Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: penalizare daca refuz creditul?
DaciaClub - Forum Dacia > Alte discutii > Zona Financiara
aqua
salutare, aam o intrebare...daca am depus actele pt un credit la o banca, si ma suna sa-mi zica ca s-a aprobat dosarul....iar eu ii zic imi pare rau , a durat prea mult si intre timp am gasit in alta parte...e vreo problema? exista vreo practica sa-ti ceara ceva in cazul in care nu mai accepti sa iei banii ? merci
tzk
Intrebare ajutatoare: ai semnat ceva?
aqua
bineinteles ca am semnat, respectiv cererea aia in care spui cat vrei, in care te intreaba de mama de tata, adresa, etc....dar nu cred ca exista ceva de genul daca te razgandesti ai de platit nu stiu ce comision
441529
Nu platesti nimic.
deconectat
Citeste atent ce scrie pe hartia pe care ai semnat-o (ar trebui sa ai si tu o copie) si daca nu e o clauza clara care spune ca platesti, atunci nu platesti nimic. Daca nu mai ai hartia, intreaba la banca.
aqua
nu am nici o copie din pacate, altfel m-as fi lamurit,o sa sun la banca ma fac ca ploua si ii intreb
Smiley
s-ar putea sa trebuiasca sa platesti taxa de analiza a dosarului
tzk
personal nu cred ca trebuie sa platesti nimica.
de obicei, daca e ceva de platit, te pune sa platesti pe loc, altfel nici nu pleaca dosaru de la ofiterul de credite .
Dar bineinteles, conteaza mult sa aflii ce ai semnat smile.gif si daca era vro clauza de genu asta acolo
aqua
gata. am zis pas si nu mi-a zis nimic
kata_voiku
Pana nu se semneaza contractul de credit / leasing, clientul nu are nici o obligatie financiara !
Ichebau
daca nu e secret, despre ce banca este vorba? . cel mult o sa te taxeze cu 50 ron adica taxa de verificare la biroul de credit, cel putin asa era la bcr.
aqua
era vb despre abn amro, m-au tinut 7 zile, intre timp am mers la credit europe(fost finans) care m-au rezolvat in 2 zile lucratoare
cristibejan
Normal ar fi fost sa platesti comision de analiza a dosarului (cineva a muncit sa analizeze toate hartiile aduse de tine, sa te verifice in biroul de credit unde orice verificare costa etc.). Pe cererea de credit, unde completezi toate datele, de obicei, bifezi o casuta in dreptul careia scrie: comisin de analiza a dosarului x Eur (Ron etc.).
Daca nu te-au pus sa platesti norocul tau, ai scapat smile.gif
saw
Eu lucrez la ABN si nu se percepe comision daca refuzi creditul, si nici comision de analzia dosar ca la alte banci.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.