Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: compresie moto
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
cristi_21us
stie careva unde as putea sa imi masor si eu compresia la motor si ca ce valori ar trebui sa am?tat se tot lauda cu cu super motorul lui care la facut el si ca el garanteaza ca sunt putine facute asa ca el.eu nu ma prea pricep la mecanica.nu stiu ce zicea ca a schimbat camasile de doua ori in 1000 km ca pistonul nu stiu ca sa faca si ca nu stiu ce set frantuzesc a pus.in fine.ca un motor sa fii super bun cum zice el ce compresie ar trebui sa am?ca sa vezi ce il "rup cu lupta" daca nu are o compresie de speriat.
BV99
te duci in spate la onix, la atelierul de raparat carburatoare (sunt cam de kkt si iti iau 150k pe operatie) sau la alt service si intrebi de masurat compresia (eu am fost la E60). pentru un motor bun valoarea trebuie sa fie intre 14-12 pe fiecare cilindru si cu diferente cat mai mici intre cilindrii.
Muttley
Ca sa-ti masori compresiile, tb sa ai bateria in stare buna. Ca daca nu, se descarca in timpul masuratorilor si iese compresia mai mica la ultimele pistoane. Iar ceea ce conteaza la determinarea compresiilor nu este val lor propriu-zisa (cum se spune cam peste tot) ci diferentele intre compresii. Cu cat diferentele-s mai mici, cu atat uzura setului e m. uniforma. Iar daca faci treaba asta doar de dragu' de a pune la respect pe cineva, cand dai la demaror tine pedala de acc la podea. Asa compresiile vor fi maxime.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.