Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Pompa de apa se schimba la 60.000/4ani?
DaciaClub - Forum Dacia > Dacia Solenza > Piese auto - Dacia Solenza
Pages: 1, 2
nh1980ro
Am vazut ca la DSN se recomanda schimbarea capacului pompei de apa la revizia de 60.000km sau 4 ani, dar am intrebat un mecanic in service si el mi-a zi ca depinde.
Voi ce stiti de chestia asta?Referitor la Solenza, nu DSN.
cristio_79
Scrie in vreo carte de DSN ca se schimba capacul pompei de apa la 60000km/4ani?Eu stiam ca se schimba cand incepe sa huruie sau cand scapa antigel.In orice caz,la masinile gen DSN/SLZ(in general la toate masinile cu distributie pe curea),cand umbli la pompa de apa,trebuie sa schimbi si cureaua de distributie indiferent la cati kilometri faci acest lucru.


La 60000km se schimba lichidul de racire.
nh1980ro
Corect. Intrebarea mea este daca e recomandabil sa schimb si pompa de apa tocmai ca sa nu inceapa sa huruie sau sa piarda apa dupa 1000km dupa ce am schimbat distributia.
Asta in conditiile in care folosesc antigel in motor si nu apa chioara.

Adica m-ar interesa daca cei care au schimbat deja cureaua de distributie, au schimbat si pompa de apa sau au avut probleme cu pompa de apa (in cazul in care n-au schimbat-o)?
pastrama
Pai dac-o iei asa e recomandabil sa schimbi tot ce poti! Ca o piesa noua e mai buna ca una veche, nu? radmasa.gif
nh1980ro
Nu neaparat. Depinde de cine e facuta piesa noua. Sa incercam totusi sa n-o dam in caterinca.
i96nds
Nu exista vreo recomandare dintr-asta.

Decizia se ia de la caz la caz, in functie de ce se gaseste acolo dupa demontarea curelei de distributie. Deci nu poti sti dinainte daca a facut "floare" acolo sau nu.
Daca e totul OK atunci pot lasa pompa la locul ei pana la 120.000.
nh1980ro
Ok. Mulumesc i96nds.
einstein1984
Frate, cat costa capacul ala?
Ca daca se strica la 80 000 km, ca sa-l inlocuiesti schimbi si cureaua de distributie cu restul rolelor! Si atunci o sa plangi ca nu ai schimbat si capacul ala! Un rulment dus la rola aia poate sa-ti dea distributia peste cap.
Schimba-l!
minny
Eu zic sa schimbi tot. Au mai fost destui care au avut ghinion si dupa ce au schimbat distributia s-a busit nu stiu ce simerigul ce e pe acolo si au trebuit sa inlocuiasca din nou distributia. In mod normal la 4 ani sau 60.000 de km se face operatiunea asta. Eu am facut 4 ani in mai acum 2 sapt si teoretic am atins o conditie de inlocuire a distributiei, o mai las asa insa pana la toamna la revizie, dar atunci schimb tot ce trebuie. E cel mai sigur asa, si asa piesele sunt multe de calitate indoielnica ...
i96nds
Daca e sa schimbati pompa de apa, mai bine o schimbati cu totul, nu doar capacul. E cam 250 lei bucata.
nh1980ro
Am intrebat eu si am gasit cu 200RON.
Eu de asta am intrebat.
Cati dintre voi au avut probleme cu pompa de apa dupa ce au schimbat distributia? asta in cazul in care n-au schimbat pompa de apa odata cu distributia.

La partea cu simeringul e alta treaba.
garlic_dog
QUOTE(einstein1984 @ 18 May 2007, 15:37)
Frate, cat costa capacul ala?
  Ca daca se strica la 80 000 km, ca sa-l inlocuiesti schimbi si cureaua de distributie cu restul rolelor! Si atunci o sa plangi ca nu ai schimbat si capacul ala! Un rulment dus la rola aia poate sa-ti dea distributia peste cap.
  Schimba-l!
*





Eu am dat doar 60 RON fata de 200 in varianta de origine. Si din imagini se vad diferentele.
cristio_79
Ce "natie" este pompa?
Sunt ceva diferente intre ele. Am vazut in topicul despre schimbarea distributiei ca ai montat-o, totusi. S-a potrivit perfect?
Eu, sincer, nu m-as fi incurcat cu ea.
garlic_dog
QUOTE(cristio_79 @ 27 Jun 2009, 11:33)
Ce "natie" este pompa?
Sunt ceva diferente intre ele. Am vazut in topicul despre schimbarea distributiei ca ai montat-o, totusi. S-a potrivit perfect?
Eu, sincer, nu m-as fi incurcat cu ea.
*



Cineva zicea ca ar fi de la conex. Dar firma este ceva cu A...am aruncat cutia.
Are ceva diferente dar neesentiale. Plus ca am primit "bonus" si o garnitura de carton. Oricum imi luasem si gasket maker. Si am montat-o. Aia originala dupa 71000 km avea ceva scurgeri pietrificate.
cristio_79
Mai mult ca sigur Asam.
Sper sa nu ai probleme cu ea, desi am mari indoieli. Cum am spus, eu nu m-as fi incurcat.
garlic_dog
QUOTE(cristio_79 @ 27 Jun 2009, 19:56)
Mai mult ca sigur Asam.
Sper sa nu ai probleme cu ea, desi am mari indoieli. Cum am spus, eu nu m-as fi incurcat.
*





Da' care-i shmenu'? Da coltul repede?


Si daca da cum face inainte de moarte? Are ceva simptomuri?
cristio_79
Piesele de asam sunt foarte proaste.
Ca simptome: huruit, scapa lichid de racire.
IRONICK
QUOTE(garlic_dog @ 27 Jun 2009, 18:00)
Aia originala dupa 71000 km avea ceva scurgeri pietrificate
Acolo este un canal de drenaj. Toate au scurgeri, daca nu curge inseamna ca este infundat si uzeaza rulementul. Daca nu balangane axul poate sa mearga inca 60k.
bogdan_90
eu n-am schimbat-o la 60.000 si am aproape 80.000 si nu sunt probleme. tine lejer pana la 120.000 km .
dr_mKe
Producatorul prevede inlocuirea la 120.000 km cand se schimba distributia a 2-a oara. Sunt insa destui care daca nu are semne ca scapa apa, o lasa si mai merg cu ea linistiti.
mickey_nr1sol
Este recomandat sa se schimbe pompa de apa la 60000 atunci cand se schimba si cureaua de distributie, daca se strica pompa si curge lichid pe curea se rupe si o sa aveti mai multe piese de schimbat inclusiv pompa de apa.
ingRotaru
Salut.
Pompa de apa se schimba odata cu distributia, aproximativ la 60.000km sau 3 ani, chiar daca la demontaj pompa nu are joc, nu curge sau huruie ea tot de schimba, fiindca sa zicem ca masina este noua, schimbi distributia la 60k dar fara pompa, asta inseamna ca ai sa mai schimbi pompa la 120k, adica la urmatoarea revizie. nu cred ca o pompa de apa tine 120.000 km.
bafta
killpacient
Solenta mea e din 2003 ( Rapsodie) am 43k KM si nu am schimbat pompa ... merge brici...
einstein1984
Pun pariu ca nici distributia....
vladut88
QUOTE(ingRotaru @ 1 Oct 2009, 11:33)
Salut.
Pompa de apa se schimba odata cu distributia, aproximativ la 60.000km sau 3 ani, chiar daca la demontaj pompa nu are joc, nu curge sau huruie ea tot de schimba, fiindca sa zicem ca masina este noua, schimbi distributia la 60k dar fara pompa, asta inseamna ca ai sa mai schimbi pompa la 120k, adica la urmatoarea revizie. nu cred ca o pompa de apa tine 120.000 km.
bafta
*


sincer nu stiu daca e asa cum zici tu eu am 123500 km didtributia schimbata la 70000 km o mai las pana la 130000 pompa nu a fost schimbata si de curs nu curge si nici joc nu are ca sar auzi
tataiedaciotul
Scimbarea pompei de apa obligatoriu cu distributia este o legnda a mecanicilor.De ce? Pentru ca sa creasca devizul, ori nu intind cureaua de distributie corect si atunci, "cade " pompa de apa si este vorba de garantia lucrarii.
augustin87r
Eu cand am schimbat distributia (dupa ce am cumparat masina, desi fostul a zis ca era schimbata - masina 'avea' 33 000 dar cica a schimbat-o el preventiv la 4 ani) mi-a spus mecanicul ca trebuie neaparat si pompa de apa ca se blocheaza si rupe cureaua de distributie. Si daca nu schimb pompa de apa nu imi da garnatie la distributie....Bine, eu care am aptitudini de mecanica, mi-am dat seama ca erau cam gogosi, dar am schimbat-o ca sa stiu eu ca e noua , masina fiind SH. Imi pare rau ca nu l-am mai intrebat in ce consta garantia lor la distributie. Adica daca se rupe si imi strica chiulasa, ei imi platesc chiulasa sau imi dau curea noua si rola si pompa:)?
corbex
usor-usor o sa ajungem sa schimbam toata masina la revizia de 60k. daca ne lasa si pompa de frina? daca ne lasa etrierii? daca ne lasa cilindrii de frina? daca ne lasa ambreiajul? Pina la 120k orice ne poate lasa. Hai sa le schimbam preventiv, am pune umarul la iesirea din criza.
C@talin
corbex ai uitat ca toate masinile se vand pana in 120 k km radmasa.gif
corbex
Aiurea ! pina la 120 se face rodajul.
bogdanelkva
se treiti!eu am schimbat distributia la 58k,fara sa schimb pompa,acum am 61k si totul este ok deocamdata.cumparasem si pompa dar la montare mecanicul mia cerut si garnitura,cica trebuia sa fie in cutie si nu mia montato fara garnitura.ulterior,am aflt despre un fel de silicon...
mihai 83
Salut.Cea mai proasta combinatie e sa nu schimbi pompa de apa odata cu distributia.Eu asa am facut si dupa 15000 km s-a spart pompa si tot a trebuit sa o schimb.Noroc ca omul la care ma duc cu masina e finut cu mine la bani si nu ma jecmaneste.
bogdanelkva
ai schimbato pt ca ai avut 'norocul' sa ti se sparga.oricum,piesele originale de pe masina din fabrica sunt mai sigure.dupa ce le schimbi...E adevarat ca o data montata cureaua de distributie,daca se da jos nu e bine so mai pui la loc?stie careva?
bogdanmardare
Da, cureaua de distributie se schimba daca a fost demontata.
cristio_79
QUOTE(bogdanelkva @ 6 Nov 2009, 00:12)
cumparasem si pompa dar la montare mecanicul mia cerut si garnitura,cica trebuia sa fie in cutie si nu mia montato fara garnitura.
*


Mecanicul acela trebuia sa stie ca pompa de apa nu se monteaza cu garnitura, nici nu are asa ceva. Se pune doar cu silicon.
bogdanelkva
daca na stiut el,eu nici atat.dar la urmatoarea skimbare o sa stiu. blink.gif
pos
Eu am facut 50.000 km in 5 ani.
La revizia de 50.000 mi-a spus clar ca trebuie schimbata distributia (eu stiam de 60k, el a zis ca da, sau la 4 ani - nu am vazut in carte, dar ma rog).
Desi eram dispus sa schimb si pompa de apa, nea mecanicu (SimpoTrans) a zis ca se uita la ea... si nu a fost nevoie...
Dupa 3000 km nu sunt probleme.
bogdanelkva
sa speram ca nici no sa avem probleme pana la urmatoarea noua distributie tongue.gif am incredere in piesele originale ale masinii rolleyes.gif
djasu82
pompa de apa se schimba la 120 de mii sau la 180 de mii de km. Oricum se verifica daca sunt probleme . Nici eu la 55 de mii de km nu am schimbat pompa ci doar distributia si oricum am schimbat-o degeaba fiindca cureaua originala mai duceadupa mine inca 20 de mii de km dar stiti cum e mai bine previ decat sa dai din buzunar aiurea pe pistoane -supape.
bogdanelkva
hm...eu am skimbato la 58k si cand ma uit la ea acum,cred ca ma mai tinea lejer inca 20-30k.dar am respectat cartea.de pompa nu scrie in carte ca trebuie inlocuita la 60k,ce daca e antrenata de aceasta curea?___"cand ceva functioneaza perfect,trebuie reparat"...
i96nds
Pentru cei care au inca pompa de apa originala, cu care a fost fabricata masina....

NU umblati cu prostii. Daca pompa arata OK si nu au fost scurgeri de lichid, nu umblati la ea. NICI o piesa de scimb nu va fi la fel de buna ca cea originala.
Aud tot felul de oameni cu 60.000 km cu masina si care schimba pompa de apa... preventiv ! Nu exista asa ceva..... Lasati-o in pace !

Daca are insa "floricele" atunci e altceva - se judeca de la caz la caz.
augustin87r
Nici eu nu as fi schimabt-o daca nu ma obliga service-ul. Au zis ca daca nu schimb si pompa nu imi dau garantie la distributie...
cristio_79
Si tu i-ai crezut imediat si ai facut ce au vrut ei. Pe banii tai nu te obliga nimeni.
Daca ti-ar fi zis ca nu-ti schimba placutele decat daca schimbi si discurile ce ai fi facut ?
djasu82
foamea e mare de aceea a fost obligat ... mi se pare aiurea sa te oblige si sa zicem doamne fereste ca plezeneste cureaua si face praf distributia - pistoane etc iti vor plati cele distruse ???
P3riculoS
Buna tuturor.. eu am 63 mii si nam schimbat inca distributia.. ma pregatesc financiar pt primavara sa o fac .. .. in legatura cu pompa de apa.. trebuie si ea.. am tot auzit.. ca la a`l doilea schimb de distributie se schimba pompa voi ce zicetzi .. voi cum atzi procedat ? dupa mecanici nu ma prea iau.. ca sunt cam hotzi sa zic aja .. dupa ei se schimba tot.. numa sa iti ia bani smile.gif
bogdanelkva
simplu.eu am schimbat cureaua distributie si rola la vreo 58k.pompa de apa nu,e pusa deoparte.si deocamdata e bine.62k
CIPTUNING
Si eu am pastrat pompa originala.
Nu neglijati totusi schimbarea antigelului la 60km, odata cu distributia, asta pentru a ajuta pompa pana la 120km.
C a t a l i n
QUOTE(bogdanelkva @ 4 Dec 2009, 21:50)
simplu.eu am schimbat cureaua distributie si rola la vreo 58k.pompa de apa nu,e pusa deoparte.si deocamdata e bine.62k
*



Asta mi se pare culmea... economiei, ca să nu zic altceva...

E ca și cum ți-ai lua pe lângă Solenza și un S-Klasse, dar îl ții la păstrare, și circuli numai cu Solenza... wacko.gif
sorin1983
Misto comparatie...dar nu ti se pare aberant sa schimbi niste lucruri doar pentru ca au depasit un anumit termen? Daca sunt ok ce rost are? Acum te apuci si inlocuiesti jumatate de masina ca asa se face nu?
bogdanelkva
QUOTE(C a t a l i n @ 6 Dec 2009, 11:44)
Asta mi se pare culmea... economiei, ca să nu zic altceva...

E ca și cum ți-ai lua pe lângă Solenza și un S-Klasse, dar îl ții la păstrare, și circuli numai cu Solenza... wacko.gif
*


am scris mai la inceput de ce nu am schimbat si pompa,nu din cauze economice,cum gresit se interpreteaza.rog documentare pt lamurirea situatiei.up.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.