Help - Search - Member List - Calendar
Full Version: Miroase a benzina in masina
DaciaClub - Forum Dacia > Celelalte modele Dacia - 1100, Berlina, Papuc, Nova > Probleme tehnice - Dacia Clasic
dragoselu
Salut,

Miroase a benzina in masina (Dacia 1310) de fiecare data cand fac plinul cu benzina. Si e destul de stresant. Ce sa-i fac? Ce are? O fi spart rezervorul pe undeva? Dati-mi niste idei, va rog.

Dragoselu
mihai0070
La toate mitoase ... daca vezi balta jos atunci este naspa ... daca nu curge ... este ok
dragoselu
QUOTE(mihai0070 @ 18 May 2007, 18:17)
La toate mitoase ... daca vezi balta jos atunci este naspa ... daca nu curge ... este ok
*




Domnu Mihai, dar nu se poate asa ceva: ce au facut inginerii de la Dacia Pitesti de trebuie sa miroasa a benzina la toate Daciile ? ph34r.gif De curs pe jos nu curge, insa miroase de te ia cu ameteli dupa 5 ore de mers... sad.gif
argon
Nu miroase la toate, miroase doar la cele cu probleme.

Verifica garnitura de la sonda, si etanseitatea furtunelor ce intra in rezervor in partea superioara.
mihai0070
dragoselu daca scrii ca miroase atunci cand alimentezi la ce raspuns te asteptai blink.gif

acum spui "insa miroase de te ia cu ameteli dupa 5 ore de mers." pai logic ca ar trebui sa verifici capacul ala din portbagaj daca inchide bine sau nu ... acolo unde este sonda de care zice si argon
sorin1983
parerea mea! cand alimentezi deschide portbagajul(inainte scoti mocheta si tot sa ramana rezervorul gol la vedere!), pui pistolul in gaura si apesi... vezi pe unde curge benzina! eu aveam probleme la vechiul rezervor cu gatul lui dar era fisurat la sudura unde se uneste cu rezervorul in partea de dedesubt astfel ca nu vedeam direct. si am alimentat de vreo 2-3 ori jumate in rezervor jumate in portbagaj pana sa imi dau seama....
daca nu verifica si furtunele din fata de la motor sa fie stranse bine, necrapate etc.
uita`te si la sonda de benzina
asa cum zicea si argon doar la cele cu probleme miroase... si chestia cu "la toate miroase" nu e corecta si nu pot fi de acord, pentru asta pot sa va invit la un test drive, eventual luam si o femeie gravida pentru confirmare smile.gif
DAN_DANIEL
si la mine se intampla asa. masina e stata de luni bune . e dacia din semnatura. la motor nu miroase, o sa desfac maine mocheta si o sa verific garnitura de la sonda
horsewhisperer27
hai sa va spun ceva: sigur ca trebuie verificata etanseitatea peste tot, are un rol important inclusiv mansonul ala de pe gatul rezervorului, etc!

dar se poate sa miroasa ca la balamuc si toate astea sa fie perfecte!
ce rezervor ai?
l-ai schimbat de curand?

ca poate e turcesc ceva, si are niste porisori minuscului, totul e perfect uscat, si in masina miroase de mori!si solutie nu exista, decat alt rezervor!

vorbesc din experienta indelungata cu multe dacii....
aho
Si mie imi mirosea doar dupa ce alimentam si necazul era la cotul gatului. Un colier era cam ruginit si scapa numai in momentul in care venea benzina cu viteza (cand alimentam). Dar asta se intampla la break, daca tu ai berlina, nu mai ai cotul acela de cauciuc si gatul de 30-40 cm. Ma gandesc ca daca ai probleme numai dupa ce alimentezi se poate sa fie problema la gatul de lebada.
disaster
Cam aceeasi problema o am si eu la liberta din semnatura. Am verificat tot ce e de verificat si e ok in afara de furtunul de retur inca 2 cam la fel de mari ca si dimensiune. E putin umed in jurul lor, recunosc nu le-am schimbat colierele de lene dar problema e alta. Miroase in masina doar cand iau o curba mai stransa in viteza si doar daca am deschise geamurile pe fata blink.gif . Daca le deschid pe cele de pe spate nu mirose. Acum recunosc ca am facut ceva dinamica la scoala dar sa mor daca inteleg cum ajunge mirosul din spate la geamurile din fata in mers. Vreo idee?
razvan_3asy
Scriu si eu tot aici, la fel am si eu problema cu mirosu, dar mai am inca o alta problema, la sonda am 2 garnituri si tot imi iese benzina pe acolo, de la ce o fi oare? or fi doar vapori care se transforma in benzina?
aho
QUOTE(razvan_3asy @ 19 May 2007, 23:00)
Scriu si eu tot aici, la fel am si eu problema cu mirosu, dar mai am inca o alta problema, la sonda am 2 garnituri si tot imi iese benzina pe acolo, de la ce o fi oare? or fi doar vapori care se transforma in benzina?
*



Ma indoiesc ca sunt doar vapori de benzina. Cred ca cel mai indicat lucru este o garnitura noua. Si daca nu reusesti sa montezi bine piulita aia mare; mai bine schimb-o.
sorin1983
QUOTE(horsewhisperer27 @ 18 May 2007, 21:59)
...are un rol important inclusiv mansonul ala de pe gatul rezervorului, etc!
*



pot sa intreb de curiozitate ce legatura are mansonul ala cu mirosul de benzina?
horsewhisperer27
doar pentru intrebari este acest forum, nu?
si raspunsuri:

daca nu e montat ca lumea, pe langa el se pot prelinge infime cantitati de benzina in timpul alimentarii!

care ajung in..portbagaj.de unde rezulta o discreta aroma in interior! smile.gif

asa cred eu, asa am observat eu, pe vremuri izolasem pe acolo cu scotch alb, din ala pt "mascat"!
sorin1983
ok...
si totusi sunt curios... omul si`a rezolvat problema? biggrin.gif
floryyn
Si mie-mi pute a benzina sad.gif Initial, cand am cumparat masina, era nasol de tot, mirosea indiferent daca erau geamurile deschise sau nu. Avand probleme cu sonda de benzina, am schimbat si garnitura. Drept urmare, mirosea mai putin. Totusi, la prima alimentare mai substantiala, iar mirosea! M-am uitat si mustea pur si simplu benzina la orificiul sondei!! Am luat un set garnitura+piulita aia, m-am chinuit in fel si chip (am incercat inclusiv sa montez 2 garnituri dar nu se mai infileta piulita), si pana la urma am etansat-o cat de cat si nu prea se mai simtea.
Acum, problema ciudata e urmatoarea: masina sta pe dreapta de cateva zile, ca mesteresc pe la porti--ma pregatesc sa-i fac garaj icon_mrgreen.gif .Ei, pute a benzina in dreptul portbagajului de-ti muta nasu...M-am uitat pe sub ea...nu curge, am scos mocheta din portbagaj...perfect uscat pe-acolo, dar de mirosit miroase!
Chestia e ca nu-i de joaca cu fenomenul, inhalarea vaporilor de benzina pe termen lung poate duce la leucemie...cel putin asa rezulta dintr-un studiu facut de francezi asupra angajatilor de la benzinarii. Nu se manifesta la toate Daciile--am un amic cu o cazatura de masina, vai de mama ei, si nu parfumeaza--dar cred ca trei sferturi din ele au asemenea probleme. In ultima instanta solutia ar fi demontat rezervor, verificat la sange, eventual inlocuit si, in extremis, etansat pe la sonda de benzina cu silicon rosu...
cristi74
Am patit si eu. Era crapat (rascopt) un furtun de retur si curgea pe la el, chiar si pe la garnitura de la cama. Verifica furtunele de la motor. E periculos, ca poate lua foc.
cristi.c
Salut,

Am break si mirosea puternic a benzina. In prima etapa am incercat sa rezolv problema cu 1 tup de poxipol, etansand (definitiv) capacul sondei de benzina. Nu a mers, mirosind in continuare puternic mai ales pe drum cu denivelari. Atunci am desfacut podeaua portbagajului si cu rezervorul descoperit ... am inceput sa zgaltai saraca masina pana cand am descoperit ca din revervor iesea benzina prin locul imbinarii dintre corpul rezervorului si ale "gat" in care se afla sonda de benzina ... Imbinarea (cel putin in cazul meu) este facuta in puncte de sudura si deloc etansa...
Am aplicat poxipol (din belsug) pe zona de imbinare si ... gata cu mirosu' de benzina. Aveti grija sa nu bagati poxipol in rezervor!!!

O zi buna!
DAN_DANIEL
SALUT. se poate eransa sonda acolo cu silicon din asta din comert? cu ce ar fi mai bine, in asa fel incat sa se mai poata umbla eventual la sonda intr-o zi.. exclus poxilina, etc. astept sfaturi. multumesc.

25 May 2007, 16:01:
da-ti-mi si mie o solutie ca sunt cu capacu de la rezervor desfacut... astept o idee de la voi. miroase de ii ia ameteala pe pasageri ph34r.gif
aho
Nu cred ca siliconul rezista in timp mai ales daca sunt si vapori de benzina aproape. Mai bine incearca sa faci o garnitura mai buna si sa schimbi piulita.
DAN_DANIEL
pai io tin masina aia maxim 3 luni.. e masina lu bunicamiu. o sa imi iau altceva, si ea o sa se intoarca la murat in parcare acolo. nu tine nici 3 luni? mi-e nustiucum sa desfac alea la sonda acolo ca e fier pa fier si apoi nu se mai pupa cum trebuie, stiu ca am patit asa la fostu break, Dumnezeu sa il ierte
aho
Ceea ce vrei tu sa faci cred ca e carpeala ohmy.gif. Cumpara atunci un tub de silicon sanitar si pune-l acolo peste. O sa tine el 3 luni
DAN_DANIEL
OK, DE CARE SILICON SA FIE? TRANSPARENT SAU NORMAL? DE LA CE FIRMA AR FI MAI INDICAT? cool.gif
aho
La ceea ce vrei tu sa faci nu conteaza ce firma e. Daca e sanitar, e foarte bine si nu o sa depaseasca 8-9 lei.
DAN_DANIEL
GATA COANE. sa inceapa carpeala radmasa.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.