanul de 90 Kg, isi pune labele pe umerii tai si te linge pe fata!
luxcor
QUOTE(Vlad Georgescu @ 23 Sep 2005, 03:56)
cind sare pe tine dobermanul de 90 Kg ...
*



doamne' iarta-ma vlad ... unde ai gasit tu doberman de 90 de kg ??? blink.gif poate in Germania la 2 pack biggrin.gif
Vlad Georgescu
Ok, am gresit. Voiam sa zic 90 lbs, care inseamna vreo 40 Kg. smile.gif smile.gif

De fapt, mi-am amintit gresit ce am citit in revista "Ciinii nostrii" (care acum parca se numeste "Ciinele meu" despre doberman.
Marty
Pai despre rasa asta de caini eu stiu doar o vorba: "Ce stie taranu' ce e doebrmanu !? Zice ca-i o caprioara mai neagra...."
Smudo
radmasa.gif . Mai sint si aia ciocolatii, care la fel sint frumosi rau de tot. Atunci chiar ca nu-i mai deosebeste deloc.
@Vlad, nasoala faza cu puii catelusei. Am si eu o catea (nu-i spun catelusa ca e cam mare), vreo 6 ani are deja, e corcitura intre dalmatian si brack german. E o frumusete, arata ca un brack imbracat in blana de dalmatian, dar cu pete putine si sterse, aproape invizibile. A fatat doar o singura data, si a luat pui de la un maidanez, cind i-am adus un dalmatian cu care sa se imperecheze l-a batut pe ala, pentru ca nu suporta alti caini deloc. Puii i-au dat ai mei, dar mie mi se pare ciudat, ca ea nu s-a prea ingrijit de puii ei si nu i-a cautat mai deloc. Pur si simplu nu se poate intelege cu alti caini, indiferent de talia lor, ca sint mari sau mici. E normal? Adica se intimpla des ca un caine efectiv sa nu suporte alti caini in jurul lui (nici macar progeniturile) si sa stea doar lipit de oameni? Si inca ceva, nu suporta sa vada tigani. Cum ii vede innebuneste, cu toate ca ea nu e agresiva, dar dupa tigani fuge imediat sa ii muste si greu poate fi linistita.
Ca sa postez si ON topic: am vrut si eu sa-mi iau doberman mai demult, (din ala ciocolatiu), dar mi se rupe sufletul cind ii vad ca au urechile si cozile taiate (si alti caini, nu doar dobermanii) ca sa arate mai fiorosi.
P.S.: pentru moderatori: s-ar putea uni cumva acest topic si cu celalalt topic in care se vorbeste tot despre caini?
zeu_4u_sweety
nici o veste? ce mai face omul nostru cu dobermanul? eu am doberman d abia a facut 2 ani acum, e o splendoare de caine, iubitor, exceptional. nu e agresiv, nu nimic. il fugaresc pekinezii =))
corbex
QUOTE(zeu_4u_sweety @ 24 May 2011, 15:25)
eu am doberman d abia a facut 2 ani acum, e o splendoare de caine, iubitor, exceptional. nu e agresiv, nu nimic. il fugaresc kinezii =))
*


N-ai observat, au cutite la ei? rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.