Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Garnitura saxafon?
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Dacia Nova
Danny20
am probleme cu garnitura de la "saxafon" daca asa s-o fi chemand.E a2-a garnitura de la motor.....prima e aia la admisie si evacuare si asta e la evacuare....sti cineva daca se gaseste de cumparat, si daca asa se cheama...poate aveti si o poza ceva s-o identific mai usor...merci
einstein1984
Se numeste garnitura galeriei de evacuare. Se gaseste la orice magazin de piese auto.
Si instrumentul muzical cu care e asemnata numita galerie se cheama "saxofon" cu O.
cristidb
La nova nu exista garnitura intre galeria de evacuare si teava.
gabi1
Corect ce a spus cristidb.Suprafata de imbinare intre cele 2 segmente e de forma conica iar problema apare cand se umbla la traseul de evacuare si se schimba pozitia initiala a celor doua piese(in timp ele se deformeaza un pic datorita temperaturii ridicate...probleme si cu arcurile alea care se decalesc si nu prea mai au efect)
cristidb
Se pot pune niste saibe pentru a tensiona mai mult arcurile. Se mai poate pune silicon rosu la imbinare, care oricum se va arde, dar totusi etanseza putin.
gabi1
Ce saibe..?ca eu am pus ditamai piulitele biggrin.gif (recomand sa nu se stranga la maxim,adica pana ce spirele arcurilor sunt stranse la maxim...macar 1-2 mm joc termic.
..Si nu va face-ti probleme,cu timpul se aseaza la locul lor.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.