Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: berlina din 99,impact violent cu o bordura
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
to_the_limit
salut!



asta seara am patit-o rau tare,veneam pe un drum cu 2 benzi si la un moment dat mi-a sarit un copil in fata de dupa niste masini parcate si am piscat frana(afara ploau torential) si am intrat in acvaplanare cred ca masina s-a dus sanie viloent in bordura ,in trotuar....

am iesti sa vad daca are ceva ,era ok pe afara insa cand am dat sa plec am realizat ca volanul a ramas blokat spre stanga in directia in care am intrat in bordura cu rotile bracate..

si ca sa pot sa merg trebuie sa imping volanul in dreapta ,sui..stiti voi..



fuga la service,acolo mi-a zis cineva ca fiind seara ma rezolva dim si se uita doar..



mentionez ca nu e service autorizat..

a spus ca fuzeta stanga impinsa nustiu cum naiba in janta,si mi-a aratat ca nu intra mana intre ea si janta ..in stanga si in drepata intra...



acum va intrab pe voi..asta ar putea fi ,ca masina merge dar tre sa tin volanul sui de ex cand sunt rotile drepte e ca si cum as lua viraj dreapta...pozitionat..???



am inteles ca o fuzeta de aia este ffffffffoarte scumpa la circa 1,5 milionae,innebunesc ...si nici nu am gasit info pe net in seara asta...



va multumesc ptr eventualele replyuri si scuzati lungimea postului....
Ov
mai greu sa se strambe fuzete, mai degraba s-a strambat tirantul sau/si bascula. Ai grija ce fac aia la masina, si dupa ce o fac, NEAPARAT du-te si verifica-ti unghiurile.



P.S. bine ca n-ai dat peste kinder :inger:
driverx
to_the_limit,



Mai mergi undeva, ca ala pare cam habarnist. Mai ales daca in momentul impactului cu bordura roata era blocata (franata de tot), atunci este posibil sa ai mai multe probleme. Poate chiar toata suspensia este deplasata, poate chiar lonjeronul putin deformat. Nu vreau sa te speriu, dar TOATE astea trebuie verificate. Altfel poate vei avea surpriza ca prima data cand vei merge cu viteza mare va zbura singurica in alta bordura...



Success



:shock:
to_the_limit
pai sincer nu ma pricep mai deloc ,dar un tip de la un service mai putin autorizat de care m-am rugat eu la greu sa ma ajute (la dacia service binenteles nu era nimeni ieri seara la 18),mi-a dat verdictul asta ,si mi-a arata acolo la roata ceva

mi s-a parut suspecta de aia v-am cerut voua parerea ca azi pana la 16 cand ies de la munca sa stiu sa ma hotarasc ce sa fac..daca sa cumpar o fuzeta stanga cum a zis ala deja..



apropo aveti idee cat costa ca io nu am gasit nicaieri pret la asa ceva..
george_d
to_the_limit, te-ai uitat si tu la articulatiile de la roata? Ar trebui sa se vada daca s-a indoit ceva. Nu vreau sa fiu pesimist da' la faze d'astea se distruge geometria masinii.
QUOTE


NEAPARAT du-te si verifica-ti unghiurile

to_the_limit
s-a uitat sub ea si mi-a zis ca nu e niminc strmab,ma refer la bielete..etc...



rotile se invart drept pe asfalt..dar merg cu volanul bracat spre dreapta ca sa tin directia dreapta...
driverx
to_the_limit,



Lasa fuzeta deocamdata. E clar ca trebuie sa mergi la altcineva. Mergi ii zici clar ca ai luat bordura din plin cu roata si vrei o FULL diagnosticare. Stiu ca suspensiile nu is putini bani, dar este siguranta ta in joc, si de asemenea bani pe viitor. Ca manopera e scumpa si mult de lucru, si nai vrea sa constati ca acuma iti crapa un pivot ca a fost suprasolicitat la impact, peste inca o luna bucsele is varza, si peste inca o luna constati ca crapa bascula sau mai stiu eu ce. Trebuie desfacut tot, vazut, verificata toata geometria masinii



:shock:
to_the_limit
vizib e fuzeta bulita,cica..de aia zic...



dar va intreb pe voi e asa scumpa una (1,5 mil)???



ca asa mi-a zis ala si ma bagat in sperieti..???



sau in ce conditii se schimba o fuzeta..nu se poate doar indrepta..??



oricum tre sa i fac si unghiurile...
driverx
to_the_limit,



Nu fii stupid....fii serios...si daca s-ar indrepta, tu mai crezi ca va sta ca lumea roata? Ai mai avea curaju sa pui masina pe fuzeta aia?



:shock:
george_d
Din cate stiu eu, si rog expertii sa ma corecteze daca gresesc, fuzeta e piesa pe care vin rulmentii si prezoanele. Fuzeta nu e vizibile cu roata montata si intra in portfuzeta , porfuzeta care are trei brate corepunzatoare celor 2 pivoti si biletei de directie. Deci probabil ca s-a bulit portfuzeta. Si mai probabil ai indoit si o bileleta de directie.

Un prieten a avut o eperienta asemanatoare cu canal fara capac. Urmarea: s-a crapat caseta de directie.
to_the_limit
QUOTE
to_the_limit,  


Nu fii stupid....fii serios...si daca s-ar indrepta, tu mai crezi ca va sta ca lumea roata? Ai mai avea curaju sa pui masina pe fuzeta aia?



:shock:






probabil ca sunt...de aia va cer si voua ajutorul...



roata acum sta ...cu ea strmaba...
driverx
to_the_limit,



Deci, fiindca trebuie sa tii nu stiu cum de volan inseamna ca totul este dus peste cap. Poate sa fie dusa cremaliera, bieleta indoita, bratul fuzetei care tine bieleta directia indoita. Daca zici ca a fost violent, eu as schimba din start:



Fuzeta (daca is buni rulmentii din ea, keep them)

Pivotii....neaparat...cine stie ce ascund

Bascula inferioara..aia superioara nu cred ca a suferit daca zici ca masina mai merge.

Bucse...TOATE...poate aia de la telescop nu trebuie....sa nu schimbam ceva ce e bun cu ceva nou si mai prost totusi tongue.gif

Bieleta directie



Astea din start....vine diagnosticul cremalierei...asta eu nu pot sa iti zic nimic...cine stie ceo patit, DACA o patit ceva etc



Fuzeta, bascula poti lua SH, dar mai ales la bascula vezi sa nu fie ruginita. AM VAZUT BASCULA RUPTA......not a nice picture. In rest, imi pare rau, dar ia piese noi......mai ales pivoti. Bucsele poate is OK, dar cine stie....



:shock:
to_the_limit
ok...aveti idee de vreun link pe net ceva..cu preturi de piese..ptr dacie ca sa stiu la ce sa ma pregatesc cand ies la 16 de la munca??
driverx
Nu sad.gif



Deci, sa nu mai mergi cu masina aia la plimbare. Misco cat mai putin posibil



Eu ce ti-am dat mai sus este Worst scenario. Cauta pe cineva interesat sa rezolve masina aia. Altfel nu iti va fi bine. E o dacie destul de noua, ma gandesc ca nu vrei sa o arunci.....inca tongue.gif



:shock:
driverx
Hai sa fac putina burtologie:



Fuzeta: > 1mil

Bieleta: cca 400 mii

Bascula: cred ca >500 mii

Bucse: 4 buc pe la 300-400 mii (pentru o roata)

Pivoti: cca 200 / buc...trebuie unu superios, unu inferior. La astia sa nu te zgarcesti. Altfel noi vorbim degeaba pe aici.



Daca ai cremaliera crapata, get a second job smile.gif



:shock:
to_the_limit
ufff..am rasuflat usurat...bine ca mi-ai zis ..ca deja intram in depresie...



sper sa o rezolv cat mai repede si ieftin ca nici nu emasina mea la dreaq...



multumesc oricum...celor care mi-au dat sfaturi pana acum...
bog_cip
Am si eu o intrebare:

1. Geanta , cauciucul cum arata ? Ai gilme pe geanta ? S-a deplasat geanta din umeri ( ea ar fii fost prima care a luat , teoretic, socul )

2. Ochiometric cum arata geometria rotile sunt cit de cit drepte

Cel mai sigur incearca sa :

- ridici masina pe cric ( pe partea care a suferit lovitura )

- sa dai roata jos si sa te uit un pic la tot ansamblu

Bafta!

Oricum la sfirsit dupa ce pui la loc ce s-a stricat regleaza-ti directie!!!
Dyda
george_d, Fuzeta este capatul planetarei dinspre roata care are caneluri si intra in butuc. Tot fuzeta se numeste si paretea la osia spate unde se monteaza rulmentii.

Daca se indoia fuzeta nu se mai poate pleca de pe loc , la subiectul cu pricina posibil brat , prindere brat , caseta sau ceva combinat
to_the_limit
geanta are ok nu e miscata,si rotile sunt un pic miscate adik ce-a din drepata mi se pare mie ca e strmaba acuma nu imi dau seama ca masina e jos...



fuzeta aia de lanaga planetara cica e prea aproape de janta..
bog_cip
Da ... Oricum fara macar o poza nu putem zice nimic ...

Cel mai bine mergi la cineva serios. Altfel poti patii mai rau cum au pati unii in BV ca au iesit cu masina din service si dupa citva KM masina sa rastunat si sa facut praf... Ai grija la dacie e mai naspa. Ai mai multe sanse sa ... NU MAI SCAPI!!!
paul_damian
to_the_limit, vad ca te cramponezi foarte tare de costuri. Daca loveai kinderul ala pe pariu ca nu iti mai ardea de cat costa aia sau ailalta? Nu te mai stresa atat, du masina intr-un service ca lumea sa ti-o faca, asa cum au spus toti antevorbitorii mei, fiindca, tot dupa cum au spus ei, partea cea mai putin nasoala e ca trebuie sa tii tu de volan, partea cu adevarat rea e ca tu esti acum un adevarat pericol pentru toti ceilalti participanti la trafic (drept sa-ti spun partea cu 'mi-a sarit copilul in fata si am acvaplanat' mi se pare o barba pe care multi dintre noi am spus-o cel putin o data, mai bine recunoaste ca aveai viteza :mrgreen: ). Si misca cat mai putin masina din loc, pe cat posibil direct in service! Asculta si tu de un sfat omenesc! Da-i incolo de bani! Mai ales ca nu e masina ta! Daca faci o reparatie de mantuiala si peste doua saptamani stapanul ei da intr-un bucluc din cauza la bicheria care ai facut-o... o sa poti trai cu asta?
to_the_limit


1.masina e a tatalui prietenei mele,deci cade din start faza ca o fac de mantuiala si imi bag picioarele apoi ce-o face ala cu ea..
2.masina a fost reparat pe jumate,mi s-a schimbat la ea bratul inferior stanga care cica era indoit,insa masina tot trage..
3.a ramas cica sa-i fac unghiurile de fuga ,ca in rest nu ar avea probleme pe la caseta de directie insa masian tot trage in special stanga si scartaie rotile in mers....
driverx
@to_the_limit

HAAAA? Pai daca rotile scartaie, masina inca nu e nici pe jumatate facuta. Am vorbit degeaba. Brat inferior, pivoti, poate chiar fuzeta schimbata. Is curios cum a tras concluzia idiotu care tia lucrat la masina ca fuzeta ar fi ok. Aproape pun pariu ca bratu care tine bieleta directie e bulita....sau chiar bieleta.


sad.gif
to_the_limit
well,done azi i-am facut unghiurile am fost cu ea la service autorizat pe calc,si s-a terminat toata tarasenia..

intre timp am schimbat un capat de brat,care avea jos in rest cel de unghiuri a zis ca e ok..numai trebe schimbat nimic..

cu stima,mihai
paulp
Problema fiind rezolvata, Topic closed, nu inainte de a va atentiona ca voi sterge tot ce e off-topic aici.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.